Drewno na okrągło: Swallow’s Tail Furniture

One po prostu mają pięknie trwać… Tak o swoich meblach mówi duet projektantów tworzących drewniane meble pod marką Swallow’s Tail Furniture.

Bo mebel jest gotowy dopiero, gdy jest idealny i może „po prostu pięknie trwać"

Jest ich dwoje: Magda HubkaPiotr Grzybowski. Ona – romantycznie otulająca się tkaninami, wychowana w domu ojca architekta, kochająca szkicowanie i idealne proporcje, on – energiczny, zafascynowany maszynami konstruktor i buntownik, który kiedyś uwielbiał toczyć tralki na tokarce. Oboje skończyli wrocławską ASP. Magda jest po grafice artystycznej, Piotr po architekturze wnętrz (wcześniej skończył meblarstwo w liceum plastycznym w Kielcach). Dziś współpracują z całym zespołem projektantów, konstruktorów i technologów, ale zaczynali w 1999 roku najpierw jedynie projektując meble. W 2012 roku zajęli się także ich produkcją – otworzyli własne studio i manufakturę, Swallow’s Tail Furniture. Każde z nich nadal nadzoruje proces produkcji, mimo że nie wszystko robi się u nich ręcznie. Są gotowi na duże zamówienia, produkcję na większą skalę, ale wciąż stronią od produkcji masowej. W tworzeniu mebli najwyższej jakości pomaga im nowa technologia, której na imię obrabiarka numeryczna CNC. Nazywają ją sercem zakładu, ale tak naprawdę sercem są oni sami – od pierwszej kreski projektu, która czasem pojawia się na kartce, a czasem na serwetce, po ręczne dopieszczanie detali mebla. Bo mebel jest gotowy dopiero, gdy jest idealny i może „po prostu pięknie trwać”.

duży stół w aranżacji
Stół Calipers Custom, nagrodzony iF Design Award

dwa okrągłe lustra w drewnianych ramach
Lustro Dorian

biały duży stół
Inspirowany konstrukcją łodzi z minionej epoki stół Tomazo

Drewno nigdy się nie nudzi, tak samo jak nie nudzi się to, co klasyczne

Reaktor atomowy i drewno na okrągło

Drewno nigdy się nie nudzi, tak samo jak nie nudzi się to, co klasyczne. Na przykład idealny kształt – koło. Ich meble są lekkie, mimo że z litego, dębowego drewna, czasem z orzecha. Efekt lekkości uzyskali np. dzięki zwężającym się nogom stołów, inspirowanych wzornictwem lat 50, takich jak stół BONFOR. Albo dzięki ażurowej wariacji na temat… reaktora atomowego. Stolik Reaktor, który – jak sami mówią – komunikuje się z przestrzenią w trzech wymiarach, zaprojektował oczywiście Piotr. Inspirował się tradycyjnymi stolikami do parzenia herbaty i rdzeniem rzeczonego reaktora. Rozpraszający światło perforowany stolik pokazali m.in. na międzynarodowych targach Maison & Object w Paryżu w 2016 roku.

drewniane stołki z kolorowymi siedzisakmi

drewniany świecący stół
Stolik Reaktor

mały stoli z dziurami w blacie
Stolik Reaktor

mały okrągły stół z krzesłem
Stół Bonfor

Ich stół Masiv to stół-manifest, stół-rzeźba. Zaskakuje lekką falą stalowej konstrukcji, która kontrastuje z surowymi dębowymi balami. Za każdym razem jest nieco inny, tak jak rysunek drewna, z którego go wykonano.

zawieszony stół z nietypowymi nogami
Stół Masiv wykonany z dębowych bali o naturalnym obrzeżu

stół z nietypowymi blacie w aranżacji z drewnianym koniem
Stół Masiv wykonany z dębowych bali o naturalnym obrzeżu

Meble „z jaskółką” cieszą się uznaniem w świecie designu

Meble „z jaskółką” cieszą się uznaniem w świecie designu: Komoda ST Sideboard zdobyła tytuł must have 2015, w 2016 projektanci zdobyli w Paryżu prestiżową nagrodę iF Design Award. W 2017 roku powędrował do nich kolejny must have – tym razem za stół ST CALIPERS CUSTOM i kolekcję świeczników Enlightenment Color.

