Sztuka uważności: UWAGA hasłem Gdynia Design Days 2020

Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu. Każda edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu.

Proponowane wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają ważnych tematów.

Technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło – w swoich działaniach organizatorzy łączą branżę projektową z biznesem. Gdynia Design Days to wydarzenie dla profesjonalistów oraz wszystkich tych, którzy fascynują się projektowaniem i są ciekawi zmian, zachodzących w dynamicznie rozwijających się społeczeństwach. Hasło GDD 2020 – UWAGA – to próba spojrzenia na narastające globalnie problemy związane z eksploatacją naszego otoczenia.

dwie kobiety czytające materiały promocyjne gdynia design days siedząc na leżakach

Przemiany wymagają UWAGI

Żyjemy w czasie głębokich przemian. Uważność w postępowaniu i koncentracja na wartościach potrzebne są nam obecnie bardziej niż kiedykolwiek. Globalne kryzysy w zakresie żywności, wody oraz niedobór zasobów przenikają do naszego codziennego życia, także w Polsce. Nie możemy rozwiązywać nowych problemów starymi metodami. Przyszedł czas na działanie. „Jaki będzie Twój udział w zmianach?” „Jak postąpisz, by uniknąć czarnego scenariusza przyszłości?” – właśnie o to pytają w nadchodzącej edycji organizatorzy.

Sposobem na wyjście z chaosu jest pogłębienie relacji z drugim człowiekiem i naturą. Powinniśmy skoncentrować się na dobru wspólnym, by stworzyć zrównoważoną ekonomię, opartą nie na wzroście, a na dobrobycie społecznym. Każdego dnia podejmujemy tysiące decyzji. Czy potrafimy być na tyle rozważni, by nasze zachowania konsumenckie wpływały na to, żeby to, co dostępne na rynku było bardziej zrównoważone i w mniejszym stopniu degradowało środowisko?

goście podczas ekspozycji na gdynia design days

Odpowiedzialność

Gdynia Design Days 2020, które w tym roku odbędą się między 4-12 lipca udowodni, że dobre projektowanie może stać się skutecznym narzędziem rozwiązania złożonych problemów. Zaprezentowane zostaną ciekawe propozycje, które zachęcą producentów do podejmowania większej odpowiedzialności za dobro wspólne. Konsumenci zaś zostaną wyposażeni w wiedzę, dzięki której będą świadomie oddziaływać na środowisko.

Co jeszcze czeka nas w tej edycji? Sprawdzimy m.in. dokąd zaprowadziła nas nadkonsumpcja. Zastanowimy się nad znaczeniem wody w naszej kulturze oraz dowiemy  w jaki sposób mądrze korzystać z jej ograniczonych zasobów. Spojrzymy na dane jak na nową, wartościową walutę, a także poznamy zagrożenia wynikające z braku etyki w świecie cyfrowym.

biały logotyp gdynia design days na czarnym tle

Kreując mądre rozwiązania

Tegoroczny festiwal będzie pretekstem do podjęcia działań i pobudzenia kreatywności. Już dziś potrzebujemy mądrych, funkcjonalnych i trwałych rozwiązań, ulepszających naszą rzeczywistość i pozwalających zmienić tory przyszłości.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gdynia Design Days

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama