Projektanci wspierają branżę meblarską: wystawa Trans:Forming Design from Poland
Wystawa „Trans:Forming Design from Poland”, będąca efektem projektu „Design to dobre dla MSP” zostanie zaprezentowana podczas dwóch międzynarodowych imprez targowych – Maison&Objet w Paryżu oraz Warsaw Home. To 10 projektów, które stworzyli znani projektanci we współpracy z polskimi markami meblowymi.
Kierunek: wzornictwo
Projekt „Design to dobre dla MSP” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur w ramach pilotażu „Granty na Dizajn” PARP. Celem projektu, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, było udzielenie wsparcia dziesięciu przedsiębiorstwom z branży meblarskiej z sektora mikro i MŚP we wdrażaniu wzornictwa i tworzenia strategii dla marek. Program skierowano do firm z całej Polski. Dla każdej z nich wybrany został projektant, mający stworzyć autorską kolekcję mebli, odpowiadającą obecnym trendom i oczekiwaniom użytkowników. Firmy brały także udział w cyklu szkoleń, obejmujących np. nawiązywanie współpracy z projektantami we wdrażaniu nowych kolekcji, a także tworzenie strategii marki i komunikacji.
Kolekcje, które powstały we współpracy z uznanymi studiami projektowymi dają nie tylko przewagę wizerunkową, ale także unikalny produkt, którego szybko nie da się skopiować
Powstałe kolekcje mebli zostaną zaprezentowane w ramach wystawy pt. Trans:Forming Design from Poland na nadchodzących edycjach Maison&Objet w Paryżu oraz Warsaw Home w podwarszawskim Nadarzynie. Obecność na wydarzeniach targowych tego kalibru to wyjątkowa okazja do nawiązania międzynarodowych kontraktów handlowych i przedstawienia nowych możliwości projektowych i produkcyjnych firm. To także pierwszy test konsumencki powstałych kolekcji. Firmy współpracują w projekcie z doświadczonymi konsultantami w obszarze zarządzania designem oraz budowania marek i strategii komunikacji PR, a także z uznanymi i nagradzanymi projektantami wzornictwa przemysłowego. Wdrożenia nowych kolekcji zaplanowane są jesienią tego roku.
– Jesteśmy w erze nowego konsumenta. Użytkownicy śledzą trendy, są świadkami zmian technologicznych, ale też ekologicznych i gospodarczych. Szukają więc produktów niebanalnych i na dłuższy okres użytkowania. Na szczęście, skończyły się czasy, kiedy tylko cena odgrywała rolę, a konsumenci bardziej doceniają produkty i marki, które wpisują się w ich wartości. Zmieniać muszą się też same przedsiębiorstwa, ich sposób zarządzania. Udział w projekcie „Design to dobre dla MSP” daje firmom meblarskim możliwość konkurowania wzornictwem. – mówi Małgorzata Adamus, prezes Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur. – Kolekcje, które powstały we współpracy z uznanymi studiami projektowymi dają nie tylko przewagę wizerunkową, ale także unikalny produkt, którego szybko nie da się skopiować. Z drugiej strony przedsiębiorstwa otrzymują duże wsparcie w nowoczesnym zarządzaniu designem jako procesem, co pomaga im urynkowić produkty i umocnić marki. Uczestnicząc w projekcie, postawiły na otwartość i współpracę w zespołach interdyscyplinarnych, co jest kluczowe do wprowadzania innowacji na rynek – dodaje Adamus.
Dziesięć firm, dziesięć kolekcji
Starannie dopracowanym kolekcjom bliskie są hasła takie jak: społeczeństwo w ruchu, powrót do źródeł, ergonomia, czy hybrydowość i są odpowiedzią na niszę rynkową. Wykorzystują know-how oraz możliwości technologiczne zaangażowanych w nie firm. A teraz zobaczmy efekty współpracy projektantów z poszczególnymi markami.
Avenir by ABM
Projekt: Marta Niemywska-Grynasz
Firma ABM, działająca w branży mebli sklepowych, prezentuje modułowy system ekspozycyjny Avenir, który sprawdzi się zarówno w pop-up storach, pracowniach, jak i w domach. Kolekcję, która składa się z systemu regałów naściennych i gondol wykonanych z metalowej rury malowanej proszkowo i naturalnego drewna, uzupełniają też akcesoria.
Mood by Devo
Projekt: Dawid Grynasz
Kolejnym z projektów jest ten dla marki Devo, będącej jednym z producentów mebli łazienkowych. Kolekcja Mood kierowana jest zarówno do małych łazienek, jak i do dużych salonów kąpielowych. Naścienny organizer gwarantuje dowolność w aranżowaniu przestrzeni.
Malu by Dolux-M
Projekt: Nikodem Szpunar
Współpraca Nikodema Szpunara – najlepszego projektanta wg ARENA Design 2019 – z proekologiczną marką Dolux-M zaowocowała powstaniem kolekcji MALU, która łączy w sobie nowoczesne wzornictwo przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycji ciesielskich. Każda seria mebli produkowana jest w ograniczonej ilości z dedykowanego gatunku drewna. Propozycja marki umożliwia przenikanie się przestrzeni indoor i outdoor, ułatwiając połączenie strefy domu z ogrodem. Kolekcja obejmuje stoły, ławkę, fotel z baldachimem oraz krzesło.
