Kilka lat temu świat zobaczył Ecocapsule, czyli mobilny samowystarczalny dom, który zabierzemy w dowolne miejsce. Nadal jednak na wakacje rzadko kiedy zabieramy lokum ze sobą – w końcu nie po to cały wyjazd, aby siedzieć na miejscu. I choć wiele przestrzeni nam nie trzeba, to warto, aby miejscówka urzekała. Zobaczcie najciekawsze projekty domów kapsułowych, domków letniskowych i miejsc do glampingu.
Domek na drzewie dla dorosłych
Dom na drzewie AF-3 to pomysł nie kogo innego jak Antony’ego Gibbona, którego kojarzycie na pewno z betonowych projektów domów, przypominających wstęgi lub łuki.
Tym razem stworzył on kapsułowy, niewielki domek na drzewie z sypialnią, kuchnią, łazienką i częścią wypoczynkową. Jak widać na planie, sypialnia znajduje się na osobnym piętrze, na dole mamy część wspólną z salonem.
Co ciekawe, obiekt jest dostępny w różnych wykończeniach okładzin zewnętrznych oraz wielu opcjach otworów okiennych i drzwiowych w zależności od lokalizacji i budżetu. W projekcie nadal widać fascynację rzeźbą i łamanie stereotypu w myśleniu o bryle domu, wszak Antony Gibbon wyobraża sobie „domek na drzewie A-F3”, jako obiekt wyniesiony ponad korony drzew. Projektant architektoniczny korzysta w odważny sposób z geometrii, które wznoszą się na delikatnej konstrukcji niczym baldachim. Każdy typ domku na drzewie jest zaprojektowany tak, aby komfortowo w nim zamieszkać. Dzięki oknom o wyjątkowej, trójkątnej ramie, mamy widok na otaczająca nas naturę: w końcu aż prosi się, by domek znalazł się na odludziu.
Do wnętrza wchodzi się po ścieżce, która daje szansę mieszkańcom odbyć spacer wśród koron drzew.
Kompleks domków w Beskidzie Wyspowym
Inny ciekawy projekt spotkamy także i na rodzimym podwórku. Koncept domków w górach, który zaprojektowała pracownia Kropka Studio zakłada powstanie kilku niewielkich domków w Beskidzie Wyspowym. To z pewnością świetna baza wypadowa na bliższe i dalsze wycieczki. Domki sprawdzą się także, gdy będziemy chcieli złapać moment oddechu: relaksująco podziała przecież otaczajaca nas zieloność drzew, którą zobaczymy nie tylko z tarasu, ale i ze środka dzięki zastosowaniu przeszkleń. Poza tym: zobaczcie dach!
Pora na glamping
Od lasu i gór blisko do biwaku lub kempingu. Tu obserwujemy jednak nowy trend. Wszystkich tych, którzy kochają być blisko natury, jednak dość daleko od spartańskich i surowych warunków, może zainteresować glamping. To połączenie słów glamorous (ekskluzywny) i camping (biwak), oznacza luksusowy kemping, czyli taki, który jest w wygodnym miejscu i często z udziałem usług, jakie świadczą hotele. Przykład? Choćby czeski Glamping BRDY, który oferuje zakwaterowanie w przytulnym miejscu, a do tego na życzenie odwiedzających może zamienić się w spa na świeżym powietrzu.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Antony Gibbon Designs, Kropka Studio, GLAMPING BRDY