Nie trzeba wróżyć z fusów ani pytać gwiazd. Co czeka nas w przyszłości wiedzą ci, którzy bacznie obserwują teraźniejszość. Analitycy trendów zaangażowani przy projekcie Heimtextil organizowanym przez Targi Frankfurt.
W świecie zachodnim stało się już jasne, że miasta muszą wejść w fazę dynamicznych zmian, jeżeli mają pozostać miejscami, w których w ogóle da się żyć. Ich rozlewanie się i przeludnienie będzie miało wpływ nie tylko na to, jak pracujemy, przemieszczamy się i korzystamy z usług, ale także – a może przede wszystkim – na to jak mieszkamy.
Organizatorzy targów tekstyliów we Frankfurcie Heimtextil we współpracy z ekspertami zajmującymi się designem i przewidywaniem nadchodzących trendów opracowali przegląd wiodących tendencji na lata 2018/2019. Wyłonili je na podstawie analizy danych z całego świata. Jako punkt wyjścia i kluczowy czynnik wywołujący zmiany przyjęli postępującą urbanizację. Zgodnie z badaniami obecnie połowa ludzkości żyje w miastach, a jeżeli wiatr zmian nie powieje w inną stronę, to przed końcem XXI wieku będziemy mieszkać w nich prawie wszyscy.
Z dużego do małego
W świecie zachodnim stało się już jasne, że miasta muszą wejść w fazę dynamicznych zmian, jeżeli mają pozostać miejscami, w których w ogóle da się żyć. Ich rozlewanie się i przeludnienie będzie miało wpływ nie tylko na to, jak pracujemy, przemieszczamy się i korzystamy z usług, ale także – a może przede wszystkim – na to jak mieszkamy.
To może być trudne do przyjęcia dla Polaków, którzy dopiero co wyrośli z niewielkich mieszkań. Trzeba jednak zaakceptować fakt, że gwałtowna migracja ludności do miast wydatnie okroiła przestrzeń życiową przypisaną do jednej osoby. Na szczęście współczesne rozwiązania dla małych mieszkań to niekoniecznie taka sama meblościanka dla każdego, ale projektowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami przestrzenie oraz nowoczesne wielofunkcyjne meble, które cieszą oko i nie kojarzą się z samoumartwieniem.
Projektowanie biofiliczne w mieście
Życie w mieście trudno nazwać zdrowym. Nieustannie balansujemy między spędzaniem zbyt wielu godzin w zamkniętych, klimatyzowanych przestrzeniach a eksponowaniem się na hałas i zanieczyszczenia powietrza. Remedium może być terapia kolorem przy pomocy specjalnego oświetlenia lub design biofiliczny (o którym pisaliśmy już tutaj), służący odtwarzaniu związków człowieka z naturą chociażby przy pomocy wprowadzania roślin do wnętrz.
Świadoma konsumpcja
Wielkomiejski styl życia w sposób szczególny sprzyja produkcji odpadów, gdyż w dużej mierze opiera się na ekscesywnej konsumpcji. Nadszedł czas, by zadrżała nam ręka przy wyrzucaniu setnego papierowego kubka po kawie do ulicznego kosza na śmieci. W społeczeństwach zachodnich rośnie świadomość codziennie popełnianych grzechów przeciwko środowisku, ale projektanci są skłonni zadać nam całkiem przyjemną pokutę, polegającą na wspieraniu gospodarki okrężnej poprzez świadome wybieranie produktów z recyklingu.
Lokalne inicjatywy
Fabryki w Azji Południowo-Wschodniej, takie same produkty na pięciu kontynentach, byle jakie wykonanie – chyba wszyscy zaczynamy mieć tego dosyć. Pora wziąć sprawy (i młotki) w swoje ręce. W miastach przyszłości nie zabraknie miejsca dla małych manufaktur, lokalnych marek i makerspace’ów, w których można samemu wykonać swoje sprzęty.
Nomadyczny minimalista w świecie koloru
Choć nie zawsze jest łatwo prześledzić drogę od idei do przedmiotu, globalne tendencje są brane pod uwagę w procesie projektowania produktów. W sektorze tekstyliów możemy spodziewać się relaksujących, biofilicznych tkanin w odcieniach zieleni. Projektanci badają także oddziaływanie innych barw na nasz nastrój; zgodnie z najnowszymi odkryciami będziemy wyciszać się otoczeni czerwienią. Odpowiedzią na styl życia współczesnych nomadów i minimalistów staną się proste i trwałe meble tapicerowane, dywany czy zasłony, które można łatwo przewozić i nie zajmują wiele miejsca. Powrót do rzemiosła pozwoli nam na nowo docenić szlachetną niedoskonałość ręcznie tkanych materiałów.
Oprac. na podst.:
heimtextil.messefrankfurt.com