Aktualny motyw: Systemy modułowe

MECENAS MOTYWU

Jak przygotować meble ogrodowe na wiosnę?

Artykuł sponsorowany


Łuszcząca się farba wcale nie dodaje uroku drewnianym meblom ogrodowym. Zadbajmy więc o drewniane powierzchnie – inaczej wkrótce oprócz pękającej powłoki pojawić mogą się także rysy i spękania w drewnie. Przygotujmy meble na wiosnę, aby mogły nam służyć nie tylko przez ten sezon, ale i parę kolejnych.

Wiosna to najlepszy moment na przeprowadzenie prac porządkowych na posesji i w ogrodzie. Przekop rabaty, na których posadzisz kwiaty, dokonaj niezbędnych napraw, sprawdź stan nawierzchni oraz schodów do domu, naoliw skrzypiącą furtkę. Następnie – w oczekiwaniu na cieplejsze dni – zajmij się odświeżeniem zewnętrznej strefy wypoczynku. Wyciągnij ze schowka drewniane meble ogrodowe i zastanów się, jakich zabiegów potrzeba, aby przedłużyć ich żywotność.

Jak odświeżyć meble ogrodowe?

Krok 1.

Renowację drewnianych mebli ogrodowych rozpocznij od przeprowadzenia ich dokładnego przeglądu. Sprawdź fragment po fragmencie, w jakim stanie jest drewno. Szukaj wszelkich rys i uszkodzeń, szczególnie głębszych i poważniejszych. Zastanów się, czy konieczne jest usunięcie starych powłok malarskich, wyrównanie rys oraz wypełnienie ubytków. Możliwe też, że niektóre elementy mebli nadają się już tylko do wymiany, np. nogi stołu lub deski w oparciu krzesła.

Krok 2.

Pora na podstawowe naprawy, czyli wymianę zbutwiałych desek czy zniszczonych nóżek. Dokręć lub wymień wkręty, upewnij się co do mocowań, aby korzystanie z mebli było komfortowe i bezpieczne.

Krok 3.

Teraz odnów powierzchnię drewna. Najpierw usuń łuszczące się powłoki za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub bloczków ściernych. Wykonuj pewne ruchy wzdłuż rysunku drewna. Nie przyciskaj zbyt mocno papieru do podłoża – lepiej szlifować powierzchnię w kilku cyklach niż usunąć jednorazowo zbyt dużą jego grubość. Jednocześnie staraj się wyrównać mniejsze rysy i uszkodzenia. Zmieniaj papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu, aż do drobnoziarnistego (ostatni etap to matowienie drewna). Systematycznie odpylaj powierzchnię, aby nie dopuścić do uszkodzenia surowego drewna przez drobinki czy odpadki powłok.

Najlepiej, jeśli pozbędziesz się starych powłok malarskich w całości. Dzięki temu osiągniesz najlepszy efekt ponownego wymalowania. Miej też na uwadze, że zeszlifowanie poprzednich warstw jest konieczne, jeśli planujesz odsłonić słoje drewna i wydobyć jego naturalny odcień lub w przypadku, gdy do renowacji używasz innego produktu niż poprzednio (szczególnie wyrobu innego producenta – powłoki mogą być ze sobą niekompatybilne).

Krok 4.

Na koniec jeszcze raz dokładnie odpyl meble i umyj je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Mimo iż plamy i osady na pewno usunięto wraz ze starymi powłokami, postaraj się pozbyć zabrudzeń czy kurzu ze szczelin i łączeń.

Krok 5.

Czas na naprawy. Część uszkodzeń czy rys na pewno udało się wyrównać podczas szlifowania. Do głębszych ubytków należy z kolei zastosować specjalną szpachlówkę do drewna. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta wyrobu – wypełnij nią uszkodzenia i wyrównaj powierzchnię. Po odpyleniu meble są gotowe do malowania.

Krok 6.

Na przeprowadzenie prac wybierz pogodny, ale nie upalny dzień. Unikaj wiatru, przełóż prace, jeśli zapowiadane są opady. Zabezpiecz miejsce, w którym zamierzasz malować – potrzebujesz do tego folii oraz taśmy malarskiej. Skompletuj niezbędne narzędzia.

