140 lat temu Georges Nagelmackers zrealizował swoje marzenie, uruchamiając pierwsze luksusowe pociągi Orient Express. Dziś legenda tego wyjątkowego składu ożywa na nowo. Zabytkowe wagony niezwykłej wartości, po burzliwej historii w końcu powrócą do służby. Przed premierą w 2025 roku, Orient Express pokazuje ich wnętrza na zachwycającej wystawie w Paryżu.
Unowocześniona legenda znów pojedzie
– Jesteśmy dumni, że możemy dziś pokazać pierwsze zdjęcia przyszłego pociągu Orient Express. Opowieść inspirowana marzeniami o podróżach niezwykłym składem, obiektem wszelkich fantazji w końcu staje się rzeczywistością. Projekt Maxime d’Angeac przywraca mit i legendę do życia. Dzięki temu Orient Express znów zabłyśnie, dumny ze swojej 140-letniej historii, patrząc w przyszłość. Legenda trwa – mówi Sébastien Bazin, Chairman & CEO Accor.
Wystawa „Orient Express Revelation” zabiera we wciągającą podróż pełną wrażeń. Sekretne drzwi uchylają rąbka tajemnicy do wyjątkowego cyfrowego doświadczenia, odkrywając fantastyczne wagony i projekt architekta Maxime d’Angeac. Mowa o nowoczesnym pociągu o bajecznym designie, inspirowanym 1920 rokiem i zaprojektowanym zgodnie ze standardami współczesnego luksusu.
Projekt renowacja: nowa wersja mitu o Orient Express
Miłośnik powieści podróżniczych, architekt Maxime d’Angeac, zafascynowany wielkimi rewolucyjnymi ruchami artystycznymi, od 20 lat realizuje prestiżowe projekty renowacji i przywracania do świetności luksusowych domów mody, takich jak Daum, Hermès czy Guerlain. Dzięki temu projektowi tworzy nową wersję mitu o Orient Expresie. Jak wyjaśnia: to reinterpretacja myślenia o legendarnego pociągu, będącego teraz przykładem francuskiego luksusu, możliwego do osiągnięcia dzięki know-how i umiejętnościom najlepszych francuskich rzemieślników.
Od środka
Twórcy renowacji Orient Express pokazali właśnie wystrój wagonu barowego, wystawnej gabloty zapraszającej pasażerów pod duże kopuły światła. W barze znajduje się szklana lada, oddająca hołd René Lalique. Przy każdym stole znajduje się zegar. Pierwszy przycisk na maszynie jest zarezerwowany dla obsługi nalewającej szampana, drugi wzywa personel.
Wagon restauracyjny nawiązuje do stylu klasycznego Orient Express. Maxime d’Angeac reinterpretuje też motyw „szyny”, stworzony przez Suzanne Lalique-Haviland w 1930 roku, który został przerobiony na ściankach przy użyciu techniki stoneboard. Pod lustrzanym sufitem, poprzecinanym szeregiem łuków, w pełnej harmonii układają się stoły i fotele oświetlone abażurami, nawiązującymi do oryginalnych modeli.
Chodzi tu o to, co w innych wnętrzach: komfort połączony z duchem funkcjonalności. Wszystkie elementy są zaokrąglone, ścianki działowe pokryto zaś szlachetnym drewnem i skórą, zagłówki wypełniono drewnem, masą perłową i brązem. Pojawiają się słynne panele Lalique „Blackbirds & Grapes”, pochodzące z zabytkowego pociągu. Duże sofy znajdują się obok ogromnego łóżka. Łazienka i garderoba uzupełniają pomysłowy układ każdego apartamentu. Całośc naprawdę robi wrażenie. Jak Wam się podoba?
Wystawa „Orient Express Revelation” była już w Paryżu, teraz będzie można ją zobaczyć na Design Miami/ w Miami Beach na Florydzie – od 30 listopada do 4 grudnia.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Accor