Budowa modułowego obiektu, realizowanego w ramach projektu „Wspomaganie Społeczności Mieszkaniowej” w Michałowicach (woj. mazowieckie), dobiega końca. Jest to pierwsza, wykonana w tej technologii, inwestycja w Polsce, która będzie przeznaczona dla dorosłych osób z autyzmem.
Inwestycja została przygotowana dla fundacji Toto Animo, działającej od 18 lat organizacji non-profit, której misją jest wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a w szczególności niesienie pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom.
W dwukondygnacyjnym budynku o całkowitej powierzchni 870 mkw. przewidziano 12 pokoi podzielonych na 3 sekcje, z których każda wyposażona będzie w dodatkowe pomieszczenia wspólne z możliwością integracji – przestronny salon, kuchnię, zaplecze oraz pomieszczenia biurowe.
Obiekt został przygotowany na bazie płyty fundamentowej oraz prefabrykowanej konstrukcji drewnianej. W budynku zastosowane zostaną pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna oraz instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona na dachu. Ponadto, dla poprawy komfortu mieszkańców, obiekt zostanie wyposażony w cichobieżną windę.
– Inwestycja została przygotowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. – Dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, jego ukończenie będzie możliwe w wyznaczonym terminie – 6 miesięcy. Obiekt zostanie w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. W kwestii doboru materiałów zdecydowaliśmy się na wykorzystanie otwartych, dyfuzyjnych ścian o wysokiej izolacyjności, które dużo skuteczniej utrzymują temperaturę pomieszczeń oraz pozwalają na wytworzenie sprzyjającego mikroklimatu, co jest niezwykle istotne w przypadku inwestycji przygotowywanych dla osób z niepełnosprawnościami.
Jednym z założeń projektowych było również zachowanie okolicznego drzewostanu. W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych powstaną miejsca rekreacji na otwartym powietrzu, elementy małej architektury oraz wiata rowerowa.
Prace budowlane rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku. Ich zakończenie zaplanowano czerwiec 2024 r.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe EKOINBUD