Maluj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu wybranego produktu. Na etykiecie znajdziesz informacje dotyczące optymalnych narzędzi, grubości czy liczby warstw. Nakładanie wyrobu zacznij od trudno dostępnych miejsc, następnie pokrywaj większe powierzchnie. Maluj metodą mokro na mokro, czyli nachodzącymi na siebie pasami, tak aby nie dopuścić do wysychania brzegu farby, lakierobejcy czy lakieru.

para malująca stół w ogrodzie

Czym pomalować drewniane meble ogrodowe?

Ostatni krok renowacji drewnianych mebli ogrodowych jest ściśle uzależniony od tego, jaki wyrób do renowacji drewna wybierzesz. Warto pamiętać, że produkt do mebli użytkowanych na zewnątrz musi chronić ich powierzchnię przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych, jak opady, wilgoć, promieniowanie słoneczne czy zmienne temperatury. Wyrób powinien tworzyć elastyczną powłokę, która nie będzie się łuszczyć ani pękać, tylko „pracować” wraz z drewnem. Takie wymagania spełnia m.in. , która daje aż do 6 lat ochrony drewna. Można nią odnawiać również ceramikę, kamień czy drewno, dzięki czemu umożliwia ona przeprowadzenie kompleksowej renowacji posesji i jej innych elementów.

Wspomniana farba to 16 oryginalnych odcieni, jak limonkowy, fuksjowy czy turkusowy. Jeśli jednak zależy Ci na naturalnym efekcie i odcieniu, który jedynie delikatnie pogłębi kolor drewna, sięgnij po lakierobejcę, czyli wyrób półtransparentny, jednocześnie barwiący drewno, jak i podkreślający jego rysunek. Jeszcze bardziej naturalne wykończenie daje olejowanie – olej może nieco zmienić odcień, ale nie tworzy na powierzchni drewna powłoki, a zamiast tego wnika w jego strukturę.

Powłoka na drewnianych meblach ogrodowych łuszczy się i pęka? To nic strasznego! Jeśli tylko meble nie są w kiepskim stanie technicznym, na pewno samodzielnie poradzisz sobie z drobnymi naprawami i renowacją. Zadbaj o to, aby pięknie prezentowały się w tym oraz kilku kolejnych sezonach.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Sadolin.pl

meble ogrodowe

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Wybór odpowiedniego stołu na taras
Wybór odpowiedniego stołu na taras

Aranżując taras, niewątpliwie jednym z kluczowych elementów jest zakup odpowiedniego stołu. Wiadomo bowiem, iż w przestrzeni tej pragniemy postawić na miejsce, gdzie można spokojnie wypić rano kawę, zjeść po południu obiad z rodziną czy spotkać się wieczorem ze znajomymi. Jaki stół ogrodowy wybrać?

Aktualności

supersalone 2021: outdoor – relacja wideo z targów w Mediolanie

Salon na świeżym powietrzu to dziś prawdziwy luksus. Bez względu na jego wielkość – w każdym wypadku warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Zobaczcie, co zaproponowali wystawcy na tegorocznych targach w Mediolanie!

Inne

Płytki do łazienki
Wybieramy płytki podłogowe do łazienki. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Łazienka to pomieszczenie, któremu poświęcamy zdecydowanie najwięcej uwagi podczas remontu lub wykończania mieszkania. I dobrze – ze względu na panujące tam specyficzne warunki, łazienkę należy prawidłowo wykończyć, zwracając uwagę na użyte do tego celu materiały, a w szczególności na płytki podłogowe. Przy ich wyborze i zakupie warto zwrócić uwagę na pięć kluczowych parametrów, opisujących poszczególne produkty – twardość płytek, ich antypoślizgowość, odporność na ścieranie i zabrudzenia oraz…

Inne

ogród przydomowy od czego zaczać i jak założyć magazif
Od czego zacząć tworzenie ogrodu?

Nawet mały ogród cieszy oko i stwarza niepowtarzalną przestrzeń do spotkań z rodziną i znajomymi lub po prostu leniwego relaksu po dniu ciężkiej pracy i stresu. Jak jednak zrealizować to marzenie? Co ma największe znaczenie na etapie projektowania oraz przeprowadzania pracy? Oto jak założyć ogród krok po kroku!