Nazwa Sfer Ik pochodzi ze starożytnej greki (Μουσεῖον) oraz łaciny i oznacza muzeum. Nazwa nawiązuje do postrzegania tego miejsca jako świątyni muz, jak i do samej przestrzeni, która daje szanse na kontemplację i pozwala się zainspirować. Nie jest to jedynie miejsce gromadzenia przedmiotów i obiektów związanych ze sztuką czy designem.





Tylko 3 surowce
Nowoczesny budynek z asymetryczną kopułą, w której nie odnajdujemy wyraźnych nawiązań do innych stylów architektonicznych, jest wykonany tylko z trzech lokalnie występujących materiałów: drewna, winorośli, która jest pnączem i cementu, przyjmującego zakrzywioną i nieco obłą formę. Można powiedzieć, że to zanurzone w środku tropikalnego obszaru Tulum w Meksyku muzeum stanowi kompendium wiedzy na temat sztuki współczesnej, ale i żywej przyrody.





Dialog z przyrodą: odczuwać i być
Pracownia Roth Architects, odpowiedzialna za powstanie galerii sztuki, swym projektem zachęca do prowadzenia stałego dialogu z rdzennymi społecznościami w celu wspierania wzajemnej wymiany pomysłów i wiedzy. Dzięki temu projektowi dba o zachowanie lokalnej kultury i czerpanie wiedzy z mądrości przodków. Wszystko po to, aby promować różne formy ochrony środowiska naturalnego. Jako ciekawostkę dodajmy, że zwiedzać muzeum można tylko boso: po to, aby otaczającą naturę chłonąć całym sobą.



Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Sfer Ik, Covet House, Roth Architects