Romantyczny brutalizm. Podróż przez polskie rzemiosło i design podczas MDW 2025
Kiedy Polska ponownie pojawiła się na światowej scenie w 1918 roku, po ponad wieku obcego panowania, dążyła do podkreślenia swojej tożsamości, biorąc udział w paryskiej Wystawie Międzynarodowej Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa Przemysłowego w 1925 roku. Z okazji stulecia tego wydarzenia nowo powstała Fundacja Visteria, założona przez wydawczynię i mecenas sztuki Katarzynę Jordan, koordynuje prezentację polskiego rzemiosła i designu podczas Milan Design Week.
Gdzie: Studio Penta — Viale di Porta Vercellina, 11, Milano
Nowo utworzona Fundacja Visteria dąży do tego, by twórczość polskich projektantów i artystów zyskała międzynarodowe uznanie. Katarzyna Jordan, wraz ze swoim zespołem, od lat wspierała Pawilon Polski na Biennale Sztuki w Wenecji, współpracowała też z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza.
Wystawa, której kuratorką jest Federica Sala, oraz towarzyszący jej program wydarzeń przybliżają międzynarodowej publiczności kluczowe trendy w polskim rzemiośle i designie kolekcjonerskim, ukazując ewolucję polskiej estetyki i motywów – od tradycji po nowoczesność.

Zorganizowana przy nieocenionym wsparciu polskich instytucji, w tym Instytutu Adama Mickiewicza, ekspozycja przedstawia szeroki przegląd nowego pokolenia polskich projektantów, łącząc ich twórczość z bogatą historią polskiego rzemiosła i designu.
Poprzez serię starannie zaplanowanych spotkań wystawa podkreśla znaczenie tematów związanych z naturą i post-naturą oraz wpływ, jaki na współczesną polską kulturę designu wciąż wywierają historyczne prądy, takie jak brutalizm, romantyzm, dekadencja, folklor czy art déco. Prace dwudziestu trzech wybranych projektantów zostaną zaprezentowane w sekcjach podkreślających rolę materiałów, takich jak drewno, szkło, ceramika, stal, koronka i tekstylia.
Unikalna aranżacja wystawy, zaprojektowana przez Zuzę Paradowską z Paradowski Studio, nawiązująca do teatralnej scenografii, przekształci dziesięć sal, jeden taras zewnętrzny i dwa korytarze w angażujące doświadczenie.
– Celem tej wystawy jest ukazanie światu bogatej mozaiki polskiego designu – wykraczając poza znane nazwiska, odkrywając ciągłość łączącą jego historię z teraźniejszością. Chodzi o zilustrowanie, w jaki sposób idee takie jak natura, wieczność i transformacja oraz style, takie jak brutalizm, romantyzm, dekadencja, folklor czy art déco, są dziś reinterpretowane i przekształcane, tworząc intrygujące fuzje, takie jak romantyczny brutalizm czy post-naturalna dekadencja – mówi Federica Sala, kuratorka wystawy na Milan Design Week.
Po premierze w Mediolanie wystawa zostanie przeniesiona do Warszawy i zaprezentowana w historycznej Wilii Gawrońskich, która stanie się stałą siedzibą Fundacji oraz prywatnym muzeum sztuki i designu.
Fot. i oprac. na podst.: Fuorisalone.it
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Lake Como Design Festival 2025

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Trójmiasto

Panato Targi Sztuki & Designu
