Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się wnętrzami, powinien tu być: od 25 do 28 lutego odbędzie się w Poznaniu kolejna edycja biznesowych Targów Wnętrz HOME DECOR 2020. Wydarzenie to, co roku odwiedzane przez ponad 20 tys. zwiedzających z kilkudziesięciu krajów, jest jedną z najważniejszych w Polsce biznesowych prezentacji najnowszych trendów w dekoracjach i aranżacji wnętrz.
– HOME DECOR to ważne spotkanie branży wnętrzarskiej i dekoracyjnej: producentów, importerów, dystrybutorów i hurtowników artykułów do dekoracji i aranżacji wnętrz. Stanowi przestrzeń do nawiązywania relacji między producentami i dystrybutorami a blogerami, projektantami i architektami wnętrz – mówi dyrektor Targów HOME DECOR Kinga Dobrowolska-Baczkun. Interesującą dla siebie ofertę znajdą tu przedstawiciele sieci handlowych i DIY, sklepów stacjonarnych i online oraz salonów wyposażenia wnętrz. Na ekspozycji zobaczyć można nowe kolekcje dekoracji stojących i ściennych, oświetlenia, tekstyliów, ceramiki, szkła oraz innych elementów dekoracyjnych.
Bloggers Zone
Hitem ekspozycji będzie znana z poprzednich edycji strefa trendów Bloggers Zone. To inicjatywa grupy pięciu opiniotwórczych blogerek wnętrzarskich, projektantek wnętrz, które przy współpracy z wystawcami – wykorzystując własną kreatywność i znajomość trendów – zaaranżują specjalną przestrzeń na ekspozycji targów HOME DECOR. Partnerami strefy są między innymi takie marki jak: ALTAVOLA, FARGOTEX, AGMAMITO, BENJAMIN MOORE, MILOO HOME, MOSS MOSS, Sfera Group, Gala Collezione, WFM Kuchnie, BELLDECO, FORMANI, ANIRO, RONDO, LONDON ART, TOP TEXTIL, czy ZAND TRADE. Powstanie ciekawa przestrzeń, pełna inspiracji i pomysłów na aranżację wnętrz.
W tym roku będzie to edycja specjalna, obfitująca w wiele ciekawych prelekcji i warsztatów. Trendy w projektowaniu i aranżacji wnętrz na najbliższy rok omówi Dagmara Jakubczak – trendwatcher, krytyk designu, historyk sztuki, projektantka wnętrz, która przemierza świat w poszukiwaniu inspiracji i poszerzaniu wiedzy o najnowszych trendach i tendencjach. Na ekspozycji odbędzie się także cykl „Śniadań z marką”, które będą okazją dla architektów, projektantów i bloggerów do zapoznania się z nowościami wiodących marek wnętrzarskich w swobodnej, bardziej osobistej atmosferze. Ponadto, w trakcie wykładów w strefie Bloggers Zone mowa będzie o projektowaniu przestrzeni outdoorowej i komunikacji marki w branży wnętrzarskiej. Eksperci z serwisu Homebook podzielą się swoją wiedzą na temat sztuczek i trików zwiększających zasięg organiczny na Facebooku oraz siły słów na Instagramie. Mossmoss.pl zaprasza z kolei na warsztaty „Zielone dekoracje wnętrz” w pawilonie 5G – wymagane są zapisy.
Premiera kolekcji „HORBOWY NOWA ERA”
W ramach targów HOME DECOR odbędzie się wystawa „Horbowy Nowa Era”, na której zaprezentowana zostanie wspaniała kolekcja form artystyczno-użytkowych profesora Zbigniewa Horbowego, w tym absolutnie unikatowa kolekcja „Kobaltowy Horbowy”. Kolekcja szkła „dawnych”, a jednak wciąż „współczesnych” mistrzów powstała przy wtórze syczącej pary formowanego szkła, postukiwaniu stalowych nożyc i brzęku piszczeli. Wyjątkowa i niepowtarzalna, łączy w sobie szlachetność rzemiosła z wirtuozerią formy i wyrafinowaną kulturą szkła. Nasycona miłością do piękna i niemalże alchemiczną barwą niczym ambrozja spływa na nasze zmysły, głaszcząc tycjanem, malachitem, magicznym kobaltem, czy rubinowym refleksem unikatowych kształtów spod ręki mistrza Zbigniewa Horbowego.
