W przepięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu a otaczającą go naturą.
Montagnola to niewielkie szwajcarskie, choć włoskojęzyczne, miasteczko położone w pobliżu granicy obu krajów. Projekt bryły rezydencji Ra Curta podyktowany został górzystym ukształtowaniem terenu, a jego architektura nawiązuje bezpośrednio do naturalnych elementów morfologicznych działki. Cztery bloki budynku zaprojektowano tak, aby nawzajem stanowiły swoje odzwierciedlenie, zachowując niezbędne proporcje i symetrię. Niełatwy przez swoją niejednolitość i zróżnicowanie wysokości teren wymusił na architektach zaplanowanie dwóch klatek schodowych, które jednocześnie łączą poszczególne bryły rezydencji i wpisują się w styl zabudowy miasteczka. Wspaniałe widoki na okolicę i pobliskie jezioro zapewniają duże tarasy przypominające poziome ostrza.
Lekkość wielowymiarowej konstrukcji
Mimo skomplikowanego rysunku bryły architektom udało się uzyskać efekt jasności i lekkości. Jest to po części zasługa świetlistego wykończenia okładzin ze spieku kwarcowego, który został wykorzystany na elewacji.
– Projektowanie według wysokich standardów estetycznych i jakościowych wymaga zastosowania naturalnych surowców, zrównoważonych technologii i głębokiej dbałości o szczegóły. – mówią architekci.
Paolo i Carlo Colombo wybrali spieki kwarcowe utrzymane w eleganckich tonach złamanego beżu i szarości.
Materiał, doskonale imitujący kamień naturalny, nadaje budynkowi elegancki charakter. Jednocześnie jego niejednolita, groszkowana powierzchnia dodaje elewacji surowości.
Spieki kwarcowe są idealnym wyborem do zastosowania na zewnątrz. To niezwykle nowoczesny materiał, lekki – a więc też łatwiejszy do montażu niż kamień naturalny – a jednocześnie bardzo trwały. Powstaje z naturalnych minerałów, jest odporny na działania wysokich temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki braku żywicy i pigmentów organicznych jest odporny na promienie UV – przez lata nie zmienia koloru, nawet w gorących, bardzo nasłonecznionych lokalizacjach. Spośród mnogości dostępnych wzorów łatwo jest stylistycznie dopasować charakter spieku do miejsca, w którym jest stosowany. Znajdziemy nawet spiek kwarcowy inspirowany… skałami wulkanicznymi.
Komfort i elegancja w domowym spa
Konsekwentne nawiązania do otaczającej natury widać nie tylko w bryle Residenza Ra Curta, ale i we wnętrzach. Szczególną uwagę zwrócono na przestronność, otwartość i jasność pomieszczeń, zachowując przy tym jak najwięcej prywatności. Efektem są całkowicie przeszklone strefy dzienne i dobrze doświetlone, lecz intymne, strefy sypialne. Zarówno przestrzenie wspólne, jak i prywatne zaprojektowano tak, aby osiągnąć maksymalny komfort życia mieszkańców. Ogromne przeszklenia ścian ułatwiają kontakt z przyrodą, a wykorzystane we wnętrzach materiały stanowią kontynuację naturalnego otoczenia inwestycji.
Oprócz przestrzeni dziennych i nocnych do dyspozycji właścicieli oddano komfortową część basenową. Zaprojektowana w minimalistycznym stylu, z delikatnym liniowym oświetleniem sprzyjającym relaksowi, została – podobnie jak elewacja – wykończona wielkoformatowymi spiekami. Aby zachować spójność stylistyczną z resztą projektu, architekci również tu postawili na płyty, które nadały ścianom i posadzkom wykończenie o fakturze naturalnego kamienia. Jasny monolit ścian i obudowy niecki basenowej przełamano pojedynczą ciemną powierzchnią tylnej ściany.
Wykorzystanie spieków kwarcowych w obudowie basenu sprzyja nie tylko nadaniu mu eleganckiego charakteru, ale ma też szereg walorów funkcjonalnych. Płyty ze spieku są trwałe, odporne na erozję i blaknięcie, a także uszkodzenia mechaniczne i te spowodowane środkami chemicznymi. Mają właściwości antypoślizgowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co jest szczególnie istotne
w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności.
Monolityczny, surowy, a jednocześnie niezwykle elegancki projekt pracowni A++ z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom przenikania się natury i architektury. Dzięki autorskiemu sposobowi wpisania w otoczenie i zastosowaniu spójnych stylistycznie, naturalnych materiałów wykończeniowych najwyższej jakości, idealnie odzwierciedla swoje unikatowe położenie – łączy szwajcarską precyzję i dbałość o detal z włoskim dolce vita.
Galeria zdjęć
Fot.: Giacomo Carena ;
oprac. na podst.: mat. prasowe Laminam