Dom bez pozwolenia na budowę do powierzchni 70 metrów kwadratowych to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu. Według twórców program ten ma znacząco uprościć całą procedurę, jednak osoby decydujące się na budowę domu w dalszym ciągu muszą spełnić szereg określonych warunków. W poniższym artykule wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć na temat budowania domu bez pozwolenia.
Dom bez pozwolenia na budowę do 70 metrów kwadratowych – co warto wiedzieć?
Począwszy od 3 stycznia 2022 roku obowiązują w Polsce regulacje prawne dotyczące budowy domów bez pozwolenia. Oznacza to, że osoby planujące taką inwestycję nie muszą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Ponadto znika również obowiązek powoływania kierownika budowy i prowadzenia dziennika inwestycji. W dalszym ciągu inwestorzy chcący wybudować dom bez pozwolenia muszą jednak spełnić szereg określonych warunków. Są one następujące:
- osoba planująca inwestycję musi być właścicielem gruntu, na którym ma zostać wybudowany dom,
- budowa musi odpowiadać uwarunkowaniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- inwestycja ma służyć do zaspokojenia indywidualnych celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych.
Budowa domu bez pozwolenia – jakie formalności trzeba spełnić?
Aby skorzystać z tego programu, trzeba zgłosić budowę do urzędu miasta na prawach powiatu bądź lokalnego starostwa. Istnieje też możliwość załatwienia tej formalności całkowicie zdalnie dzięki aplikacji rządowej e-Budownictwo.
Aby zgłosić budowę, trzeba także przekazać do instytucji projekt budowlany i stosowne oświadczenia mówiące o tym, że budowę prowadzimy w celu zaspokojenia indywidualnych celów mieszkaniowych oraz przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie budową i prawidłowości dołączonej dokumentacji. Dodatkowym warunkiem jest ponadto zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o terminie, w którym planujemy rozpocząć prace budowlane.
Budowa domu bez pozwolenia – jakie są wady i zalety?
Wprowadzenie możliwości budowania domów bez pozwolenia jest doceniane przez wiele osób. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczamy:
- znaczne ograniczenie liczby formalności do spełnienia,
- oszczędność czasu i pieniędzy – wszystkie niezbędne dokumenty można złożyć drogą online,
- niezależność – inwestor samodzielnie decyduje, czy chce budować z wykorzystaniem dziennika budowy i z pomocą kierownika czy woli zrezygnować z tej opcji.
Krytycy wskazują także na wady tego pomysłu. Wśród nich można wskazać:
- brak kierownika budowy i dziennika może zwiększyć ryzyko powstania istotnych wad w powstałym budynku,
- ograniczenia pod względem powierzchni budowanego domu – nieruchomości mogą mieć maksymalnie 70 metrów kwadratowych.
Zakup nieruchomości – doskonała alternatywa dla budowy!
Samodzielna budowa domu może być bardzo kosztowna finansowo oraz czasochłonna. Właśnie dlatego wiele osób podejmuje decyzję o zakupie gotowej nieruchomości. W internecie można znaleźć wiele ofert sprzedaży domów i mieszkań w korzystnych cenach. Sporą popularnością cieszą się np. nieruchomości online na Mieszkanie.pl – można tam znaleźć setki ogłoszeń z całej Polski.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe mieszkanie.pl
Artykuł sponsorowany