1 lutego w hotelu Royal Tulip w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowaniu nowoczesnych przestrzeni miejskich. Gościem specjalnym wydarzenia był Christos Passas z biura Zaha Hadid Architects, ale nie zabrakło znaczących polskich pracowni: Franta Architects oraz APA Wojciechowski.
Fokus na materiał. Christos Passas z Zaha Hadid w Polsce
Uczestnicy konferencji Modern Urban Space poznali zagadnienia związane z projektowaniem, architekturą i urbanistyką. Konferencja była okazją do komunikacji z ekspertami, wymiany doświadczeń, poznania innowacji i trendów. Omówiono tematy związane z aktualnymi wyzwaniami, przyszłymi zadaniami i praktycznymi rozwiązaniami w świecie urbanistyki, a wszystko to na tle realizowanych przez prelegentów projektów: m.in. Villa Reden i Żorro od Franta Group, Skyliner od APA Wojciechowski, czy międzynarodowych projektów realizowanych na świecie przez Zaha Hadid Architects, które przybliżył Christos Passas.
Przestrzeń jako ekosystem
Kluczem do prezentacji Passasa było szkło – ukazane jako materiał, który można wykorzystywać na wiele sposobów, o czym świadczyły przywoływane projekty z całego świata. Poza tym, zagadnieniem, które często pojawiało się w wystąpieniu Design Directora jednej z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie, było tworzenie przestrzeni pracy w sposób przemyślany i różnorodny, z myślą o tym, kto będzie z niej korzystał. Cele stawiane przed danym projektem, osiągnąć można dzięki wykorzystaniu warstw (pięter) – z czego każda tworzona jest z kombinacji stałych i potrzebnych akurat na danym poziomie elementów. W ten sposób biura i przestrzenie pracy działają niczym ekosystem, mający niezbędne komórki: do spotkań, pracy własnej czy relaksu. Nie brak tu też podejścia agile’owego – zarówno w codziennej pracy Zaha Hadid Architects, jak i dostarczenia właściwych rozwiązań późniejszym użytkownikom tej przestrzeni, pracujących w myśl tej właśnie metodologii. To m.in. o nich, jak i hybrydowym modelu pracy porozmawialiśmy z tym uznanym i jakże miłym architektem.
Prelegenci konferencji Modern Urban Space
Christos Passas – Design Director Zaha Hadid Architects
W ZHA jako starszy architekt pracuje od lutego 1998 roku. Kierował licznymi projektami i zwycięskimi konkursami, w tym przede wszystkim nominowanym do nagrody Sterlinga Phaeno Science Center Wolfsburg, ukończonym w listopadzie 2005 roku. The Phaeno zostało nominowane przez gazetę Guardian jako jeden z 50 najlepszych budynków XX wieku, razem z Operą w Sidney, Fallingwater, terminalem TWA i innymi. Na przestrzeni lat brał udział w projektowaniu obiektów o różnej skali i funkcji, w tym mostu Szejka Zajida w Abu Zabi, Centrum Sztuki Współczesnej Rosenthal w Cincinnati czy Centrum Sztuki Współczesnej MAXXI w Rzymie, ale też w opracowywaniu różnego typu dokumentów planistycznych i analiz urbanistycznych, by wymienić tylko masterplan dla dzielnic Kartal i Pendik w Stambule.
Maciej Franta – CEO & Founder Franta Group
Śląski architekt, który znalazł się na liście „Europe 40 Under 40”, czyli czterdziestu najbardziej obiecujących architektów w Europie przed czterdziestym rokiem życia. Jest jedynym architektem z Polski na tej liście. W 2010 roku założył pracownię architektoniczną Franta Group. Zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych i usługowych. Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach w Polsce i na świecie.
Ostap Ivaniv – Architects APA Wojciechowski Architekci
Ostap Ivaniv to absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, a także Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Od 2015 roku pracuje w APA Wojciechowski Architekci, do tej pory pełnił funkcję Architekta Prowadzącego. Kieruje zespołami zajmującymi się kluczowymi projektami pracowni na Wschodzie – między innymi UNIT.City i Nuvo Business Park w Kijowie oraz Lviv.Tech.City we Lwowie. PA Wojciechowski Architects istnieje od ponad 25 lat. Obecnie firma zatrudnia około 120 architektów w Warszawie i Trójmieście, a projekty realizowane są w Polsce, w Ukrainie i na Litwie.