Decydując się na basen stelażowy w ogrodzie, ale i każdy inny, trzeba liczyć się z tym, że utrzymanie krystalicznie czystej wody wymaga pracy. Co musisz wiedzieć? Jak zadbać o stan wody w basenie?
Basen stelażowy a napełnianie wodą
Kąpiel w przydomowym basenie to świetny sposób na relaks i ochłodzenie w upalne dni pod warunkiem, że woda, jaka się w nim znajduje, jest odpowiednio czysta. Dzięki temu nie dochodzi m.in. do podrażnień skóry. Aby zapewnić czystość wody, znaczenie ma to, jaki basen się wybierze. W przypadku modeli dmuchanych jest to bardzo trudne. Znacznie łatwiej utrzymać czystość wody w basenie rozporowym, jeśli ma otwory umożliwiające podłączenie pompy filtrującej, ale to stelażowe modele dają najwięcej możliwości.
Dlaczego? Przede wszystkim baseny stelażowe są bardzo wytrzymałe. Raz napełnione wodą, mogą posłużyć cały sezon i kolejne lata. Mają taką konstrukcję, która umożliwia zastosowanie różnego typu środków i metod uzdatniania wody. Trzeba jednak wziąć to pod uwagę jeszcze przed zakupem basenu. Warto zastanowić się nad tym, czy możliwe będzie poświęcenie uwagi wodzie w zbiorniku na tyle, że utrzyma się ją w dobrej kondycji. Im większa średnica basenu i im on wyższy, tym więcej wysiłku (i kosztów) wymaga od użytkownika.
Poziom pH wody w basenie stelażowym
Najważniejsze w przypadku wody w basenie jest to, by utrzymać jej właściwe pH. Dzięki temu nie będzie się nic z nią działo, nie trzeba jej będzie wymieniać i nie będzie stanowiła zagrożenia dla użytkowników. Skala pH to przedział od 0 do 14. Gdzie w tym plasuje się woda basenowa? Zakłada się, że idealna sytuacja to taka, kiedy wynosi 7,0. To wartość neutralna.
Zbyt kwaśna woda, a więc o niższym pH, może powodować korodowanie metalowych elementów. Najczęściej wpływ na to mają opady deszczu. Bywa, że za taką sytuację odpowiedzialne jest użycie zbyt dużej ilości środków.
Zbyt zasadowe pH, a więc powyżej 7,4, objawia się podrażnieniem skóry, jej wysychaniem i swędzeniem. Najczęściej za taki stan wody odpowiadają promienie słoneczne. Nagrzewająca się woda będzie miała coraz wyższe pH. Niestety wynikiem takiej sytuacji często jest to, że zaczynają źle działać preparaty na bazie chloru, które mają ją dezynfekować.
A jak sprawdzić poziom pH wody w basenie stelażowym? Należy użyć testera. Może to być test paskowy, tabletkowy albo elektroniczny. Różnice są w cenie i precyzji pomiaru. A co zrobić, gdy już uzyska się wynik? W zależności od tego, czy pH jest bardziej kwaśne, czy zasadowe, dozuje się preparat pH Plus lub pH Minus. Warto jednak nie przesadzić z ilością środka i dać czas zadziałać chemii.
Dezynfekcja wody w basenie stelażowym
Bardzo ważnym zabiegiem jest dozowanie chloru. Pomaga on zdezynfekować wodę. Dzięki niemu chroniona jest przed bakteriami. Chlor w basenie zapobiega pojawianiu się glonów. Jak go dodać do wody? Należy robić to w trybie ciągłym. Właśnie dlatego warto zakupić boję dozującą, skimmer lub chlorator. Dzięki nim automatycznie dozowana będzie właściwa ilość chloru.
Pompa filtrująca do basenu stelażowego – dlaczego tak ważna?
Woda w basenie nie będzie czysta tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu chloru i dbaniu o odpowiedni poziom pH. Ważne jest też to, by była ona filtrowana. Do tego służą specjalne pompy, które posiadają wkłady filtrujące. To w nich gromadzą się drobne zanieczyszczenia, które pozostawione w wodzie mogłyby stać się bazą do powstawania glonów, czy mętnienia wody. Wkłady filtrujące mogą być papierowe lub kwarcowe – tutaj znaczenie ma budżet, jakim się dysponuje.
Jak utrzymać czystą wodę w basenie stelażowym – niezbędne akcesoria
Pompa z wkładem filtrującym to nie wszystko, co pomoże zadbać o czystość wody w basenie stelażowym. Warto zakupić również skimmer. To sprzęt, który zawiesza się na brzegu zbiornika. Po podłączeniu do pompy pomaga zebrać zanieczyszczenia, które znajdują się na powierzchni wody.
Co jeszcze się przyda? W basenie stelażowym należy zadbać o czystość dna. Pomocny w tym jest odkurzacz basenowy. Zbiera wszelkie zanieczyszczenia z dna – piasek, liście, martwe owady. Urządzenie podłącza się do pompy basenowej, wykorzystuje bowiem ciśnienie, jakie ona wytwarza. Co więcej, zabrudzenia przedostają się do filtrów, które się w niej znajdują.
Warto czyścić nie tylko dno basenu stelażowego, ale i jego ścianki. Czasami wystarczy przetarcie ich samą ściereczką. Dobrze jest mieć też na podorędziu siatkę na długim trzonku, by wyławiać wszystko, co nawieje wiatr, jeszcze wtedy, gdy unosi się na powierzchni wody, a zanim opadnie na dno.
Oczywiście bardzo ważnym i jakże prostym sposobem na zapewnienie czystej wody w basenie stelażowym jest to, by przykrywać go pokrywą, gdy się już z niego nie korzysta. Można kupić pokrywę dopasowaną do danego modelu, w tym specjalną bąbelkową, ale często nawet sama plandeka wystarczy, by zapobiec przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń. Wówczas może okazać się, że wcale nie trzeba stosować dużo chemii, by woda w basenie stelażowym była krystalicznie czysta.
Artykuł sponsorowany