Aktualny motyw: Panele winylowe – piękne i praktyczne

Mecenas Motywu

Jak zamienić drewno w sztukę użytkową? Meble tworzone przez WoodMaker

Patryk Bieg to projektant i właściciel firmy WoodMaker w Stargardzie. Jak sam o sobie mówi, traktuje drewno jako materiał uniwersalny, z którego tworzyć można prawie wszystko: od przedmiotów codziennego użytku po niskoenergetyczne budynki mieszkalne. Jak zrodził się pomysł na produkcję niesamowitych mebli z drewna?

stół z podstawą z połączonych cienkich deseczek z szybą
Dane techniczne: Wymiary: 110x75x45 cm
Materiały: klejona sklejka zabezpieczona olejem bezbarwnym lub lakierem matowym, odbarwione hartowane szkło 8 mm
Podstawowe kolory: naturalne drewno, biały, czarny, (istnieje możliwość wybarwienia drewna w innym kolorze)
brązowa drewniana komoda ze zdobionym frontem

Skąd się wzięło Pana zamiłowanie do drewna?
Myślę, że zamiłowanie do maszyn i rękodzieła odziedziczyłem po swoim dziadku. Pomimo że jest emerytowanym mistrzem szewstwa i ma niespełna 90 lat, nadal nie ma zadania w każdej dziedzinie majsterkowania, któremu by nie podołał. To przy jego pomocy realizowałem swoje pierwsze projekty.

brązowa drewniana komoda ze zdobionym frontem z boku

Co Panu przyświeca, jaki jest Pana cel?
Stolarstwo jest niezwykłym rzemiosłem wykorzystującym materiał zmieniający swoją charakterystykę przez cały czas. Zależnie od wielu czynników np. wilgotności, układu słojów czy rodzaju wykorzystanego drewna tworzony przedmiot niejako żyje własnym życiem nawet wiele lat po jego wykonaniu. W swojej twórczości staram się wykorzystywać tylko materiały trwałe, takie jak sklejka i naturalne lite drewno, unikając stosowania mniej trwałych i wszechobecnych płyt wiórowych.

Praktyka zdobyta podczas opracowywania stolika WAVE doskonale obrazuje, że stolarstwo w wydaniu WoodMakera musi łączyć w sobie człowieka jako projektanta-rzemieślnika znającego materiał, w którym pracuje z nowoczesnymi metodami cyfrowej fabrykacji.

stół z podstawą z połączonych cienkich deseczek
Stolik kawowy WAVE

Jak wygląda proces tworzenia Waszego flagowego produktu?
Przy tworzeniu stolika WAVE bardzo istotną rolę stanowi faza projektowa i stworzenie modelu cyfrowego stolika. Liczne połączenia i stopień ich skomplikowania sprawia, że bez modelu powielenie tego mebla staje się bardzo trudne a wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji do projektu – praktycznie niemożliwe. Biegła obsługa programów do modelowania 3D jest niezbędna na tym etapie. Kolejną fazą jest rozbicie mebla na części składowe i zaplanowanie ich wykroju przy maksymalnym stopniu wykorzystania materiału. Następnym etapem jest frezowanie elementów za pomocą sterowanego komputerem plotera CNC.

Tak przygotowane elementy są szlifowane i wykańczane, by na końcu niczym klocki Lego złożyć się w całość. Każda część ma swoje konkretne miejsce w układance i dopiero po umieszczeniu wszystkich fragmentów wyłania się finalna forma stolika. Zamienienie miejscami któregokolwiek z żeber skutkuje często koniecznością rozebrania sporej części konstrukcji. Ostatnim etapem jest demontaż i powtórny montaż z zastosowaniem kleju do każdego z ponad czterystu połączeń.

stół z podstawą z połączonych cienkich deseczek z góry
62 elementy i 442 łączenia, a wszystko po to, aby stworzyć coś całkiem nowego

Skąd czerpie Pan pomysły? Czy finalna wersja produktów to również pomysły i inspiracje Waszych klientów?
Pracuję tworząc zarówno własne projekty, jak i realizując wizje swoich klientów. Często początkowa inspiracja, z którą trafia do mnie klient zostaje po konsultacjach przeprojektowana i tworzony jest wspólnie projekt indywidualny. W swojej działalności staram się zawsze tworzyć coś nowego, wówczas praca nad takim meblem staje się o wiele ciekawsza.

brązowa drewniana komoda ze zdobionym frontem z otwartą szufladą

Jeśli ktoś chce kupić u Was meble, to na jakie koszty powinien się nastawić?
Ceny mebli indywidualnych uzależnione są od wielu czynników, więc niekiedy trudno jest podać nawet szacunkowe kwoty, ponieważ sama zmiana gatunku drewna jest w stanie podwoić cenę produktu. Za każdym razem przedstawiam klientom kilka wariantów cenowych i w zależności od kwoty, jaką chcą na ten cel przeznaczyć, ustalamy, którą opcję realizujemy.

Drugą kategorię stanowią meble będące w stałej ofercie, której trzon stanowi stolik WAVE. Chciałbym, aby wszystkie meble sygnowane marką WoodMaker cechowały wartości takie jak trwałość, estetyka i precyzja wykonania z materiałów wysokiej jakości za rozsądną w stosunku do innych mebli dostępnych na rynku cenę.

brązowa drewniana komoda ze zdobionym frontem w zbliżeniu
Komoda Art Deco

Fot. i oprac. na podstawie:
Materiały WoodMaker

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

blat z żywicy jasny stół MALITA Just Wood
Drewniane stoły z żywicą – do jakich wnętrz pasują?

