Ilu Polaków spłaca kredyty we franku?

Kilkanaście lat temu nawet 75% kredytów hipotecznych było udzielanych w Polsce we frankach. Obecnie coraz mniej Polaków nadal je spłaca, choć wielu zaciągnęło zobowiązanie nawet na 30 lat. Z danych opublikowanych przez banki wynika, że w I kwartale 2022 roku najwięcej aktywnych kredytów we franku szwajcarskim miało PKO BP. Ich wartość wynosiła 14,7 mld. Drugą pozycję zajmował Millennium Bank z wynikiem 11,4 mld, a trzecią Santander Bank Polska – 9,1 mld.
Obecnie banki rzadko przyznają kredyty w walutach zagranicznych. Kiedyś klienci, zaciągając je, liczyli na niższe koszty. Obecnie są świadomi, jak zmienny może być kurs franka szwajcarskiego, ale to samo dotyczy też innych walut.

liczenie pieniędzy frankowicze franki

Jakie są prognozy kursu franka?

Żaden specjalista nie jest w stanie przewidzieć, ile będzie kosztować waluta, gdyż to zależy od wielu czynników. Opinie analityków co do kursu franka różnią się. Część uważa, że złotówka umocni się w stosunku do szwajcarskiej waluty, ale są i tacy, którzy spodziewają się, że będzie tracić.
Jak twierdzą analitycy Royal Bank of Canada (RBC), w 2023 roku frank szwajcarski może osiągnąć najwyższą od 10 lat wartość wobec dolara amerykańskiego. Ma się też umacniać względem jena. Co się wydarzy? Wiele zależy od decyzji podejmowanych przez władze i instytucje. Jeśli w Polsce dojdzie do bardzo szybkiego obniżania stóp procentowych, to można się spodziewać, że złotówka będzie słabnąć. Tym samym frank będzie droższy niż obecnie.

Jak tanio kupować franki szwajcarskie?

Nie można przewidzieć, jak długoterminowo zmieni się sytuacja na rynku walut, natomiast można obserwować zmiany kursów i kupować franki wtedy, gdy cena jest najkorzystniejsza w danym okresie. Zdecydowana większość Polaków spłacających kredyty walutowe w CHF zarabia w złotówkach. Żeby regulować raty, muszą nabywać franki. Warto śledzić kurs franka szwajcarskiego i kupować walutę, kiedy cena jest atrakcyjna. Najwygodniej to robić online.
Ważny jest wybór bezpiecznego miejsca do zakupu franków. Możliwość obserwowania aktualnego kursu i kupowania waluty daje Internetowy Kantor, dostępny pod adresem . Na stronie znajduje się wykres, na podstawie którego można ocenić, jak zmieniła się cena. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić zapasy franków szwajcarskich, kiedy kurs jest bardzo atrakcyjny. To pozwoli opłacić raty niższym kosztem.

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe internetowykantor