Aktualny motyw: Kuchnie i łazienki z konglomeratów kwarcowych

czarny wektorowy logotyp COSENTINO

MECENAS MOTYWU

Pomocnicy porządku: jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać?

Wybór bezprzewodowego odkurzacza nie jest prosty. Brak energii płynącej po kablu z gniazdka elektrycznego zmniejsza potencjał dotyczący siły ssącej, a ceny wcale nie są przez to niższe – wręcz przeciwnie! Mimo wszystko bezprzewodowe odkurzacze mają swoje ogromne zalety. W tym artykule poznacie dwa najbardziej rozchwytywane rodzaje: odkurzacze pionowe oraz roboty sprzątające. Kto wygra ten pojedynek? Czy da się w ogóle wyłonić zwycięzcę? Sprawdźmy!

Zarówno odkurzacze pionowe, jak i roboty odkurzające wciąż ewoluują. Jeszcze kilka lat temu były to bardziej gadżety, technologiczne ciekawostki. Dziś wiele osób rozważa całkowite zastąpienie odkurzacza tradycyjnego dużo nowszym typem. A wiele pozytywnych opinii i testów potwierdza, że rzeczywiście ma to sens.

Patrząc na modele pionowe (nazywane też stojącymi lub po prostu akumulatorowymi) i roboty sprzątające, od razu widać, że to całkowicie różny sprzęt. Mimo tego spokojnie da się je ze sobą porównać i ocenić, które urządzenie okaże się lepszą inwestycją. Przejdźmy zatem do konkretów.

Odkurzacz pionowy – zestawienie zalet i wad

 • Odkurzacze pionowe są bardzo wygodne w obsłudze. Ważą niewiele, zwykle do 2-3 kg, łatwo się nimi manewruje i wjeżdża pod meble czy łóżko. Dodatkowo, nie martwimy się o plączący się kabel. W zamian za to musimy jednak samodzielnie odkurzać, bo ten sprzęt nie zrobi tego za nas.
 • Ogromną korzyścią jest hybrydowa konstrukcja. W okamgnieniu zmienisz odkurzacz pionowy w ręczny. Łatwo odkurzysz samochód, tapicerkę meblową, a nawet półki, klawiaturę czy cokolwiek innego. Wszystkie te zadania ułatwia wyposażenie, które składa się zwykle z wielu odmiennych końcówek odkurzających.
 • Nie ma większych problemów z odkurzaniem dywanów. Oczywiście wypada kupić wydajniejszy model, czyli taki z lepszym akumulatorem, silnikiem oraz szczotką, ale nie musimy martwić się o to, że odkurzacz nie wjedzie na wykładzinę – w końcu to my nim operujemy.
 • Maksymalny czas pracy nie zachwyca. Wydajniejsze tryby odkurzania potrafią rozładować akumulator nawet w 10-15 minut. Te średnie, czyli najczęściej wykorzystywane, dają zazwyczaj szansę na ok. 30 minut pracy. Pewnie wielu osobom to wystarczy, ale roboty mogą odkurzać wyraźnie dłużej.
 • Pojemniki są nieco większe, przynajmniej uśredniając wyniki. Nie będzie trzeba tak często opróżniać pojemnika w trakcie odkurzania.
 • Odkurzacze pionowe, szczególnie na podkręconych trybach pracy, bywają głośne, nawet bardzo. Dobrze, że większość ma 2 lub 3 stopnie regulacji siły ssącej.
 • Jeśli zastanawiamy się nad tym, który z modeli wybrać, możemy skorzystać z , w którym porównano różne modele pod kątem konkretnych cech.
Dziś wiele osób rozważa całkowite zastąpienie odkurzacza tradycyjnego dużo nowszym typem
automatyczny okrągły robot sprzątający na drewnianej podłodze przy szarej sofie

Roboty sprzątające – zestawienie zalet i wad

 • Przede wszystkim nie musimy odkurzać, co jest niezwykle przyjemną wizją, bo odkurzacz automatyczny zrobi to za nas. W wielu przypadkach da się zaplanować harmonogram odkurzania, więc taki robocik będzie sprzątał nawet pod naszą nieobecność. Co jest tu minusem? No cóż, to tylko robot pracujący w oparciu o proste algorytmy. Nie odsunie sobie sam mebli, nie sięgnie wyżej niż podłogi twarde i dywany, więc w takim przypadku warto mieć też pod ręką odkurzacz innego typu.
 • Sprawne odkurzanie dywanów jest wyzwaniem dla wielu modeli, szczególnie tańszych. Raz, że nie wszystkie sprawnie wjeżdżają na dywany, a dwa, że jak już wjadą, to mogą mieć problem z ich dokładnym oczyszczeniem. Plus jest jednak taki, że nawet gdy skuteczność nie jest najwyższa, bez problemu uruchomimy robota na kilka tur odkurzania. Nie przeznaczamy w końcu na to własnych sił i czasu, prawda?
 • Nawiązując do powyższego punktu, odkurzacze samojezdne mogą pracować dość długo bez potrzeby ładowania. 60 minut to takie minimum, nawet dla najtańszych robotów sprzątających. Droższe potrafią pracować bez wizyty w stacji dokującej np. przez 120 minut. Sam proces ładowania wcale nie jest dłuższy niż w przypadku odkurzaczy pionowych.
 • Odkurzacze automatyczne należą do jednych z najciszej pracujących typów sprzętu odkurzającego (często generują mniej niż 58-60 dB). Mało tego – wiele modeli odkurza jeszcze ciszej, będąc na dywanach czy miękkich podłożach. Idealnie się to zgrywa z autonomicznym sposobem pracy.
 • Wybór odkurzacza automatycznego ułatwi , dzięki któremu porównamy poszczególne modele.

