Łaźnia projektu Arne Jacobsena z 1932 roku olśniewa dzięki nowemu wyposażeniu. Renowacja, rozpoczęta w 2018 roku wreszcie dobiegła końca... Efekt? Zachwycający!
Nowe życie architektonicznego klejnotu
W architektoniczny i designerski klejnot stworzony przez Arne Jacobsena (1902-1971) tchnięto nowe życie: męskie przebieralnie w nadmorskim kurorcie Bellevue zostały zaprojektowane w latach 30. ubiegłego wieku i są obecnie przekształcane w piękną łaźnię.
Zabytkowy budynek znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od Kopenhagi i po gruntownej renowacji stał się miejscem dobrego samopoczucia dla ciała i duszy. Sauna, sauna na podczerwień, prysznic saunowy, kąpiel w wodzie morskiej, joga i kawiarnia zapraszają gości do relaksu na plaży. Renowacja została przeprowadzona z najwyższym szacunkiem dla zmarłego projektanta i jego oryginalnych projektów. W rezultacie niepowtarzalny styl Jacobsena został zachowany w budynku i jest widoczny nie tylko w ręcznie malowanych cyfrach na oryginalnych szafach.
Jednocześnie harmonijne meble łazienkowe w pomieszczeniach sanitarnych są całkowicie zgodne z wizją Arne Jacobsena: eleganckie umywalki nadblatowe, delikatnie zaokrąglone lustra i ponadczasowe a zarazem nowoczesne toalety projektu Starcka doskonale harmonizują z architekturą z 1932 roku.
Białe miasto Jacobsena
Rozwój wokół legendarnej plaży Klampenborg stanowi kulminację pomysłów i koncepcji Jacobsena – jego całkowitego dzieła sztuki.
Arne Jacobsen miał wielkie wizje, kiedy projektował „Białe Miasto” – kompleks obejmujący budynek mieszkalny Bella Vista, teatr Bellevue i plażę Bellevue – na początku lat 30. XX wieku. Poza samymi budynkami Jacobsen stworzył także kultowe wieże ratownicze. Kurort pozostaje popularnym celem jednodniowych wycieczek, nie tylko dla studentów architektury zainteresowanych modernizmem.
Fot.: Duravit AG;
oprac. na podst.: mat. prasowe Duravit