Dots by Furniture Concept
Projekt: Sylwia Kowalczyk-Gajda
Firma Furniture Concept produkująca meble skrzyniowe stworzyła wraz z Sylwią Kowalczyk-Gajdą inspirowaną stylistyką vintage kolekcję Dots. Zdecydowane formy, wybarwienia oraz detale – wyprofilowane nóżki oraz charakterystyczne, okrągłe uchwyty – nawiązują do polskiego wzornictwa drugiej połowy XX w. Meble Dots skierowane są do osób ceniących tradycję rodzimego meblarstwa oraz oryginalne rozwiązania wzornicze.
Ka by KFM
Projekt: Anna Łoskiewicz
Kielecka Fabryka Mebli jest dziś liczącym się producentem mebli w województwie świętokrzyskim. Nawiązanie współpracy z Anną Łoskiewicz – projektantką mebli oraz jedną z właścicielek Beza Projekt – przyczyniło się do powstania modułowej kolekcji mebli KA, które nadają się do przedpokoju. Meble z kolekcji pozwalają na estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie tej wymagającej przestrzeni. Zróżnicowanie wielkości i głębokości szafek daje różnorodne możliwości przechowywania.
Audrey by SO_FEM, LECH POL
Projekt: Magdalena Kasprzyca
Marka SO_FEM stworzona i zarządzana jest przez trzy pokolenia kobiet, które prezentują różnorodne punkty widzenia. Kolekcja Audrey inspirowana jest ikoną kina – Audrey Hepburn i jej stylizacjami z użyciem nieszablonowych nakryć głowy. Sofa Audrey składa się z czterech pojedynczych modułów, z czego każdy z nich charakteryzuje się inną formą oparcia.
W kolekcji występuje także moduł narożny, fotel oraz puf, którego rozmiar pozwala na zestawienie zarówno z sofą, jak i fotelem. Poszczególne moduły i elementy można łączyć w różnych konfiguracjach.
Hilo by Libra Sofa
Projekt: Szymon Hanczar
Kolekcja Hilo składa się z 6 modeli siedzisk, zaprojektowanych z myślą o przestrzeniach colivingowych i coworkingowych. Poza standardowej wysokości pufami, w kolekcji znalazły się wyższe modele, mogące posłużyć za podręczny stolik lub hoker. Największe pufy typu donut, wyposażone w porty USB i gniazda zasilania, zaprojektowano w założeniu do przestrzeni publicznych, takich jak lobby hotelowe, poczekalnie, czy kawiarnie. Zastosowane tkaniny dostępne są w różnych wykończeniach i wzorach. Producent, Libra Sofa, zajmuje się na co dzień sprzedażą worków, materacy i innych miękkich mebli do siedzenia.
Rosette by Vissiv Nord Mebel
Projekt: Agata Kulik-Pomorska
Marka VISSIV należy do firmy NORD MEBEL, powstałej na bazie wielopokoleniowej firmy rodzinnej, która zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych w tkaninie oraz skórze. Luksusowe meble ROSETTE charakteryzuje odważne wzornictwo i minimalistyczna forma. Źródłem inspiracji dla kolekcji była rozeta – motyw ludowy gwiazdy heksapentalnej, spotykanej w wielu kulturach, uważanej za symbol magiczny. Kolekcja składa się z fotela, sofy dwuosobowej lub trzyosobowej, pufu, narożnika oraz leżanki.
Mod by microom, Pagok Meble
Projekt: Dorota Terlecka
MOD to pierwsze meble marki microom, dedykowane małym przestrzeniom. Kolekcja sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu niewielkiej powierzchni. MOD to meble o zmiennej funkcjonalności. Ten kompaktowy zestaw daje możliwość dowolnej konfiguracji poprzez różnorodne rozmieszczenie i łączenie brył. Charakteryzuje go prosta i atrakcyjna forma oraz nawiązania do epoki modernizmu.
Splot by Sikorski Supreme Furniture
Projekt: Zofia Strumiłło-Sukiennik
W portfolio firmy Sikorski Supreme Furniture znajdują się realizacje m.in. dla Skanska S.A., Mariott International, Hilton Hotels & Resorts, jak i Stadionu Narodowego. Nowa kolekcja Splot, zaprojektowana przez Zofię Strumiłło-Sukiennik – jednej z właścicielek Beza Projekt – czerpie z bogatej tradycji Podlasia. Nawiązania do Podlaskiej Wytwórni Samolotów znalazły odzwierciedlenie w kolekcji. Konstrukcja mebli i ich forma nawiązują do budowy skrzydła samolotu. Struktura frontów bazuje na ręcznie wyplatanych elementach, a kontrastująca kolorystyka czerpie z barwnej ludowości regionu.
Produktywna współpraca projektantów z polskimi firmami, specjalizującymi się w branży meblarskiej, odniosła oczekiwany skutek. Powstałe projekty łączy wysoka jakość wykonania, przemyślany design oraz estetyczne walory, które bez wątpienia przyciągają uwagę. Wybieracie się na któreś z targów, by je zobaczyć?
Oprac. na podst.:
mat. prasowe Trans:Forming Design from Poland
Fot.: Marek Swoboda