Wystawa „Ekspansja” Oskara Zięty podczas Warsaw Home 2018 wyróżniała się na tle innych niezwykłą oryginalnością i ciekawymi formami. To właśnie moc formy, kolorów i oddziaływania prezentowanych obiektów na odbiorcę znakomicie współgrała z hasłem przewodnim tegorocznej edycji, którym była „SIŁA!”.
Koloryzacja termiczna, czyli efekt wow
Centralnym punktem wystawy była ściana z betonu architektonicznego, ozdobiona kompozycją luster Tafla, wykonanych w autorskiej technologii Oskara Zięty polegającej na nadmuchiwaniu metalowych form. Wraz z nią zaprezentowany został wyjątkowy stół G-Table Ancient. Dlaczego wyjątkowy? Bo wykończony blatem z antycznego czarnego dębu, czyli rodzimej odmiany drewna ukrytego na dnie polskich rzek i jezior i znajdującego się pod wodą przez tysiące lat. Obecnie wydobywa się je i przeobraża w surowiec, który w tym wypadku posłużył projektantowi do stworzenia tego zjawiskowego blatu. Podstawa stołu została wykonana w unikalnej technologii z użyciem termicznie koloryzowanej stali.
Koloryzacja termiczna to rzadko używana technologia wykorzystywana przez Oskara Ziętę. Głęboki i intrygujący kolor został uzyskany dzięki wysokiej temperaturze, wydobywając zaskakujące piękno metalu… a wszystko to bez wykorzystania chemicznych odczynników czy farb.
Ta sama technologia została użyta do stworzenia podstawy dla drugiego z prezentowanych na wystawie stołów: G-Table Cosmos, który został wykończony najszlachetniejszą odmianą czarnego granitu o wyjątkowej w dotyku fakturze. W formie bionicznych konsoli zaprezentowano zaskakujące połączenie polerowanej stali nierdzewnej z blatem pokrytym ręcznie obrabianą bydlęcą skórą.
Lustro, kryształy i diamenty
Wrażenie na odwiedzających wywarło Rondo Gradient, barwne lustro o niespotykanych kolorach. Idealnie gładka powierzchnia polerowanego metalu, pokryta fantazyjnymi odcieniami zieleni i błękitu, naprawdę zachwycała.
Intrygującym elementem wystawy była premiera instalacji o nazwie Crystals, inspirowanej załamującymi światło kryształami i diamentami. Ta geometryczna formacja lustrzanych obiektów ściennych skupiała uwagę odwiedzających zarówno kształtem, jak i zjawiskowym efektem załamania światła pod różnymi kątami.
Miedź w roli głównej, choć nietypowej
Intrygowała także miedź. Wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zaprezentowano limitowaną serię obiektów wykonanych z miedzi, cechujących się niezwykłą barwą. Stołki i lustra wykonane z nadmuchiwanych form miedzianych w towarzystwie modularnego miniregału zaskakiwały wchodzących na stoisko gości, pokazując alternatywne wykorzystanie tego niedocenianego metalu w designie.
Naprawdę wyjątkowe stoisko. Tym, którzy nie mieli okazji, warto zaproponować udział w kolejnych wydarzeniach z udziałem zietaprozessdesign.
Stoisko na Warsaw Home odwiedziły tłumy, a sam Oskar Zięta był jednym z najważniejszych prelegentów tej edycji.
Wkrótce na naszym portalu pojawi się także wywiad, który przeprowadziliśmy z projektantem.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe zietaprozessdesign