drewniany okrągły świecznik
Kolekcja świeczników Enlightenment Color

aranżacja komody z zielonym świecznikiem
Kolekcja świeczników Enlightenment Color

drewniany świecznik pokolorowany na zielono
Kolekcja świeczników Enlightenment Color

długa drewniana komoda
Komoda ST Sideboard w rozmiarze L

dwa trójkątne stolik
Stoliki z kolekcji Bontri

czerwony rozkładany stołek
Lekki, rozkładany stołek ST Stool

strerta czerwonyc sołków
Lekki, rozkładany stołek ST Stool

mały okrągły wysoki stolik
ST Stool

Fot. i oprac. na podstawie:
stfurniture.com
Fot. Vojtěch Veškrna

drewno

wnętrza

ściana z brązowymi i różnymi kolorowymi elementami

Boazeria drewniana w nowej odsłonie

Kiedy myślimy o drewnianej boazerii, przed oczami staje nam obrazek z segmentem i wersalką, a wraz z nim całe spektrum niefortunnych koncepcji wnętrzarskich rodem z PRL. Tymczasem współczesne panele ścienne dodają wnętrzu klasy dzięki świetnemu wzornictwu i starannemu wykonaniu.

trendy

drewniany górski dom z drewna z recykling

Drewniane deski i dom: stare drewno od nowa

Moda na ekologię i recykling trwa w najlepsze. Zaczynamy na nowo doceniać stare meble, płyty winylowe czy ubrania z second handu. Wracamy do korzeni. A co gdyby tak nadać nowoczesnemu domu ekologicznego wyglądu i zarazem przyczynić się do recyklingu drewna na większą skalę?

krzesło

Aktualności

duży okrągły panel

Mesmetric Atelier na nowo – zmiany w showroomie

Showroom Mesmetric znajdujący się w Starej Fabryce Koronek przy Burakowskiej w Warszawie rozszerzył swą działalność. Nie tylko za sprawą podwojenia swojej dotychczasowej powierzchni do prawie 600 metrów kwadratowych, ale przede wszystkim nawiązania współpracy z nowymi markami i zmianie ekspozycji.

design

Krzesło FRESH AIIR – do ogrodu i wnętrza

Zobaczcie efekt pracy studia GamFratesi dla marki DEDON - krzesło FRESH AIIR.

meble

Aktualności

Forum BiznesUp! za nami, czyli polski design ma się świetnie

Nie boimy się odważnych rozwiązań, jesteśmy kreatywni i otwarci na innowacje, mamy imponujące zaplecze rzemieślnicze, a nasze produkty odznaczają się jakością i są doceniane przez zagranicznych konsumentów. Przed jakimi wyzwaniami stoi więc polska branża projektowa? Zapytano o to marki, które zgłosiły się do tegorocznej edycji projektu BiznesUp! design made in Poland, a także ekspertów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji forum. Wnioski? Rodzimy design trzeba spójnie komunikować i budować...

trendy

zielona ściana obok kolorowych hamaków

Baw się i pracuj, czyli antidotum na stres w pracy

Jeżeli nie jesteś pracownikiem spa, który w trakcie pracy sam korzysta z relaksujących zabiegów, instruktorem jogi czy nauczycielem technik medytacyjnych, możesz mieć problem z relaksem w pracy. Chyba że twoja firma słyszała o corporate wellness…

mieszkanie

wnętrza

zdjęcia rodzinne na ścianie

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Projektantka wnętrz i graficzka, Jolanta Riopka, zdradza swoje pomysły na zaaranżowanie przestrzeni, która zaspokoi potrzeby zarówno dziecka, jak i rodziców.

trendy

czarne krzesła z drewnianymi nogami

Warsaw Home 2018, czyli siła dobrego wzornictwa

SIŁA! to główny temat spajający wydarzenia tegorocznej edycji warszawskich targów wnętrzarskich. Aby nie było zbyt ciężko, w zmaganiach z tym zagadnieniem uczestnikom pomogą naprawdę potężni projektanci.

stół

Aktualności

wnętrze z czarnymi ścianami i białymi meblami

Jubileusz marki Eichholtz, czyli historia pewnej podróży

Eichholtz to marka dla fanów nowoczesnej klasyki. Jej pozycja to wynik konsekwencji w tworzeniu mebli, oświetlenia i akcesoriów w wyróżniającym się stylu. Jubileusz dwudziestopięciolecia firmy to dobra okazja do przywołania jej historii.

design

podkładka z deski z korą i elementami niebieskim

Stoły drewniane inspirowane „dziełami natury”

Fine Wooden Creations to rodzinna polska firma specjalizująca się w produkcji stołów wykonanych z drewna i kolorowej, mieniącej się żywicy, szkła, a także innych materiałów. Projektant FWC, Zbigniew Litwin czerpie inspirację w natury. Jak sam twierdzi, nie zależy mu na jej okiełznaniu, lecz utrwaleniu w niezmienionej formie.