Domy nad wodą: rzeką, stawem czy jeziorem to już nie tylko fanaberia projektantów, ale często marzenie inwestorów. Jeśli rozważamy stworzenie oryginalnego letniska i myślimy o naturze, która wkracza do wnętrz i się z nimi spaja, projekty te w największym stopniu to potwierdzają. Nieruchomości tego typu zobaczymy na całym świecie - pokazujemy Wam najciekawsze inspiracje - głównie z Polski.
Czy może być coś lepszego aniżeli dom położony nad wodą? W końcu polski krajobraz wielu województw od warmińsko-mazurskiego czy kujawsko-pomorskiego zapewnia bliskość jezior, rzek i innych zbiorników wodnych. A nie da się ukryć, że poszukiwanie wymarzonej działki można rozpocząć od ustalenia tego, co chcemy na niej mieć… Lokalizacja, bryła domu, ogrzewanie, elewacja, typ ogrodzenia, liczba pokoi i sam projekt wnętrza… wyszukiwanie informacji z kolejnej oferty i wertowanie treści kolejnego ogłoszenia może równie dobrze obejmować ustalenie, czy chcemy wybudować nieruchomość nad wodą. Jeśli chcesz to zrobić i rozważasz zakup domu nad wodą, zobacz nasze pomysły.
Wolnostojący dom z widokiem
Przykładem jest realizacja Studio Organic. Projektując dom nad samą taflą wody, architekci uczynili z jeziora i otaczającego go krajobrazu integralną część konceptu. Naturę wokół pozostawili nietkniętą, w jej czystej, dzikiej, niezmienionej postaci.
Woda, drzewa, pejzaż i bryła budynku stały się jednym organizmem, zaczęły oddychać w tym samym rytmie, a dom dosłownie stopił się z jeziorem. Dzięki przeszkleniu całej południowej elewacji, wnętrze przenika się z zewnętrzem. Głównym budulcem domu są kamień i drewno. Jako materiał elewacyjny architekci zastosowali prawdziwy wapień polski o ciepłej kremowej barwie, który zestawili z czarną deską z palonego drewna modrzewiowego. Bryła jest prosta i szlachetna, nie konkuruje z otaczającym ją krajobrazem.
Dom-kabina nad morzem
Kolejny przykład pochodzi z Finlandii. Architekt Pekka Littow wykorzystał fińską sklejkę świerkową i brzozową do budowy domu wakacyjnego Majamaja, który wznosi się na skalistej skarpie, nad morzem na obrzeżach Helsinek. Projekt docelowo będzie zespołem pięciu domków-kabin, z których jedna została już ukończona, oraz sauną.
Kabina wykonana z pomalowanego na czarno drewna świerkowego, jest zasilana z głównej sieci elektrycznej – na dachu znajdują się zaś panele słoneczne, które zapewniają energię elektryczną. Do tego domku prowadzi wąska drewniana dróżka, która tworzy most nad skałami ciągnącymi się między końcem lasu a drzwiami wejściowymi.
Minimalistyczna willa nad wodą
Kolejny polski projekt to przykład na coś w nieco większej skali – willę nad jeziorem. Ten wolnostojący budynek jednorodzinny od parterowej bryły garażu z pomieszczeniami gospodarczymi i saunowymi, oddziela strefa basenu. Lecz ten nowoczesny dom mieszkalny jest trzykondygnacyjny tylko w niewielkiej części. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia zajmująca większą część obrysu rzutu jest parterowa z dachem płaskim. Nad nią znajduje się rozległy dach, na którym zaaranżowano drewniany taras oraz częściowo zielony dach z roślinnością ekstensywną.
Nowoczesny dom z zielonym dachem
Znajdujący się w okolicach Torunia w miejscowości Młyniec Pierwszy dom to kolejna z nieruchomości położona tuż nad wodą. Budynek nowoczesnej rezydencji ma prostą formę – bryłę domu tworzą dwa nałożone na siebie prostopadłościany wtopione w malowniczy krajobraz. To, co zwraca uwagę to dach – pokryty zielenią stanowi dodatkowa przestrzeń rekreacyjną. Wolnostojący dom genialnie wykorzystuje walory działki oraz dostępu do wody – ma też wszystarczającą liczbę pokoi, aby poczuć się w nim jak należy.
Bliskość wody to jeden z elementów lokalizacji, który znacznie uatrakcyjnia działkę. Bez względu na to, czy mówimy o domach w małej, czy dużej skali -nieruchomości nad wodą mają w sobie element magii, pozwalając jeszcze lepiej wkomponować budynek w otoczenie – szukaj tego wymarzonego, wszak nowych projektów w tym stylu nie brakuje.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe BALD Architektura, Studio Organic, BIAMS, Pekka Littow