Targi w Mediolanie, stanowiące międzynarodowy punkt odniesienia dla branży meblarskiej i projektowej, po pandemii zajmują już tradycyjne miejsce w kalendarzu, szczycąc się tym razem zupełnie nowym formatem i multidyscyplinarnym podejściem do prezentowanych w trakcie wydarzenia treści. Jaka będzie nadchodząca 61. edycja?
Co w tej edycji? Jakie zmiany na Salone?
61. edycja Salone del Mobile.Milano odbywająca się tradycyjnie w przestrzeniach hal Fiera Milano od 18 do 23 kwitnia, pozwoli obejrzeć setki produktów z całego świata. Powrót na dużą skalę odbył się już rok temu, natomiast koncept wydarzenia wciąż pozostaje wyjątkowy, nie tylko pod względem jakości i firm biorących udział w targach, ale także z powodu przyspieszonego procesu przemian i ewolucji targów, co stanowi obecnie jeden z obszarów dyskusji w branży. Salone zawsze było świadectwem niezwykłej ciekawości, chęci i otwartość na doskonalenie się i wprowadzanie zmian. Te właśnie następują.
Trzy główne nowości w tej edycji to:
- pojedynczy poziom wystawienniczy dla wszystkich, co oznacza, że unikniemy… schodów! W tym roku wystawcy zajmujący położne wyżej pawilony (8-12, 16-20) przenosą się na dół, zwiększając tym samym dostępność dla gości, którzy często nie mieli szansy dotrzeć wszędzie z racji na ogrom przestrzeni;
- nowy układ przy okazji Euroluce, który zamiast koncentrować się na stoiskach, skupia się teraz na ludziach i ich sposóbach partycypacji i odbioru wydarzenia, co przejawia się dostępną i lepiej połączoną ścieżką w kształcie pętli na terenie wybranych hal;
- komponent kulturowy zostanie włączony w przestrzenie Euroluce, z interdyscyplinarnymi i eksperymentalnymi treściami, od architektury po sztukę, z wystawami, wykładami, warsztatami i dedykowanymi instalacjami.
Wydarzenia edycji 2023 zgromadzą łącznie 1962 wystawców, w tym ponad 550 młodych projektantów poniżej 35. roku życia z 27 szkół projektowania z całego świata. Salone stworzy różne światy − Salone Internazionale del Mobile, Workplace3.0, S.Project, Euroluce i SaloneSatellite. Jeden poziom wystawienniczy, estetyczne ścieżki targowe oraz miejsca odpoczynku i relaksu zachęcają do tego, by poznawać i eksplorować. Na odwiedzających czekają warsztaty, wystawy tematyczne, instalacje − aby umożliwić im przeżycie ekscytującego, subiektywnego, niezapomnianego doświadczenia i dać opcję na budowanie relacji – także biznesowych.
Fokus na światło: Euroluce
Ta edycja upłynie pod znakiem Euroluce. Odbywające się co dwa lata wydarzenie poświęcone jest oświetleniu i obejmie pawilony 9-11 i 13-15) – to 31. jego odsłona. Tegoroczny układ ekspozycji, zaprojektowany został przez pracownię Lombardini22, co ma zagwarantować lepsze połączenia między czterema pawilonami, uprościć ścieżkę zwiedzania poprzez stworznie pętli, inspirowanej planami ulic tradycyjnych włoskich miast – i poprzez to zwiększyć widoczność wystawców, zapewniając każdemu z nich właściwą ilość miejsca. W halach oświetleniowych zobaczymy m.in. instalację Constellation autorstwa Formafantasma, a także szereg innych wystaw.
Scena
Mediolan to także merytoryczne rozmowy.
Jednym z gości specjalnych wybranych do edycji Euroluce 2023, jest japońska projektantka Nao Tamura, który współpracowała – między innymi – z Ambientec, Issey Miyake, Lexus, Panasonic. Na przestrzeni lat zdobyła wiele nagród, w tym Good Design Award, IF Product Design Award oraz Milano Salone Satellite Award (w 2010 roku). Podczas swojego wystąpienia w Salone del Mobile skupi się na temacie, który jest szczególnie ważne dla niej: wzajemne połączenia. Nie przegapcie wydarzenia, które odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 11:00 w hali Aurore w pawilonie 13. Poza tym, nie braknie innych gwiazd na scenie – w tej edycji posłuchacie także osobistości takich jak Shigeru Ban, a także przedstawicli znanych na całym świecie pracowni: Snøhetta oraz MAD Architects.
Agenda rozmów i paneli dyskusyjnych:
18.04
15:30 – 16:30 Talk | Gaetano Pesce
19.04
11:00 – 12:00 Talk | A Conversation with Shigeru Ban
14:30 – 15:30 Round table | The Enhancement of Historical Architecture in Relation to New Urban Interventions
20.04
11:00 -11:45 Talk | A Conversation with Nao Tamura
14:30 – 15:30 Round table | The City and Living Places: Architectural interventions for Tertiary Use with a High Impact on the Urban and Social Context
15:00 – 16:00 Round table | Design: WHERE ARE YOU GOING?
21.04
11:00 -12:00 Talk | A Conversation with Snøhetta
22.04
11:00 – 11:45 Talk | A Conversation with MAD Architects
A co z odpowiedzialnością?
Odpowiedzialność ekologiczna, ekonomiczna i społeczna będzie również priorytetem podczas edycji 2023 Salone del Mobile.Milano, które weszło na drogę, mającą doprowadzić do uzyskania certyfikatu ISO 20121 w zakresie zrównoważonego zarządzania wydarzeniami.
Proces weryfikacji, który do tej pory doprowadził do uzyskania certyfikatu dla zrównoważonej organizacji wydarzeń, został wydany przez międzynarodową organizację certyfikacyjną RINA. – Po edycji 2022, której sednem był zrównoważony rozwój z dużą instalacją, jaką stworzył Mario Cuccinelli, zdecydowaliśmy się rozpocząć proces certyfikacji ISO 20121, uważając, że jest to kluczowe, aby kontynuować naszą ścieżkę w kierunku zrównoważonego rozwoju, jednocześnie dokładnie odnotowując nasze postępy. To również wpłynęło na naszą decyzję o przystąpieniu do Global Compact. Proces certyfikacji pomaga nam w zdobyciu większych umiejętności wewnętrznych, a także w zakresie konstruktywnego dialogu z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jesteśmy wydarzeniem globalnym, a jako organizatorzy jesteśmy świadomi, jak ważne jest dzielenie się tym etycznym i odpowiedzialnym sposobem działania ze wszystkimi wystawcami, monterami, odwiedzającymi i całym ekosystemem projektowym – powiedziała Maria Porro, prezes Salone del Mobile.Milano.
W związku z tym, organizatorzy Salone mają na uwadze kwestię potencjalnego wpływu budowania tymczasowych przestrzeni przez wystawców, współpracowałli z pracowniami Formafantasma i Lombardini22 w celu zbudowania modułowych struktur dla Euroluce, aby zapewnić ciągłość projektu instalacji, jeśli nie w ramach targów, to w innych miejscach, co miało miejsce w przypadku instacji Design with Nature, którą stworzył Mario Cucinelli.
Czekajcie na naszą relację – jak co roku ją dla Was przygotowujemy!
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Salone del Mobile. Milano