W tym roku Euroluce, czyli międzynarodowa wystawa oświetlenia towarzysząca iSaloni odbędzie się na terenach targowych Rho już po raz 30. Będzie poświęcona – jakże by inaczej! – oświetleniu, a jej celem będzie prezentacja najlepszych rozwiązań i wskazanie roli, jaką odgrywa światło w branży wnętrzarskiej.
Euroluce powróci wraz z Salone del Mobile.Milano 2019, zajmując ponad 38 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, podzielonej na 4 pawilony (nr 9-11 i 13-15), którą przejmie 421 wystawców (z których prawie połowa pochodzi z krajów innych aniżeli Włochy). W tej edycji zobaczymy zintegrowane i inteligentne, a przez to także bardziej przyjazne dla projektantów i użytkowników rozwiązania oświetleniowe, nawiązujące nie tylko do oświetlenia w kontekście estetyki, ale także „doświadczania” i „przeżywania” przestrzeni.
Euroluce uznaje się za najbardziej inspirującą międzynarodową platformę dla sektora oświetleniowego
Oświetlenie na każdą okazję
Jak zapewniają organizatorzy, czeka na nas ogromny wachlarz produktów, wyjątkowych pod względem różnorodności i wszechstronności ich zastosowań: od najnowszych urządzeń oświetleniowych po innowacyjne systemy oświetleniowe, od oprogramowania oświetleniowego po nowe, ekologiczne materiały. Będziemy mieć szansę, by zobaczyć oświetlenie do wnętrz (w tym także przestrzeni publicznych, np. biur), jak i to, którego używamy zwykle na zewnątrz. Na targach pojawią się także produkty opracowane dla sektora technologii oświetleniowych. Tak kompleksowe podejście do tematu sprawia, że Euroluce uznaje się za inspirującą międzynarodową platformę dla sektora oświetleniowego, a udziału w niej nie może odpuścić nikt, kto chce liczyć się dziś na rynku.
Nie biznes, a inspiracja
Euroluce nie jest tylko wydarzeniem o charakterze biznesowym, ale w założeniu twórców ma po prostu inspirować. Postęp technologiczny, ewolucja systemów sterowania oświetleniem i miniaturyzacja źródeł światła stworzyły nowe możliwości dla projektantów, zarówno w zakresie projektowania indywidualnych urządzeń, jak i efektów świetlnych. W tym kontekście współczesne słowa klucze używane w odniesieniu do projektowania oświetlenia wskazują równocześnie kierunki rozwoju branż i są to: eksperymenty i innowacje technologiczne, zrównoważony rozwój, koncentracja na człowieku oraz badania nad estetyką.
Pojawienie się „bezprzewodowego” oświetlenia oznacza, że przenośne źródła światła mogą być wykorzystywane zarówno w naszych domach, jak i poza nimi
W kierunku rozwiązań smart
Jednym z najczęściej podejmowanych wątków niemal w każdej dziedzinie jest smart living. W trakcie Euroluce wystawcy zaprezentują inteligentne rozwiązania, bazujące na najnowocześniejszych technologiach, a także urządzenia o jeszcze bardziej zintegrowanych funkcjach, opartych np. na łączności bezprzewodowej, czujnikach i systemach o dużej wydajności, służących do regulacji koloru i temperatury światła. Pojawienie się „bezprzewodowego” oświetlenia oznacza, że przenośne źródła światła mogą być wykorzystywane zarówno w naszych domach, jak i poza nimi, co potwierdza tendencję do stałej „hybrydyzacji” pomieszczeń domowych, których granice stają się coraz bardziej rozmyte. Światło ma wkrótce stać się „gwiazdą” inteligentnego domu, a pojęcia takie jak: Smart, IoT ready, Digital Light, Tunable White, czy White Changeable będą niewątpliwie coraz bardziej znane – nie tylko w teorii, ale i praktyce.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Salone del Mobile