Aktualny motyw: Kuchnie i łazienki z konglomeratów kwarcowych

czarny wektorowy logotyp COSENTINO

MECENAS MOTYWU

Drewno na okrągło: Swallow’s Tail Furniture

One po prostu mają pięknie trwać… Tak o swoich meblach mówi duet projektantów tworzących drewniane meble pod marką Swallow’s Tail Furniture.

Bo mebel jest gotowy dopiero, gdy jest idealny i może „po prostu pięknie trwać”

Jest ich dwoje: Magda HubkaPiotr Grzybowski. Ona – romantycznie otulająca się tkaninami, wychowana w domu ojca architekta, kochająca szkicowanie i idealne proporcje, on – energiczny, zafascynowany maszynami konstruktor i buntownik, który kiedyś uwielbiał toczyć tralki na tokarce. Oboje skończyli wrocławską ASP. Magda jest po grafice artystycznej, Piotr po architekturze wnętrz (wcześniej skończył meblarstwo w liceum plastycznym w Kielcach). Dziś współpracują z całym zespołem projektantów, konstruktorów i technologów, ale zaczynali w 1999 roku najpierw jedynie projektując meble. W 2012 roku zajęli się także ich produkcją – otworzyli własne studio i manufakturę, Swallow’s Tail Furniture. Każde z nich nadal nadzoruje proces produkcji, mimo że nie wszystko robi się u nich ręcznie. Są gotowi na duże zamówienia, produkcję na większą skalę, ale wciąż stronią od produkcji masowej. W tworzeniu mebli najwyższej jakości pomaga im nowa technologia, której na imię obrabiarka numeryczna CNC. Nazywają ją sercem zakładu, ale tak naprawdę sercem są oni sami – od pierwszej kreski projektu, która czasem pojawia się na kartce, a czasem na serwetce, po ręczne dopieszczanie detali mebla. Bo mebel jest gotowy dopiero, gdy jest idealny i może „po prostu pięknie trwać”.

duży stół w aranżacji
Stół Calipers Custom, nagrodzony iF Design Award
dwa okrągłe lustra w drewnianych ramach
Lustro Dorian
biały duży stół
Inspirowany konstrukcją łodzi z minionej epoki stół Tomazo
Drewno nigdy się nie nudzi, tak samo jak nie nudzi się to, co klasyczne

Reaktor atomowy i drewno na okrągło

Drewno nigdy się nie nudzi, tak samo jak nie nudzi się to, co klasyczne. Na przykład idealny kształt – koło. Ich meble są lekkie, mimo że z litego, dębowego drewna, czasem z orzecha. Efekt lekkości uzyskali np. dzięki zwężającym się nogom stołów, inspirowanych wzornictwem lat 50, takich jak stół BONFOR. Albo dzięki ażurowej wariacji na temat… reaktora atomowego. Stolik Reaktor, który – jak sami mówią – komunikuje się z przestrzenią w trzech wymiarach, zaprojektował oczywiście Piotr. Inspirował się tradycyjnymi stolikami do parzenia herbaty i rdzeniem rzeczonego reaktora. Rozpraszający światło perforowany stolik pokazali m.in. na międzynarodowych targach Maison & Object w Paryżu w 2016 roku.

drewniane stołki z kolorowymi siedzisakmi
drewniany świecący stół
Stolik Reaktor
mały stoli z dziurami w blacie
Stolik Reaktor
mały okrągły stół z krzesłem
Stół Bonfor

Ich stół Masiv to stół-manifest, stół-rzeźba. Zaskakuje lekką falą stalowej konstrukcji, która kontrastuje z surowymi dębowymi balami. Za każdym razem jest nieco inny, tak jak rysunek drewna, z którego go wykonano.

zawieszony stół z nietypowymi nogami
Stół Masiv wykonany z dębowych bali o naturalnym obrzeżu
stół z nietypowymi blacie w aranżacji z drewnianym koniem
Stół Masiv wykonany z dębowych bali o naturalnym obrzeżu
Meble „z jaskółką” cieszą się uznaniem w świecie designu

Meble „z jaskółką” cieszą się uznaniem w świecie designu: Komoda ST Sideboard zdobyła tytuł must have 2015, w 2016 projektanci zdobyli w Paryżu prestiżową nagrodę iF Design Award. W 2017 roku powędrował do nich kolejny must have – tym razem za stół ST CALIPERS CUSTOM i kolekcję świeczników Enlightenment Color.

drewniany okrągły świecznik
Kolekcja świeczników Enlightenment Color
aranżacja komody z zielonym świecznikiem
Kolekcja świeczników Enlightenment Color
drewniany świecznik pokolorowany na zielono
Kolekcja świeczników Enlightenment Color
długa drewniana komoda
Komoda ST Sideboard w rozmiarze L
dwa trójkątne stolik
Stoliki z kolekcji Bontri
czerwony rozkładany stołek
Lekki, rozkładany stołek ST Stool
strerta czerwonyc sołków
Lekki, rozkładany stołek ST Stool
mały okrągły wysoki stolik
ST Stool

Fot. i oprac. na podstawie:
stfurniture.com
Fot. Vojtěch Veškrna