Instalacja „Inicjowanie zmian” (Sparking Change), zaprojektowana przez Mario Cucinella Architects, inspirowana jest niedawnym uruchomieniem pierwszego na świecie elektrycznego pieca tunelowego w zakładzie produkcyjnym Grupy Roca w Gmunden w Austrii. Projekt uosabia zasady cyrkularności i dekarbonizacji, demonstrując pozytywny wpływ na środowisko tego pionierskiego rozwiązania, które prowadzi do zasadniczych zmian w produkcji ceramiki. O to, jaka idea stała za stworzoną instalacją pytamy Maria Cucinellę.
.– Instalacja „Inicjowanie zmian” (Sparking Change) podkreśla wykorzystanie w swojej konstrukcji innowacyjnej techniki, która szanuje środowisko i wzbogaca tradycję poprzez stworzenie półokrągłego tła złożonego z 1,2 tys. ceramicznych bloków wydrukowanych w technologii 3D – wyjaśnia Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny MCA – Mario Cucinella Architects. – Jest zarazem dowodem na to, że technologia i narzędzia cyfrowe nie są już tylko instrumentami do tworzenia, ale także do stymulowania nowych pomysłów.
Wystawa symbolizowała pozytywny wpływ rozwiązań wykorzystanych w piecu i pokazuje, jak wiedza, doświadczenie i technologia doprowadziły do pionierskiej innowacji w przemyśle ceramiki sanitarnej. Każdy blok z gliny wydrukowany w technologii 3D powstał w procesie o niskim wpływie na środowisko, wykorzystując dziewiczą glinę i recyklingowaną ceramikę. Kształt i gradient kolorów są symbolami temperatur podczas poszczególnych faz procesu wypalania ceramiki. Samonośna struktura instalacji może być montowana na sucho i łatwo zdemontowana, co zapewnia jej potencjał do ponownego użycia podczas kolejnych wystaw czy targów.
Instalacja Roca zaoferuje odwiedzającym unikalne połączenie zaangażowania zarówno w wymiarze realnym, jak i wirtualnym. Rozszerzona rzeczywistość dostępna przez internet umożliwi odwiedzającym zanurzyć się w interaktywnym doświadczeniu, które pozwoli dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z nowego, zeroemisyjnego pieca tunelowego Roca.