Jeden na pomieszczenie, czy jeden na cały dom? Jaka jest wydajność oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza coraz częściej stają się podstawowym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań. Co właściwie daje takie urządzenie, jak z niego korzystać oraz ile trzeba zakupić oczyszczaczy do mieszkania, aby cieszyć się czystym powietrzem? Podpowiadamy!
Zagrożenia związane ze smogiem
Ze względu na pogarszającą się jakość powietrza coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. To dobra decyzja, która pozwala chronić siebie i swoich najbliższych. Najbardziej niebezpiecznym przeciwnikiem jest smog. Jego wdychanie powodować może problemy zdrowotne. Tutaj warto wymienić przede wszystkim rozwój astmy, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy niewydolność dróg oddechowych. W szczególnych przypadkach smog doprowadzić może nawet do udaru mózgu. Szacuje się, że z powodu smogu na całym świecie umierać może nawet 3 mln osób rocznie.
Czy smog jest tylko na zewnątrz?
Wiele osób sądzi, że smog znajduje się tylko na świeżym powietrzu. W końcu w prognozach pogody bardzo często zaleca się pozostanie w domu, szczególnie w zanieczyszczone dni. Okazuje się jednak, że takie przekonanie jest błędne, a smog to podstępna substancja, która znajduje się także w naszych mieszkaniach. Co więcej, w wyjątkowo szkodliwej formie. Do naszych domów trafiają bowiem bardzo drobne fragmenty smogu, które mogą działać wyjątkowo toksycznie. W jaki sposób najlepiej się ich pozbyć? Tutaj zaczynają się pewne problemy, ponieważ smogu nie możemy usunąć poprzez np. wywietrzenie mieszkania. W taki sposób do domu wpadnie bowiem jeszcze więcej zanieczyszczeń. Najlepszą metodą ochrony jest więc sięgnięcie po urządzenia takie jak np. oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacz powietrza dla alergika
Oczywiście trzeba pamiętać, że smog nie jest jedynym zagrożeniem, jakie czyha na nas w domu. Równie groźne są wirusy i bakterie, które doprowadzić mogą do sezonowych infekcji, a także pyłki roślin. Takie substancje szczególnie źle działają na alergików, u których powodować mogą takie objawy jak m.in. kaszel, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem czy katar. Jakościowy i przeciwalergiczny oczyszczacz powietrza pozwala niemal całkowicie zlikwidować ten problem. Sprzęt nowej generacji usuwa bowiem nawet 99,97 proc. pyłków, pleśni, roztoczy i zanieczyszczeń, które powodować mogą dolegliwości alergiczne.
Dobry oczyszczacz powietrza do mieszkania
Skoro wiemy już kto szczególnie powinien zainteresować się oczyszczaczem powietrza, to warto zastanowić się także nad idealnym sprzętem. Jaki oczyszczacz kupić do domu? W tym wypadku kluczowa jest wielkość pokoju, który zamierzamy oczyszczać. W przypadku większych pomieszczeń, warto postawić na duży sprzęt o większej mocy. Efektywne oczyszczacze powietrza to np. Pure A9 od marki Electrolux. To sprzęt, który może pracować niezwykle wydajnie w pomieszczeniach o powierzchni do 92 m2. W przypadku mniejszych pomieszczeń postawić można z kolei na kompaktowy oczyszczacz marki Electrolux Well A7. To niewielki sprzęt, który nie zajmuje dodatkowego miejsca. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość zawieszenia go na ścianie. Dzięki temu można jeszcze bardziej oszczędzić miejsce w niewielkim mieszkaniu. Oba wymienione sprzęty dzięki wysokiej klasy systemom filtracyjnym wychwytują ponad 99,97 proc. bakterii i substancji drażniących znajdujących się w powietrzu.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu
To jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących oczyszczaczy powietrza. Jeżeli zależy nam na naprawdę czystym powietrzu w domu, to najlepszym wyjściem byłoby umieszczenie oczyszczacza w każdym pomieszczeniu. Oczywiście ze względów finansowych nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W takim wypadku najlepiej postawić oczyszczacz w pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu, np. w salonie lub w sypialni. Rodzice maluszków powinni rozważyć także zakup oczyszczacza do pokoju dziecka.
Liczą się także filtry
Warto zwrócić uwagę także na to, jakie filtry posiada wybrany model oczyszczacza. Poza uniwersalnymi filtrami, które wychwytują około 99,5% proc. cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona, dostępne są także filtry antybakteryjne, antywirusowe, antysmogowe i antyzapachowe. Te ostatnie szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się czworonożne pupile.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux