W grudniu zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Podczas wirtualnej gali przedstawiono pięcioro laureatów, którzy w 2021 roku stworzą projekty w myśl hasła reKREACJA, aktualizując jego wybrane znaczenia i wartości istotne dla Mazdy.
Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda – to nazwiska finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21.
Wydarzenie zmieniło w tym roku formułę. Od teraz organizowane jest w cyklu dwuletnim i podzielone na dwa etapy. Ma to na celu lepsze poznanie uczestników, głębszą integrację z wybraną grupą projektantów oraz znacznie większe możliwości prezentacji ich prac i wymiany doświadczeń.
Projektantów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu, wybrało na podstawie nadesłanego portfolio, jury w składzie: Jo Stenuit, Anna Grużewska, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar.
Zwycięzcy I etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21
Finalistka Martyna Piątek swoje projekty opiera na sześciu filarach: emocjach, funkcji, materiale, naturze, rzemiośle i lokalności. Przykładem jest jej dyplomowy projekt Pamięć, który powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi natura. Stworzyła między innymi projekt Pamiętam oraz lampę Gala 360.

Pamiętam, Martyna Piątek
Kolejny zwycięzca pierwszego etapu, Aleksander Rokosz, to architekt, który w swoim pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych oraz popkulturowych. Stworzone przez niego obiekty są głęboko przemyślane, wieloznaczne, a zarazem bardzo poetyckie i efektowne. Jest znany z takich realizacji i projektów jak: Kapsuła Czasu oraz Wierszownik.

Wierszownik, Aleksander Rokosz
Projekty trzeciego finalisty, Wojciecha Błaszczyka, cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, która wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. W pracach często nawiązuje do tradycyjnego japońskiego rzemiosła – wykorzystując naturalne, lokalne materiały i korzystając z tradycyjnych technik obróbki drewna. Jest współautorem projektu Loop Chair oraz autorem pracy Sonda. Graduation Project.

Loop Chair, Wojciech Błaszczyk
Projektantka Karolina Gardzilewicz w śmiały sposób łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. W twórczości aktualizuje wartości duchowe wspólne ceramice i architekturze, powołując się na kulturę, sztukę i religię. Naczynie ma dla niej wartość nie tylko użytkową, lecz także rzeźbiarską, a nawet filozoficzną. Stworzyła między innymi takie projekty jak Umywalnia. Obiekt użytkowy czy Poles.

Umywalnia. Obiekt użytkowy, Karolina Gardzilewicz
Ostatnia z piątki finalistów, Anna Eliza Gwiazda, na pierwszym miejscu w projektowaniu stawia użytkownika, dlatego wysoko ceni współpracę z psychologami, którzy zwracają uwagę na emocjonalne potrzeby człowieka. Fascynuje się projektowaniem dla dzieci i tym, w jaki sposób można wychowywać poprzez obcowanie z dobrym i odpowiedzialnym designem. Stworzyła Zestaw wspomagający terapię traumy EMDR oraz Multi-zabawki kreujące empatię.

EMDR, Anna Eliza Gwiazda
Jury postanowiło w tym roku przyznać tzw. dziką kartę jednemu z projektantów uczestniczących w konkursie, spoza wybranej piątki. Kto dostał tę szansę, dowiemy się w drugiej połowie stycznia
Zadaniem uczestników II etapu konkursu będzie zaprojektowanie i wykonanie prototypu przedmiotu, o wysokiej wartości estetycznej i użytkowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu, w myśl hasła reKREACJA, aktualizując jego wybrane znaczenia i wartości istotne dla Mazdy.
Zwycięzca II etapu konkursu otrzyma nagrodę o wysokości 20 tys. zł oraz możliwość realizacji swojego projektu.
Laureatka Mazda Design Award 2020
Na gali ogłoszono także laureatkę nagrody specjalnej Mazda Design Award 2020. Specjalną nagrodę w wysokości 50 tys. zł i statuetkę KODO za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała Magda Jurek.

Pani Jurek, Magda Jurek, fot. PION
Jury zdecydowało się nagrodzić jej kolekcję lamp i luster TRN za łamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością. Docenione zostało oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem Jana Tarasina na świat przedmiotów, w formie prostej ale niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Mazda Polska
Inne ciekawe eventy

Wiosenne Sztuki – Targi Sztuki, Designu i Wszystkiego Dobrego 2025

Konferencja „HoReCa w architekturze”

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Zima