Wystawie „HORBOWY NOWA ERA” towarzyszyć będą spotkania ze współtwórcami projektu Horbowy Nowa Era, mianowicie technologiem, inżynierem Zbigniewem Tomaszewskim, który przez wiele lat udoskonalał technologię szkła selenowo – kadmowego współpracując z profesorem Horbowym w hucie „Barbara” tzw. „Artystycznej” w Polanicy Zdroju. Swoją obecnością zaszczycą nas także, mistrz hutnictwa Leszek Kulawiak, mistrz Krzysztof Dżendżera, topiarz Jan Kasprowicz, a także założyciel „Leśnej Huty” w Szklarskiej Porębie, w której powstały wszystkie szkła z kolekcji Horbowy Nowa Era, mistrz Henryk Łubkowski, czyli elita polskiego hutnictwa szklarskiego. Wszystko to w pawilonie 5G, na stoisku 104.
Strefa światła Light up!
Strefa światła to nowość tegorocznej edycji. Wprawdzie już w poprzednich latach oświetlenie stanowiło ważny element ekspozycji. Jednak w tym roku po raz pierwszy organizatorzy postanowili stoiska firm prezentujących produkty oświetleniowe w czytelny sposób oznaczyć i zaprezentować zwiedzającym pod wspólną marką Light up!. W strefie światła swoje najnowsze kolekcje przedstawią w pawilonie 5 m. in. ALTAVOLA DESIGN, ARTEVENTY, CANDELLUX Lighting, CASA REGAL, ELEKTROZEL, KRAFTPOLYMER, NOWODWORSKI, ROMANTIC HOME INTERIORS, TK Tomasz Krywult czy ZUMA LINE.
Fresh Start
Nowością jest także strefa debiutantów Fresh Start. To oferta dla tych, którzy po raz pierwszy zechcieli zaistnieć podczas międzynarodowego wydarzenia, jakim są targi HOME DECOR i pokazać swoje produkty szerokiemu gronu odbiorców. Wśród tegorocznych „świeżaków” zobaczymy takie firmy jak: Borowska Anna, Eco-Deco-Art., Ficelle, Glastech, Moss Moss, Inne lustra, Latela i Pantera. – Liczymy na to, że propozycje przedstawione przez nowe firmy, których zwiedzający HOME DECOR do tej pory nie mieli okazji oglądać w Poznaniu, będą sporą dawką inspiracji. Dla samych uczestników strefy Fresh Start udział w tym wydarzeniu powinien być silnym impulsem do rozwoju – wyjaśnia Kinga Dobrowolska-Baczkun.
Strefa Patchwork
Strefa Patchwork, czyli rzemiosło na żywo to kolejna nowa ekspozycja na targach HOME DECOR. Na wystawie o powierzchni 250 m2 swoje najlepsze prace pokażą przedstawiciele Grup Patchworkowych z prawie całej Polski. W skład tych grup wchodzi kilkadziesiąt osób z każdego regionu. Spotykają się najczęściej raz w miesiącu, żeby rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę, pomagać sobie i dzielić się doświadczeniami. Często działają charytatywnie, angażując się w różne akcje i wystawiając na licytację swoje patchworki. Brali udział w szyciu narzut przeznaczonych na licytacje wspierające WOŚP. Wszystkie grupy szyją poduszki-serduszka wspierające rehabilitację pacjentów po mastektomii w ramach „Projektu Serce od Serca”. Wiele osób jest zaangażowanych w szycie kołderek dla chorych dzieci w ramach Projektu Za Jeden Uśmiech. We Wrocławiu szyli pokrowce na kliny dla pacjentów po mastektomii, w Krakowie gadżety brydżowe na doroczny konkurs familijny, a w Łodzi poduszki dla dzieci na oddziałach onkologicznych. Szyli workoplecaki dla dzieci w Tanzanii, a ostatnio biorą udział w szyciu narzut dla Australii. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty szycia patchworków dla zwiedzających. Zapisy na warsztaty: [email protected] – pawilon 5A
Meble w biznesowej odsłonie
Ekspozycji targów HOME DECOR towarzyszą międzynarodowe kontraktacje meblowe MEBLE POLSKA oraz wydarzenie ARENA DESIGN, które w tym razem odbędzie się pod hasłem Slowness. Targi MEBLE POLSKA to największa na świecie prezentacja oferty polskiego przemysłu meblowego. Stanowią jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji polskiego eksportu mebli i zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych biznesowych imprez targowych branży meblowej na świecie. Odwiedzają je kupcy meblowi z blisko 70 krajów. Obok licznej grupy reprezentującej polską sieć detaliczną do Poznania regularnie przyjeżdżają przedstawiciele znakomitej większości liczących się grup zakupowych i sieci salonów meblowych z Europy oraz wielu hurtowych dystrybutorów mebli z innych kontynentów. Frekwencja zwiedzających zapowiada się wyjątkowo pozytywnie. – Mamy potwierdzenia, że dzięki zmianie daty do Poznania na zakupy przyjadą kupcy meblowi najwyższej rangi, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w naszych targach – mówi dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka. Ekspozycja edycji 2020 wygląda wyjątkowo interesująco. Obecność w Poznaniu zapowiedzieli wszyscy wiodący producenci mebli z Polski zainteresowani rozwojem eksportu. Na targach oprócz korzystnych cenowo mebli z płyty meblowej będzie można zobaczyć także produkty wytwarzane z litego drewna oraz inne meble z segmentu high-end. Ciekawie zapowiada się także ekspozycja mebli tapicerowanych i materacy. Wśród wystawców są też producenci mebli z 12 innych krajów: Belgii, Białorusi, Danii, Estonii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, Turcji i Ukrainy.
