Szybkość internetu światłowodowego zależy od wybranej przez Ciebie oferty dostawcy łącza, a także od tego, czy w danym momencie pobierasz dane z sieci, czy je wysyłasz. Co jeszcze wpływa na prędkość światłowodu? Sprawdź możliwości, jakie da Ci jedno z najszybszych łącz na rynku, czyli Orange Światłowód Pro 2.0.
Czym jest szybkość internetu światłowodowego i co daje?
Prędkość światłowodu można wyrazić za pomocą dwóch wartości.
Głównym parametrem jest szybkość pobierania danych (download) z serwera na urządzenie. Określa między innymi czas ładowania stron www czy sprawność buforowania i odtwarzania multimediów (np. filmów i seriali w serwisach streamingowych czy gier online).
Istotna jest też szybkość wysyłania danych (upload), która informuje, w jakim tempie informacje z urządzenia trafiają na serwer. To właśnie od niej zależy nie tylko prędkość przesyłania danych do chmury dużych załączników mailem czy też płynność transmisji dźwięku i obrazu do odbiorców podczas wideorozmów.
Od czego zależy, jak szybki jest światłowód?
Najważniejsze czynniki, które wpływają na szybkość internetu światłowodowego, to:
- Wybrana oferta operatora. Dostawcy mają zwykle różne opcje do wyboru, a z czasem udostępniają coraz wyższe prędkości. Na przykład w styczniu 2023 roku Orange wprowadził internet światłowodowy o łącznej szybkości pobierania danych aż do 2 Gb/s (więcej informacji znajdziesz na https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-2).
- Liczba osób, które korzystają ze światłowodu jednocześnie. Szybkość, a konkretniej przepustowość łącza, dzielona jest na wszystkie urządzenia, które w danym momencie łączą się z domową siecią. Im ich więcej, tym prędkość na każdym będzie niższa.
- Sposób połączenia z siecią. Najwyższą prędkość gwarantuje podłączenie urządzenia do routera kablem. Jeśli korzystasz z Wi-Fi, szybkość zawsze będzie niższa, bo wpływają na nią odległości i przeszkody architektoniczne pomiędzy sprzętami.
Nowy światłowód Orange – internet światłowodowy w wersji Pro 2.0 – dla kogo i jak działa?
Jeszcze do niedawna Orange Światłowód miał szybkości, które w zależności od oferty wynosiły maksymalnie:
- do 300 Mb/s (pobieranie) i do 50 Mb/s (wysyłanie danych);
- do 600 Mb/s (pobieranie) i do 100 Mb/s (wysyłanie danych);
- do 1 Gb/s (pobieranie) i do 300 Mb/s (wysyłanie danych).
Dla większości użytkowników sieci takie parametry są w zupełności wystarczające, ale nowa opcja, wprowadzona z myślą o najbardziej wymagających klientach, daje jeszcze więcej. Światłowód Orange Pro 2.0 pozwala pobierać dane z łączną prędkością do 2 Gb/s (suma szybkości osiąganych przez wszystkie sprzęty).
Wyższa jest też prędkość wysyłania danych, która bez względu na liczbę użytkowników wynosi do 600 Mb/s. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku rodzin, w których z sieci korzystają jednocześnie:
- gracze potrzebujący superszybkiego i stabilnego łącza;
- freelancerzy szukający niezawodnych rozwiązań do pracy zdalnej;
- inni domownicy, którzy chcą oglądać filmy i seriale w największej rozdzielczości.
Artykuł sponsorowany