Poradnik: jak profesjonalnie pomalować ściany?

Z czasem odczuwamy potrzebę zmian i odświeżenia otoczenia. Malowanie ścian to doskonały sposób na odnowienie wnętrza oraz pozbycie się rys i zanieczyszczeń.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Na malowanie najlepiej wybrać dni słoneczne, ale wietrzne i rześkie, żebyśmy czuli się dobrze przy otwartych oknach. Wbrew pozorom malowanie ścian nie jest skomplikowane. Wymaga tylko kilku narzędzi, chęci do działania i dokładności. Należy zaopatrzyć się w niezbędne materiały, takie jak: farba, wałek z kijem teleskopowym, mały wałek do malowania trudno dostępnych przestrzeni, pędzelek, zabezpieczenie podłogi i mebli (na przykład folia), kuweta oraz taśma malarska. Farba powinna być dobrej jakości (nie warto sugerować się tylko ceną), ponieważ lepszy produkt dokładniej pokryje powierzchnię, będzie dłużej zachowywał kolor, a także pozwoli na bezproblemowe usuwanie zanieczyszczeń. Na każdym opakowaniu widnieje informacja, jaką powierzchnię pokrywa jedna puszka. Znając metraż pomieszczenia, można łatwo wybrać odpowiednią pojemność. Odświeżając ściany, trzeba pamiętać również o suficie.

Jak pomalować ścianę - Topex

Rozpoczęcie malowania ścian

Niezbędne jest zabezpieczenie podłogi i mebli. Najlepiej, jeśli pomieszczenie będzie puste, jednak gdy nie jest to możliwe, wystarczy ich zakrycie i odsunięcie tak, by nie przeszkadzały. Jeżeli powierzchnie ścian są odpowiednio przygotowane, czyli są proste, bez odprysków, wilgoci i nie wymagają szpachlowania i innych uzupełnień, można je pokryć farbą. Zabezpieczamy taśmą ramy okienne, drzwi, włączniki światła, gniazdka elektryczne, a także bardzo precyzyjnie naklejamy równy pasek przy suficie. Do kuwety malarskiej nalewamy niewielką ilość farby i równomiernie pokrywamy nią wałek, ściany malujemy sprawnymi ruchami z góry na dół, przesuwając wałek pod delikatnym kątem na boki, by nie pokrywać kilkakrotnie tego samego miejsca (mogłoby to spowodować odklejenie się starej warstwy farby). Przy włącznikach światła, ramach okiennych najlepiej sięgnąć po mały wałek lub pędzel i dokładnie domalować szczegóły. Jeżeli zrobimy plamy, usunięcie ich od razu będzie najlepszym pomysłem, oszczędzi nam późniejszego używania rozpuszczalnika. Po zakończonym malowaniu należy odczekać do całkowitego wyschnięcia pierwszej warstwy, pozostawiając uchylone okna. Następnie można przystąpić do nakładania drugiej warstwy. Dopiero wtedy będzie widoczny docelowy kolor. Profesjonalne malowanie ścian jest proste, jeśli pamiętamy o starannym zabezpieczeniu podłogi i drobnych elementów. Wymaga co prawda siły i cierpliwości, jednak efekty mogą być bardzo zadowalające.

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe Grupa Topex

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama