World Architecture Festival to jeden z najważniejszych konkursów w branży architektonicznej. Na ogłoszonej liście finalistów znajdują się projekty z całego globu. W doborowym gronie gwiazd światowej architektury, takich jak Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, MVRDV, Henning Larsen czy Mecanoo, znalazły się dwie pracownie z Polski – BXB studio Bogusław Barnaś oraz Kuryłowicz & Associates!
O tytuł najlepszego budynku świata powalczy Polska Zagroda projektu Bogusława Barnasia oraz gmach Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego projektu Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowe jury wyłoni dwóch zwycięzców: najlepszy budynek świata – World Building of the Year oraz najlepszy projekt – Future Project of the Year. Werdykt poznamy podczas gali 2 grudnia w Lizbonie.
W gronie finalistów WAF22 znalazł się również niezrealizowany projekt BXB studio – Dom Polski – w kategorii „Future Project – House”.
W tej kategorii do finału konkursu zakwalifikowało się zaledwie 8 projektów z całego świata!
Dom Polski to budynek doceniony już w 2014 roku przez brytyjski magazyn Wallpaper, który m.in. za ten projekt zaliczył Bogusława Barnasia do grona 20 najlepszych młodych pracowni architektonicznych świata. Ten głośny, choć niezrealizowany projekt, pokazany wtedy na London Festival of Architecture oraz na kilku wystawach BXB studio – „Architektura zakorzeniona w tradycji”, stał się inspiracją dla wielu architektów z Polski, zwłaszcza tych tworzących na Podhalu.
– Dom Polski należy do jednego z pierwszych i zarazem najciekawszych we współczesnej polskiej architekturze przykładów projektów, których koncepcja oparta jest na stopie zdawać by się mogło dwóch zupełnie wykluczający się idei, a mianowicie czystego geometryzującego minimalizmu oraz często zapomnianych i postponowanych elementów budownictwa lokalnego. Prowincjonalna mieszczańska architektura, rozmaite wiejskie chaty czy niepoliczone kościoły o konstrukcji zrębowej stanowią główną osnowę inspiracji Bogusława Barnasia. Forma domu jest bardzo nowoczesna, ale nowoczesność ta naturalnie wynika z odpowiedniej interpretacji tradycji, do której dom wprost nawiązuje. BXB studio z peryferyjności, architektury wernakularnej oraz lokalności tworzy nową, niespotykaną dotąd jakość. Dwie kondygnacje – dolna, linearna i oszczędna oraz górna, cechująca się dynamizmem i pewną ekspresją – harmonijnie ze sobą współgrają – mówi Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury z Oslo.
Polska Zagroda Barnasia to jeden z 17 obiektów nominowanych do finału WAF2022 w kategorii „House and Villa – Rural/Coastal”.
Rywalizuje z innymi domami autorstwa tak prominentnych architektów, jak np. Broadway Malyan, John Wardle czy Patterson Associates.
Co więcej, Bogusław Barnaś zaledwie kilka dni temu we włoskim mieście Como odebrał srebrną statuetkę A’Design Award za projekt Polskiej Zagrody. Miesiąc wcześniej w warszawskiej siedzibie SARP za ten dom odebrał nominację do Nagrody Roku SARP. Rok wcześniej Polska Zagroda otrzymała nagrodę Salonu Architektury przyznawaną przez Małopolską Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Budynek ten był publikowany i komentowany przez najbardziej prestiżowe media architektoniczne na świecie, takie jak Wallpaper, Dezeen i inne.
Bogusław Barnaś w swojej ponad 20-letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.
– Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy – mówi Bogusław Barnaś z BXB studio.