Akwarium kąpielowe, kurnik na aplikację i szklarnia? Dom Symbiotyczny na nowo definiuje współczesny styl życia, który polega na powrocie do tradycyjnych zasad symbiozy z naturą przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych. To dom, który odbudowuje relacje człowieka z otoczeniem, włączając go w obieg ze środowiskiem naturalnym.
Idea Domu Symbiotycznego wynika z autentycznych, naturalnych i zakorzenionych od wieków ludzkich potrzeb. Dlatego można nazwać go tradycyjnym. To dom wraz z rozwiązaniami pozwalającymi na obcowanie z naturą.
Praca nad domem z przyszłości
Idea i pierwsze wizualizacje tego projektu z nurtu tzw. Biophilic Design zostały zaprezentowane przez Bogusława Barnasia podczas Davos World Communication Forum Łódź 2016 w ramach wykładu „Future of the Human Space”, następnie podczas sympozjum naukowego PAU w ramach wykładu: „Świat w obliczu globalnej konsumpcji – architektura ekologiczna, dom aktywny i aktywna farma”, Łódź Design Festiwal 2016 oraz na International Sustainable Architecture Congress w Belgradzie w 2017 roku.
Dom Symbiotyczny to prosta konstrukcja i ergonomiczny układ funkcjonalny
Premiera projektu miała miejsce w marcu 2019 roku na OKK! Design w Warszawie. Zaprezentowano wówczas ten nowy rodzaj domu i sposobu zamieszkiwania pod nazwą Dom Symbiotyczny oraz Osiedle Symbiotyczne.
Nowy poziom urbanistyki
W kontekście miasta Dom Symbiotyczny tworzy unikalny mikroklimat, natomiast w kontekście wsi w sposób naturalny wpisuje się w zastany krajobraz. Zespoły domów symbiotycznych mogą tworzyć osiedla, a nawet dzielnice wraz z przestrzeniami wspólnymi, sprawiając, że przestrzeń urbanistyczna zyska zupełnie nową jakość.
Dom Symbiotyczny to prosta konstrukcja i ergonomiczny układ funkcjonalny, a jego dodatkową zaletą są elementy, które integrują mieszkańca ze środowiskiem naturalnym.
Akwarium kąpielowe, czyli obserwuj do woli
Pozwala obserwować florę i faunę z wnętrza domu. Przede wszystkim kreuje unikalną przestrzeń garażu i domowego SPA, otwartego na podwodny świat. Umożliwia pływanie bez stosowania chemii czy nakładów energetycznych, jak to ma miejsce w konwencjonalnych basenach. Tworzy naturalny krajobraz ogrodu i dopełnia wnętrze domu. Pozwala zoptymalizować i zintegrować systemy instalacji oraz utrzymać korzystny mikroklimat w domu i w szklarni.
Symbiotyczna szklarnia
Ta z kolei jest przedłużeniem części dziennej domu, umożliwia uprawę roślin przez cały rok, produkcję tlenu i optymalizację systemu wentylacji. W zimie tworzy bezsmogową, kameralną przestrzeń ogrodu. Dzięki jej konstrukcji mamy możliwość otwarcia przeszkleń w porach letnich oraz w czasie deszczu.
Kurnik wraz z wybiegiem posiada automatyczny system czyszczenia
Autonomiczny kurnik
Wraz z wybiegiem tworzy wyizolowaną przestrzeń z grzędami oraz boksami dla niosek. Fakt zniesienia jajka odnotowany zostaje w mobilnej aplikacji. Tutaj również znajdują się dozowniki na żywność dla zwierząt z możliwością mobilnej kontroli zdalnej. Wybieg dla kur to zewnętrzna wydzielona przestrzeń domu wyposażona w koryta z piaskiem oraz przestrzenne gabiony wypełnione roślinnością. Kurnik wraz z wybiegiem posiada automatyczny system czyszczenia. Podłoga kurnika wykonana z tworzywa, osadzona na rolkach, wykonuje jeden obrót na dobę. Brud zgromadzony na taśmie pod kurnikiem jest namaczany i czyszczony za pomocą drapaczy oraz szczotek. Wybieg dla kur jest automatycznie zraszany w porze nocnej wodą opadową zgromadzoną w zbiorniku. Usunięte w ten sposób zabrudzenia odprowadzane są do kolejnego zbiornika i wykorzystywane do nawożenia roślin w ogrodzie.
Tradycyjna stodoła
Znajdując się ponad kurnikiem tworzy zadaszoną przestrzeń. Może służyć jako typowe miejsce gromadzenia siana ze skoszonej łąki, miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń rekreacyjna lub jako dodatkowa przestrzeń gospodarcza.
Kominek symbiotyczny
To nowoczesny akumulator energii pozyskanej z zasobów odnawialnych, który zbiera i przechowuje ją, emitując przy tym ciepło. Zainspirowany tradycyjną formą pieca z zapieckiem i przypieckiem, dzieli przestrzeń domu na strefę salonu z widokiem na wodę (kultura sofy) oraz strefę kuchni i jadalni z widokiem na szklarnię (kultura stołu).
Symbiotyczna działka
Została skomponowana z elementów tworzących naturalny krajobraz. Łąka to prywatny rezerwat przyrody zlokalizowany od strony północnej domu. Charakteru całości nadaje też drewniany pomost, znajdujący się ponad nią. Południową przestrzeń rekreacyjną ogrodu tworzy drewniany taras, trawnik oraz piaszczysta plaża przyległa do zbiornika wodnego. Pomiędzy przestrzenią kąpielową a stawem unosi się drewniane molo. Kompozycję działki domykają drzewa i krzewy owocowe.
Jak Wam się podoba?
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe BXBstudio