Odkurzacz pionowy vs. robot sprzątający – konkluzja

Trudno wskazać zwycięzcę, bo wszystkie powyższe cechy musimy zestawić z własnymi wymaganiami, jak i warunkami lokalowymi. Być może końcowe wnioski ułatwią ten wybór.

 • Czynnikiem decydującym bywają same pomieszczenia. Jeżeli w domu są gęsto umeblowane pokoje, to robot będzie miał trudności ze sprawnym nawigowaniem i wjeżdżaniem w różne zakamarki. Ale jeśli masz większe i bardziej minimalistyczne pomieszczenia o prostych kształtach, to dobry robot sprzątający okaże się wybawieniem.
 • Uniwersalność siłą rzeczy przemawia za odkurzaczami pionowymi. Są zazwyczaj 2w1, więc odkurzysz takim sprzętem praktycznie wszystko. Mając robota, konieczne będzie posiadanie czegoś jeszcze, chociażby małego odkurzacza workowego.

Można zatem wysnuć tezę, że zakup obu tych urządzeń jest najlepszą opcją. Idealnie się dopełniają, oferując odmienne korzyści. Szkoda jedynie, że te markowe i najwydajniejsze modele są dość kosztowne w obu kategoriach. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni. Z drugiej strony, komfort, wygoda czy właśnie posiadanie dodatkowych funkcji to cechy, które pozwalają temu sprzętowi przebić klasyczne odkurzacze – a to musi mieć swoją cenę.

AGD i RTV

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kobieta wrzucająca ubrania do pralki w pokoju gospodarczym
Odświeżaj elegancką odzież bez wizyty w pralni

Do tej pory eleganckie ubrania, jak garnitur albo galanteria skórzana, wymagały od nas wizyty w pralni chemicznej. Nowe pralki z serii i-Pro 7 marki Haier nie tylko poradzą sobie z trudnymi plamami, ale także zadbają o najdelikatniejsze tkaniny.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

nowoczesny okap kuchenny wiszący nad wyspą w kolorze miedzi
Kuchnia wolna od oparów, czyli o wyborze okapu kuchennego

Dobrze skrojona kuchnia nie może obejść się bez kuchennego okapu – najlepiej jeśli będzie on nie tylko praktyczny, ale i piękny. Doradzamy przy wyborze okapu dającego radość naszym oczom, uszom i nosom.

odkurzacze

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

biało czarny nowoczesny odkurzacz Bosch
Wszystko w porządku, czyli przegląd odkurzaczy

Pionowy czy poziomy, z workiem albo bez, a może bezprzewodowy? Lista dostępnych na rynku odkurzaczy nie ma końca. Który model wybrać? Pomożemy znaleźć odpowiedź na to pytanie – oto warte uwagi odkurzacze, dzięki którym sprzątanie to bułka z masłem.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Wybieramy pierwszy odkurzacz do nowego domu!

Czynności związane z zachowaniem czystości w domu zazwyczaj są nużące, przez co niechętnie się za nie zabieramy. A co jak co – ale sprzątać trzeba. Wyobrażasz sobie swój dom po miesiącu bez odkurzania? Jeśli wiesz, że taka perspektywa wchodzi w grę w Twoim przypadku, ale za wszelką cenę chcesz uniknąć, rozważ zakup sprzętu, który znacząco ułatwi Ci sprzątanie. Szczególne znaczenie ma to w nowym domu lub mieszkaniu, gdzie porządek warto zachowywać od początku – wtedy łatwo wejdzie w nawyk! W…

Inne

białe nowoczesne skromne wnętrza salonu z szarą sofą
W branży wnętrzarskiej o projektach mówią zdjęcia. JAM Kolektyw o budowaniu marki osobistej

W dobie mediów społecznościowych oraz kolekcjonerskich magazynów, większość marek zdała sobie wreszcie sprawę z roli dobrych zdjęć w budowaniu wizerunku. Efektowna sesja zdjęciowa stała się kluczem do sukcesu i ważną częścią komunikacji architektów i marek wnętrzarskich. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na współpracę z fotografem?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

kuchnia z wyspą wraz z kawałkiem blatu oraz krzesłami w kuchni z drewnianymi frontami
Funkcjonalna kuchnia: jak urządzić wymarzoną kuchnię?

Pracując nad koncepcją kuchni, warto pamiętać, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Podobają nam się różne kolory, materiały i opcje. Niektórzy stawiają na prostotę, inni na dekoracje… Ile więc osób, tyle aranżacji. Niemniej sama recepta na projekt kuchni doskonałej jest zawsze taka sama. Należy przemyśleć swoje oczekiwania i dopasować do nich odpowiednie sprzęty, elementy wyposażenia i akcesoria. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze ergonomiczne, funkcjonalne i w 100…