ARENA DESIGN pod hasłem slowness
ARENA DESIGN 2020 to miejsce spotkań polskich i zagranicznych projektantów i architektów, mistrzów i nowatorów, klasyków i awangardzistów, świata biznesu i producentów, miłośników dizajnu i ich twórców. W trakcie tego wydarzenia światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, podzielą się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness. Na scenie AD TALKS pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki. W pawilonie ARENA DESIGN będzie można zobaczyć dwie nowe ekspozycje prezentujące najlepsze polskie projekty: FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFĘ POLSKICH PROJEKTANTÓW oraz strefę WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA. Pierwsza pokazuje najciekawsze projekty polskich projektantów, druga poświęcona jest prezentacji najlepszych polskich marek stawiających na wzornictwo wizjonerskie, odważne i innowacyjne.
Scena Marki
Tegoroczną nowością będzie cykl dyskusji panelowych na Scenie Marki (pawilon 3) poświęcony wyzwaniom stojącym aktualnie przed polskim meblarstwem. Podczas debat mowa będzie o projektowaniu i biznesie, o współpracy międzynarodowej, innowacjach i technologiach. Do debaty zaproszono ponad 60 gości – przedstawicieli rządu, ekspertów w dziedzinie meblarstwa, producentów, projektantów i naukowców, a także dziennikarzy, przedstawicieli sektora Horeca i instytucji związanych z edukacją, projektowaniem i przemysłem. W dyskusjach wezmą udział m.in.: Jan Szynaka, Mauro Mammoli, Maciej, Ewelina Wójcik, prof. Imke Lohmann, prof. Jerzy Smardzewski, prof. Katarzyna Laskowska, Gheorge Marian Cristescu, dr Sascha Peters z Haute Innovation – specjalista w dziedzinie materiałów i technologii.
Wystawy
Projektanci Roku 2020
Tegoroczna ARENA DESIGN stawia na młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. W 2020 roku Projektantami Roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAUPROJECT.
Zasoby 2. Slow materials
Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny. Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają.
TOP DESIGN award
Prostota. Ergonomia. Skupienie na wygodzie i potrzebach użytkownika. Funkcjonalność. Naturalne materiały. Motywem przewodnim towarzyszącym 22 produktom, które Jury (w składzie: Bogumiła Jung, Marek Adamczewski, Daria Burlińska, Małgorzata Szczepańska, Paweł Grobelny, Mikołaj Wierszyłłowski, Berenike Miłkowska-Milbrodt i Maja Ganszyniec) zakwalifikowało do II etapu konkursu TOP DESIGN award, są dbałość o świadome korzystanie z materiałów i estetyka wykonania.
AD ROOMS
Premierowa odsłona nowego programu ARENA DESIGN, poszukującego nowych języków projektowania wnętrz i autorskich projektów aranżacyjnych, a także eksplorującego nowoczesne formy wystawiennicze designu.Pierwszym biurem projektowym, które podejmie się zaprojektowania 70-metrowej przestrzeni jest duet chmara.rosinke.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Home Decor, MTP
Artykuł sponsorowany