Jeśli letniskowe domki, popularne w okresie PRL-u kojarzą Wam się jedynie z podmiejskimi ośrodkami wypoczynkowymi, a na myśl o ich wnętrzu czujecie ten specyficznym zapach i widzicie skromne wyposażenie, powinniście zobaczyć, jak dziś wyglądają te nieco zapomniane obiekty. Dziś domki brda zachwycają, śmiało konkurując z innymi typami: np. nowoczesną stodołą, podobnie jak ona wpisując się w malowniczy krajobraz dużymi przeszkleniami.

Skąd się wziął domek typu brda?

Należy wiedzieć, że domek typu brda to nie wysmysł PRLu. Skąd więc wzieła się moda na domki typu brda? Paradoksalnie, sławę zyskały w 1955 roku w Stanach Zjednoczonych, gdy architekt Andrew Geller, szukając pomysłu na projekt domku letniskowy, postanowił wzorować się na wyglądzie… namiotu. Obiekt zbudowany zgodnie z pomysłem Gellera został nazwany Elizabeth Reese House od imienia i nazwiska jego właścicielki. To właśnie on wygrał jeden z prestiżowych konkursów architektonicznych, a co za tym idzie, trafił na okładkę dziennika The New York Times w 1957 roku. Od tego czasu domek brda zyskał sporą popularność.

Domki brda – nowoczesne klasyki znane z letniska

Jak wygląda domek letniskowy typu brda? Ten domek o trójkątnym kształcie najczęściej zbudowany jest z drewna: cechuje go stromy, dwuspadowy dach, co ma tę zaletę, że nie utrzymuje opadów, a deszcz czy śnieg szybko po nim spływają. W podstawowej wersji domku letniskowego typu brda, powierzchnia użytkowa wynosi około 40 m2 – co wynika z warunków zabudowy tego typu obiektów i właśnie taki metraż sprawia, że zbudować domek brda możemy bez pozwolenia. Innymi słowy, budowa domku nie nastręcza zwykle większych trudności. Dodatkowo, budowa domku – w zależności od wybranego wariantu – trwać może jedynie kilka dni: domki te nie wymagają często ciężkich fundamentów, a ściany składają się z drewnianego szkieletu – w jego wnętrzu umieszczane są kolejne warstwy izolacji.

Ile kosztuje domek brda? Musimy wiedzieć, że wszystko zależy od jego wielkości, standardu wykończenia oraz rzecz jasna wykorzystanych materiałów, które użyjemy. W kwestiach wyceny projektu najlepiej skontaktować się z wykonawcami lub producentami tego typu domków letniskowych i dobrze wszystko zaplanować, aby budowa domku i jej koszty nie zaskoczyły nas na etapie realizacji projektu.

Domek letniskowy typu brda – co w środku

We wnętrzu domków letniskowych typu brda, znajduje się na ogół salon, minimalistyczna kuchnia i łazienka na parterze oraz sypialnia (większa pojedyncza, albo dwie mniejsze), która usytuowana jest na piętrze. Pomieszczenia są na ogół niewielkie, a przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana, żeby zapewnić wygodę mieszkańcom. Obecnie w tym klimacie projektuje się także domki typu brda całoroczne: ich powierzchnia może być zdecydowanie większa.

W domkach typu brda nie brak dziś i nowoczesnych rozwiązań: możemy zdecydować się na kominek, albo kozę, ale równie dobrze dzisiejsze domki mają panele fotowoltaiczne. Warto wiedzieć, że dziś nowoczesne domki typu brda stosują wiele rozwiązań znanych z domów pasywnych.

Nie ulega wątpliwości, że domki typu brda wciąż pozostają w modzie: dawno już przestały być obiektem, który znajdziemy w podmiejskich ośrodkach wypoczynkowych lub na rodzinnych ogródkach działkowych (choć te z racji na obecną sytuację epidemiologiczną faktycznie przeżywają renesans). Nową odsłonę domku letniskowego typu brda spotkamy obecnie w najmodniejszych kurortach, a projekty domku brda realizują obecnie znakomite pracownie architektoniczne na całym świecie. Nie są to jednak klasyki: architekci eksperymentują z ich formą i rozmiarem. Pokażemy Wam zatem nowoczesne projekty domku typu brda.

Feniks odrodzony z popiołu – brda dom nowoczesny

Na pierwszy ogień zobaczcie, co z konceptem domku typu brda zrobiła pracownia ze Stanów Zjednoczonych, Todd Gordon Mather Architect. W projekcie, którego nazwa nawiązuje do odrodzenia feniksa (Phoenix Rising) trudno rozpoznać domki z minionej epoki, zwłaszcza, że domek znacznie się powiększył. W popiołach pozostawił także i inne cechy, wszak poprawiono niedoskonałości i podkreślono atuty: zastosowano naturalne materiały, a także postawiono na duży taras. Jest przytulnie, a za sprawą zastosowanych przeszkleń na obu kondygnacjach także i widno, co jak dotąd stanowiło pewien problem z racji na niewielkie okna w standardowej wersji.

Domek typu Brda. Domek letniskowy nowoczesny trójkątny dom zaprojektowany na nowo
Todd Gordon Mather Architect
Domek typu Brda. Domek letniskowy nowoczesny - klasyk na nowo
Todd Gordon Mather Architect
Domek typu Brda. Domek letniskowy nowoczesny
Todd Gordon Mather Architect

Domek letniskowy nowoczesny i z klimatem

Domek brda to popularny w Polsce obiekt, zatem nie dziwi, że doczekał się licznych realizacji ze strony polskich pracowni. W końcu nowoczesny domek typu brda może stanąć na niemal każdej posesji, bez względu na jej lokalizację. Poza tym, ma wszystko to, co powinien mieć domek letniskowy: nie tylko funkcjonalne, kompaktowe wnętrze, ale także i taras.
O tym, że koncept nadal pozostaje na fali wiedzieliśmy już przed przeszło dekadą, kiedy to za przebudowę klasycznej brdy na Śląsku zabrała się Medusa Group, projektując urzekający domek o powierzchni 70 m2.

Domek letniskowy nowoczesny
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
taras z desek na tle ogrodu z liśćmi Domek letniskowy nowoczesny
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
domek typu brda wnętrze 35 m2
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Domek letniskowy nowoczesny domek typu brda
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Domek letniskowy nowoczesny typu brda
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Domek letniskowy nowoczesny typu brda
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
dwie białe ławki w ogrodzie przy domku letniskowym typu brda
Medusa Group, proj. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Domek drewniany typu brda – projekt z wyróżnieniem

Inny pomysł na domki, które kształtem nie odbiegają od tych, które zachowaliśmy w pamięci, mają na przykład SK-ARCHITEKCI. Domek BRDA tej pracowni zdobył tegoroczny . Powierzchnia zabudowy wynosi niecałe 35 m², zatem spełnia wymogi domku letniskowego, który możemy postawić w dowolnym miejscu, bez ubiegania się o pozwolenia na budowę. Na antresoli znajduje się jedna sypialnia.

Plusy? Dom może powstać w kilka dni, a poza tym technologia Steico lub HBE sprawia, że będzie w nim ciepło. Przekonani?

nietypowy dom z czarnym pokryciem dachowym oraz deskami na skarpie Domek letniskowy nowoczesny typu brda
SK-ARCHITEKCI
szara kostka z dużymi oknami i balustradą na dachu przy drzewie na podwórku
SK-ARCHITEKCI
osiedle domków w kształcie trójkąta na zielonej polanie
SK-ARCHITEKCI

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Todd Gordon Mather Architect, Medusa Group, SK-ARCHITEKCI