Design u Twych stóp! – stołki i drabiny
Zaprojektowany przez holenderską agencję Frederik Roijé minimalistyczny stalowy podnóżek sprawdzi się świetnie w wielu sytuacjach – gdy masz akurat ochotę na książkę z ostatniej półki regału, gdy nie masz gdzie odstawić kubka, a nawet jako kwietnik.

Spośród propozycji duńskiej marki Skagerak, hołdującej zasadom ekologicznego designu i skandynawskiego minimalizmu, wybraliśmy trzy najciekawsze: Fionię, Danię i Cutter Stool – wszystkie dostępne w trzech wersjach: dębowej (naturalnej lub czarnej) oraz teakowej.



Jeśli stołek to za mało, pomocna może się okazać drabina. Ale nie byle jaka, tylko po pierwsze wytrzymała, najlepiej drewniana lub stalowa, a po drugie ładna. Tak ładna, że bez obaw można ją wykorzystać jako półkę w salonie.
Szwedzki projektant Karl Malmvall, współpracujący przez wiele lat m.in. z IKEA, wielokrotny laureat nagród Excellent Swedish Design Award i Red Dot Design Award stworzył Step, drabinę dopracowaną w każdym calu, która przez magazyny „Wallpaper” and „Swedish Elle Decoration” została uznana za najlepszy mebel 2010 roku. Za materiał posłużyło Malmvallowi drewno bukowe i dębowe.

Lucano została zaprojektowana przez japońską firmę Hasegawa, która może pochwalić się ponad 50-letnim doświadczeniem w produkcji… rusztowań. Nad jej powstaniem czuwał zespół inżynierów, więc możemy być pewni jej niezawodnego działania, a sam projekt zdobył wiele nagród, m.in. Red Dot Design, Good Design i JIDA Design Museum.

Rzeźba do suszenia
Anders Brøgger, który zaprojektował Spider Web, chciał, aby pełniła ona dwie funkcje – czysto użytkową, czyli suszarki na pranie, oraz estetyczną, jako rzeźba ogrodowa. A ponieważ ulubionym materiałem projektanta jest drewno, to właśnie z niego została wykonana rama suszarki.

Pranie na Radarze – to propozycja Jana Kochańskiego. Suszarka została wykonana z giętych profili stalowych, a każde z jej ramion można dowolnie obracać. Po ułożeniu ich w tej samej pozycji suszarka staje się zupełnie płaska i zajmuje niewiele miejsca.

Szczotki, których nie będziesz chciał chować
Ten sam projektant ma w swoim portfolio Sweeper & Funnel – niebanalny zestaw składający się z drewnianej szczotki z naturalnym włosiem i plastikowej szufelki z lejkiem, który ma pozwolić na łatwe przesypanie kurzu do nawet bardzo wąskiego kosza. Jan Kochański chciał, by korzystanie ze Sweeper & Funnel było łatwe i przyjemne. I trudno oprzeć się wrażeniu, że udało mu się osiągnąć ten cel w 100%.

Podobny efekt osiągnął Christopher Gentner, używając mosiądzu i końskiego włosia. Jego zestaw Sweep uzupełnia wieszak, który pozwala na przechowywanie, a zarazem wyeksponowanie szufelki i zmiotki.

Miska do zadań specjalnych
Na pewno słyszeliście o tym, że nasze zwoje mózgowe są najbardziej kreatywne podczas rutynowych czynności, takich jak branie prysznica czy zmywanie. I to właśnie w trakcie zmywania Ole Jensen wpadł na pomysł stworzenia miękkiej miski do mycia porcelany i innych delikatnych naczyń.
Rys 11 Washing Up Bowl towarzyszy bukowa szczotka z naturalnym włosiem, Ole Jensen, Normann Copenhagen

Aż chce się prasować!
Podobnie jak inne produkty side by side, deska do prasowania Au Pair jest ręcznie robiona w warsztatach niemieckiego Caritasu. Jej solidna i dopracowana konstrukcja o jesionowej podstawie i dużej przestrzeni roboczej (132,5 x 35,5 cm), zaprojektowana przez zespół factor product münchen, została nagrodzona Form Design Prize.

Fot. i oprac. na podst.:
Roije, Hasegawa, Skagerak, Connox, Jan Kochański, Horne, Gentner Design, side by side, Menu, Normann Copenhagen