Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w maju br.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2021 rok na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2022, a głosowanie internautów rozpoczęło się 7 marca 2022 i trwało do 4 kwietnia 2022 roku. W sumie oddano w nim ponad 27,5 tysiąca głosów na 61 realizacji architektonicznych.
Jakie realizacje 2021 zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?
W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3940 głosów wygrał Kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie, zaprojektowany przez pracownię New Architekci.
Szkoła, przedszkole, hala sportowa, kompleks boisk – wszystko to w jednym obiekcie musieli zmieścić projektanci z pracowni New Architekci, tworząc koncepcję kompleksu oświatowego w Baranowie w województwie wielkopolskim. Duży, wielofunkcyjny obiekt został wpisany w przestrzeń kameralnej, historycznej zabudowy niewielkiej miejscowości. Szkoła w Baranowie została rozbita na kilka mniejszych brył, które zgromadzono wokół ogólnodostępnego dziedzińca. Poza zaplanowaniem właściwej skali i kształtu zabudowy architekci bardzo świadomie sięgnęli po materiały budowlane i wykończeniowe. W obiekcie dominuje drewno, pojawia się także cegła klinkierowa, materiały naturalne i „swojskie”, bliskie użytkownikom.
W kategorii obiekty prywatne wygrał Dom Mława, którego autorem jest pracownia James&Mau. Realizacja zdobyła 1628 głosów.
Międzynarodowe studio projektowe James & Mau z siedzibą w Polsce i Hiszpanii stworzyło projekt domu parterowego w Mławie. Celem architektów było opracowanie koncepcji, która spełnia wymagania inwestorów oraz jest zgodna z ograniczeniami przestrzennymi wynikającymi z lokalnych przepisów. W efekcie powstał dom parterowy otoczony ceglaną fasadą, która następnie przechodzi w ogrodzenie działki, tworząc małe ogrody-patia.
W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył Hotel Villatoro w Zgorzelcu autorstwa pracowni 370 Studio, zdobywając 1222 głosy.
Hotel butikowy znajduje się w zabytkowej willi w centrum Zgorzelca. Budynek został zrewitalizowany oraz zaadaptowany do nowych funkcji. Wnętrze hotelu jest niezwykle eleganckie. Uwagę zwracają w nim wysokiej jakości współczesne dodatki, na przykład oświetlenie. Za budynkiem hotelu znajdują się przestronny taras oraz oranżeria. Całość została zaprojektowana z zachowaniem historycznego charakteru budynku.
W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył Gdański apartament zaprojektowany przez pracownię Sikora Wnętrza. Realizacja zdobyła 859 głosów.
Wnętrze utrzymane jest w nadmorskim klimacie. Dominują̨ tu odcienie niebieskiego oraz bieli. Cały kompleks jest przestronny, lekki i nieprzytłaczający, a otwarcie kuchni na salon optycznie go powiększa i zwiększa jego komfort gospodarowania. Kluczem aranżacji było połączenie Gdańska z nadmorskim, nowoczesnym klimatem. Zarówno gama kolorystyczna, zabieg stylowy, jak i precyzyjnie wybrane meble, dają̨ oryginalny i harmonijny układ. Wszystko utrzymane jest w spójnej, jednolitej estetyce.
W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1102 głosy, wygrał wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania, zaprojektowany przez Pawła Grobelnego.
Niewielka przestrzeń mieszkalna przy ulicy Saperskiej w Poznaniu zyskała nową strefę. Wspólny dziedziniec dla mieszkańców powstał z myślą o jego zróżnicowanych wiekiem gościach. Jest to przestrzeń atrakcyjna zarówno dla młodych rodzin z dziećmi oraz młodzieży, jak i dla osób starszych Do stworzenia mebli wykorzystano naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Dzięki temu uzyskano efekt spójności: naturalne drewno w otoczeniu naturalnej zieleni. Dziedziniec został skomponowany w taki sposób, aby tworzyć kameralne zakątki: ławki i zabawki dla dzieci zostały ukryte wśród wysokich traw. Drewniane ławy, stoły i podesty są miejscami zapraszającymi odwiedzających do wspólnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu.
W kategorii ogrody prywatne wygrał nowoczesny ogród we Wrocławiu, opracowany wg projektu pracowni PaKKA architektura krajobrazu, zdobywając 2922 głosy.
Nowoczesny ogród z drewnem i bielą w roli głównej powstał na Dolnym Śląsku. Przestrzeń ta zyskała sporo drewnianych elementów i zróżnicowanych nasadzeń. Rośliny zostały tutaj umieszczone w okrągłych i prostokątnych rabatach wysypanych jasnym oraz ciemnoszarym grysem lub w przypadku ziół i warzyw – w drewnianych skrzyniach. Poszczególne strefy ogrodu łączą i przecinają ścieżki z kwadratowymi, betonowymi płytami. Nawiązaniem do naturalnego krajobrazu są także luźno umieszczone na rabatach białe kamienie o nieregularnych kształtach.
Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu, a zwycięzcom gratulujemy!
Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. „Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL”.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Polska Architektura XXL 2021