Drewno jest na tyle uniwersalne, że spotykamy je w aranżacjach w każdym stylu. Pracownia stolarska MALITA Just Wood proponuje jednak nietypowe podejście do tego materiału. Zobacz, jak wygląda naturalny stół z żywicą i w jakich wnętrzach zagra najlepiej.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Pielęgnacja powierzchni: jak dbać o taras?
Pielęgnacja powierzchni: jak dbać o taras?

Tarasy drewniane, z kompozytu oraz wyłożone płytkami i gresami. Gdy tylko poczujemy ciepło pierwszych promieni wiosennego słońca, zaczynamy myśleć o przygotowaniu plenerowego salonu. Jak zatem dbać o taras, aby jego wygląd cieszył nas długo?

Aktualności

magazif news 27 taras i dom na lato 2021
MAGAZIF NEWS #27

Odcinek specjalny dedykujemy domowi i tarasowi na lato… zobaczcie i przekonajcie się, jak stworzyć prawdziwą oazę: zgodną z trendami, ale także i komfortową, która pozwoli na wypoczynek. Nie zabraknie wnętrz w wakacyjnym klimacie oraz elementów wyposażenia, o których warto pomyśleć latem.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Od pól lawendy przez ciepły szafran: wakacyjny nastrój na tarasie
Od pól lawendy przez ciepły szafran: wakacyjny nastrój na tarasie

Uwielbiasz czas wakacji? Oczami wyobraźni widzisz tarasy skąpane w słońcu, a siebie w otoczeniu pięknych mebli i dodatków? Czemu nie stworzyć takiego klimatu we własnym domu… Teraz to możliwe dzięki ekskluzywnym kolekcjom Royal Botania. Misję „prywatna oaza” czas zacząć!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Miejska dżungla na własność: styl urban jungle w domu i mieszkaniu
Miejska dżungla na własność: styl urban jungle w domu i mieszkaniu

Miejska dżungla to opowieść o tym, jak otoczyć się zielenią i czerpać z tego, co naturalne, mieszkając nawet w wielkim mieście, pośród betonu. Coraz chętniej skłaniamy się ku naturze, dlatego warto zabrać ją ze sobą do wnętrz… Co zatem zrobić, aby stworzyć zieloną mekkę we własnym domu? Oto kilka pomysłów na wnętrze w stylu urban jungle.

Wnętrza publiczne

Barwa awokado z futurystycznym rysem: wnętrze salonu fryzjerskiego w Pekinie
Barwa awokado z futurystycznym rysem: wnętrze salonu fryzjerskiego w Pekinie

IS Architecture and Design stworzyło salon fryzjerski i spa kosmetyczne w Pekinie z zielonymi wnętrzami inspirowanymi stylem space-age. Salon fryzjerski Ego został zaprojektowany tak, aby nadać mu futurystyczny charakter, jednocześnie nawiązując do otaczającej go przyrody.

rękodzieło

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Półka ścienna: szybka zmiana, świetny efekt
Półka ścienna: szybka zmiana, świetny efekt

Półka ścienna to ponadczasowa dekoracja, która sprawdzi się w wielu wnętrzach, niezależnie od powierzchni czy stylu. Jednak dla niektórych osób to duże wyzwanie. Co na niej postawić? Jak zamocować, aby wyglądała estetycznie? Podpowiadamy!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

ciemne pomieszczenie z brązową ścianą oraz brązowymi ciemnymi dodatkami w formie krzesła
Z pasji do przyrody i podróży: naturalne i ekologiczne prezenty pod choinkę

Szukając pomysłów na świąteczne prezenty, warto zaglądać do miejsc, które tworzą ludzie z pasją i wybierać produkty niepowtarzalne, które na długo zapadną w pamięć obdarowanym.

stoły i stoliki

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Stoliki ogrodowe, na balkon i taras – inspiracje

Dokładamy ogromnych starań do stworzenia aranżacji we wnętrzu – zależy nam na wygodzie, współgraniu poszczególnych elementów oraz efekcie wow, który dostrzegą goście. O ile sezon jesienno-zimowy spędzamy we wnętrzach, o tyle okres wiosenno-letni to czas nasilonej chęci relaksu na świeżym powietrzu. Powinna za tym iść dbałość także o meble dedykowane na taras i balkon.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Piękno litego drewna, czyli nowoczesne stoły
Piękno litego drewna, czyli nowoczesne stoły

Praca nad każdym produktem rozpoczyna się od poszukiwania idealnego kawałka drewna. Gatunek i właściwości materiału, ale też usłojenie i kolor – wszystko to podlega ocenie i decyduje o ostatecznym wyglądzie oraz funkcjonalności mebla. Zespół stolarni Malita, z Elą i Przemkiem na czele, dobrze wie, na co zwrócić uwagę, aby w wyniku kolejnych procesów obróbki otrzymać stół doskonały – unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. 

Niepowtarzalność stołów Malita tkwi w rzemieślniczej produkcji i w…

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

mała szklanka z reniferem na kawałku drzewa
Świąteczne szkło

Elegancja i szyk mają to do siebie, że nie operują przesadnymi środkami. Dla nich liczy się ten lekki szlif, ledwo dostrzegalny sznyt. To dlatego tak nas zachwyca szkło od KROSNO w świątecznym wydaniu.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

świąteczne lasy w słoiku
Świąteczny las w słoiku, czyli dekorujemy las w słoiku na święta

Leśny ogród na wyciągnięcie ręki? Jak najbardziej! Przyda się tylko odrobina kreatywności, kilka ozdób, drewnianych figurek. Wszystko po to, aby stworzyć świąteczny las w słoiku.