Główną inspiracją do projektu był kosmos oraz zionąca w nim czarna dziura, która tak jak okap pochłania cząsteczki tego, co unosi się dookoła. Metaliczna kolorystyka nawiązuje również do gwiazd i planet w przestrzeni kosmicznej. Do tego: polski design i ciekawe grafiki. Wszystko to sprawia, że przestrzeń showroomu Ciarko jest godna uwagi.
Koncept projektowy
W witrynie showroomu zainstalowana została artystyczna instalacja – eyecatcher – której dynamiczne srebrne oraz różowo-złote elementy mają symbolizować pracę okapu, który wprowadza w ruch oraz filtruje cząsteczki powietrza. Showroom ma za zadanie jak najlepiej wyeksponować nie tylko sam produkt, ale również poszczególne grupy produktów. Dlatego w projektach pojawia się strefowość, która powinna być wynikiem przemyślanego i funkcjonalnego podziału pomieszczeń.
Funkcjonalność
Trendy projektowe i wykończeniowe. Lastryko, surowy beton, skórzana ściana, artystyczne instalacje i dużo dobrego, polskiego designu. Tak właśnie przedstawia się realizacja showroomu dla marki Ciarko. W centralnym punkcie uwagę zwraca zwłaszcza stół z nogą kołem oraz instalacja eyecatcher składające się ze 150 metalowych blaszek, które symbolizują cząstki powietrza wprowadzone w ruch za pomocą okapu. Na 130 metrach kwadratowych stworzono przestrzeń na pokazanie okapów marki Ciarko, kilka stref ekspozycyjnych oraz wydzielono osobną strefę biurowo-konferencyjną. Blaty zostały zamówione ze specjalnej, niepalcującej edycji. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku stref ekspozycyjnych . Wśród artystycznych grafik wiszących na ścianach wyróżnia się zwłaszcza ta największa z nich w kształcie koła ważąca około 140 kg – tak jak pozostałe ozdobne elementy przygotowana została z dokładnie tej samej blachy, co produkty marki Ciarko.
Polski design i lokalne elementy
Zarówno materiały użyte w projekcie, jak i te, z których tworzone są okapy Ciarko – pochodzą głównie od polskich producentów. Kolejnym lokalnym elementem zdobiącym wnętrze są meble dostarczone przez polskie firmy. Showroom stał się integralną częścią tego miejsca podkreślającą charakter polskiego nowoczesnego designu, który jest motywem przewodnim w tym projekcie. Za projekt oraz realizację odpowiadał Smart Design Expo.
Linia MINIMAL
Linia MINIMAL to prosta minimalistyczna forma z zewnątrz, która w środku skrywa innowacyjne rozwiązania technologiczne na światowym poziomie. „Prostota jest ostatecznym wyszukaniem” (Leonardo da Vinci). Każdy okap wykonywany jest z dbałością o każdy detal co jest priorytetem marki Ciarko Design. W linii jest 8 modeli, które dają nieskończone możliwości. Wyszukany dizajn połączony z najwyższą technologią. Regulowane oświetlenie ciepło/zimno pozwoli dopasować światło okapu do pozostałego oświetlenia. Chcemy odczarować opinie o tym, że okapy są brzydkim dodatkiem do kuchni. Naszym zdaniem odpowiednio dobrany okap może być wisienką na torcie w każdym wnętrzu. Proste bryły o wyjątkowej głębokiej czerni idealnie wpasują się w nowoczesne, loftowe wnętrza. Cała linia została zaprojektowana przez Łukasza Paszowskiego, wielokrotnego finalistę nagród z dziedziny dizajnu min. Red Dot Design Award, Dobry Wzór 2020, must have 2021.
To, co wyróżnia okapy to sterowanie gestem. Dzięki technologii Gesture Control możesz włączać i wyłączać okap, czy zmieniać tryb jego pracy bez przerywania gotowania, wycierania rąk i dotykania panelu sterującego. Gesture Control umożliwia włączenie oraz wyłączenie oświetlenia jednym ruchem dłoni. Dla tradycjonalistów do każdego okapu dołączony jest pilot. Nowa jakość malowania. Powierzchnia okapów jest trzykrotnie malowana dzięki czemu okapy się nie palcują a powierzchnia jest odporna na zarysowania. Wysoka klasa energetyczna A+. Wydajny energooszczędny silnik BLDC zużywa 95% mniej energii w porównaniu z tradycyjnym silnikiem o podobnej wydajności. Dzięki niemu w kuchni jest bardzo cicho, a powietrze pozostaje czyste nawet po kilkugodzinnym gotowaniu. Filtry Baffle z przegrodą ze stali nierdzewnej na długo zachowują zdolność odprowadzania powietrza i są trwalsze od tradycyjnych filtrów siatkowych i węglowych. Zaletą filtrów jest hamowanie skraplania się pary wodnej. Szczeliny pomiędzy metalowymi panelami zapewniają lepszy przepływ powietrza i większą wydajność niż w filtrach tradycyjnych. Metalowych filtrów nie trzeba wymieniać, nie zatykają się tłuszczem oraz nie trzeba ich czyścić tak często jak filtrów siatkowych. Można je myć w zmywarce.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Ciarko Design