Wybór odpowiedniego komputera do pracy może sprawić duży problem. Jest wiele istotnych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim dokonamy zakupu - specyfikacje techniczne takie jak procesor, karta graficzna czy pojemność dysku twardego to jedno, ważne jest również świadome rozeznanie swoich potrzeb. Na pytania o najlepszy sprzęt dla architekta odpowiedział nam Maciej Misiewicz, specjalista z firmy Lenovo.
Maciej Misiewicz jest Workstations Business Development Managerem w Lenovo Polska. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w sprzedaży do sektorów Midmarket i Enterprise rozwiązań profesjonalnych oraz rozwijaniu struktury opartej na aktualnych trendach rynkowych. Na co dzień wspiera swoją ekspertyzą klientów i partnerów w zakresie produktów Lenovo, w tym mobilnych stacji roboczych ThinkPad oraz rozwiązań desktopowych z serii ThinkStation.
Czy technologia ma duży wpływ na pracę architekta?
Myślę, że ma bardzo duży wpływ. Zauważmy, że dziś architekt najczęściej pracuje z komputerem, na którym ma zainstalowane różne programy do projektowania, jak CAD czy BIM, dzięki którym ten konkretny rodzaj pracy staje się o wiele bardziej precyzyjny i efektywny. Kiedyś ten proces odbywał się na kartce papieru – wszystko było rysowane ołówkiem. Zapewne nadal istnieją architekci, którzy korzystają z tradycyjnych narzędzi, zwłaszcza na etapie szkicowania koncepcji, ale aby zoptymalizować swoją pracę większość wybiera jednak technologię. Coraz częściej wykorzystuje się np. VAR (Virtual and Augmented Reality), dzięki któremu architekci nie tylko tworzą realistyczne wizualizacje swoich projektów, ale umożliwiają klientom doświadczanie ich w wirtualnej przestrzeni. Tutaj technologia na tyle się rozwinęła, że przeobrażenie pomysłów, które architekt ma w głowie, w cyfrową formę jest w tej chwili wręcz banalne. Trochę upraszczając można powiedzieć, że chodzi o nauczenie się jakiegoś oprogramowania i wrzucenie do niego swojej myśli technicznej. Oczywiście wciąż bardzo ważne są wyobraźnia i umiejętności. Chcę tylko podkreślić, że technologia na każdym kroku może być równie istotna.
Na co powinien zwrócić uwagę architekt wybierając sprzęt do pracy?
Tutaj na pewno ważnych jest kilka aspektów. Warto zastanowić się nad tym, gdzie będziemy pracować. Jak wspomniałem, architekt raczej już nie pracuje przy stole kreślarskim, papier i ołówek zastąpił komputerem. Poniekąd można nazwać go w tej chwili freelancerem. Jest kreatywny, przemieszcza się, a projekty, które powstają w jego głowie często są wypadkową inspiracji czerpanych z miejsc, w których akurat pracuje, więc najlepiej będzie mu z notebookiem czy mobilną stacją roboczą. Jeśli kluczowym aspektem jest dla nas mobilność czy możliwość pracy w każdych warunkach, warto wybrać sprzęt, który będzie w miarę lekki, ale również wytrzymały. W przypadku produktów z serii ThinkPad pomaga nam w tym legendarna solidność i jakość wykonania, poparta certyfikatem MIL-STD-810H, czyli normą amerykańską, która daje gwarancję, że ten produkt przeszedł szereg testów i ponad 200 kontroli jakości. Takie urządzenie sprawdzi się nawet w naprawdę ekstremalnych warunkach. Niestraszne mu pył czy wysokie lub niskie temperatury. Na nagłe, nieprzewidziane i czasem nawet dziwne wypadki – bo niestety wszystko może się zdarzyć – posiadamy specjalne usługi. Możemy np. pochwalić się wyjątkowym rozszerzeniem gwarancji o nazwie ADP (Accidental Damage Protection). Wykupując ją jesteśmy pewni, że w razie losowych szkód, upadków, zniszczeń czy choćby przepięcia w linii elektrycznej, producent doprowadzi produkt do stanu sprzed szkody, a w wyjątkowych przypadkach zapewni wymianę zepsutego urządzenia na nowe. Dzięki temu możemy spać spokojnie i nie martwić się o niepotrzebne przestoje w naszej pracy.
Jaki dysk komputera będzie dla architekta optymalny?
W przypadku dysków twardych rewolucja nastąpiła już kilka lat temu. Przeszliśmy płynnie z obrotowych dysków magnetycznych, które na tamte czasy oczywiście były wydajne, ale powodowały pewne niedogodności, do ery dysków flashowych SSD. Obecnie implementowane są na innych złączach – M2, które zwiększyły ich szybkość, bezpieczeństwo i możliwości w zakresie pojemności. W tej chwili dyski twarde na złączu M2 są standardem dla każdego użytkownika, czy to będzie użytkownik biznesowy czy architekt. Ta technologia już jest dostępna w pełnym zakresie dla wszystkich wraz z dużym wyborem pojemności. Standardem w tej chwili jest już 1 TB pojemności. Czy dla architekta to będzie wystarczająca przestrzeń na pliki? W zasadzie tak, ale czasem pomocny może być większy dysk, bo projekty mogą generować dużą ilość danych. Architekci często coś zmieniają, modyfikują, mają kilka, czasem kilkanaście wersji różnych projektów, więc w przypadku mobilnych stacji roboczych jesteśmy w stanie zaoferować włożenie dwóch takich dysków – jeden typowo operacyjny, a drugi na przetrzymywanie danych. Kluczowa jest tu jakość nośników, a takie oferujemy właśnie w naszych stacjach roboczych.
Czy powinniśmy coś jeszcze wiedzieć o parametrach komputera idealnego dla architekta?
Warto zwrócić uwagę na komponenty, bo na rynku posiadamy kilka rodzajów komputerów. Część to typowo domowe urządzenia, które mają w pewnym stopniu ograniczony zakres swojej pracy. Potem mamy rozwiązania biznesowe, które mają większe możliwości rozbudowy, służą do obsługi Excela i Worda, do takiej typowej biurowej pracy. Kolejne to sektor stacji roboczych, czyli specjalistycznego sprzętu, którego komponenty korespondują z tym, na jakim oprogramowaniu będą działały. Takim decydującym elementem na pewno będzie karta graficzna. Istotne jest też oprogramowanie, którego używamy, ponieważ to ono będzie wymuszało zastosowanie konkretnego GPU. Karty graficzne, które znajdziemy na rynku można podzielić na typowo gamingowe, czyli jak sama nazwa wskazuje, chodzi o karty, które znajdą zastosowanie w grach, oraz karty profesjonalne. Top of the top jest tutaj NVIDIA Quadro, w przypadku której nacisk jest położony na dokładne odwzorowanie kolorów. W kartach gamingowych te parametry są bardziej nastawione na dynamiczne pokazywanie obrazów i w konsekwencji zapewnienie jak najwyższej płynności w grach. W przypadku profesjonalnych kart działa to inaczej. Tutaj stawiamy też stawiamy na wydajność w pracy, ale przede wszystkim na jakość odwzorowania i kolory. Te karty są troszeczkę inaczej konstruowane pod tym względem. Dodatkowo w przeciwieństwie do konsumenckich rozwiązań są od początku przystosowane do długotrwałego obciążenia. W stacjach roboczych Lenovo ThinkPad zarówno karta graficzna, jak i inne komponenty, takie jak procesor, RAM i dyski twarde, mają po prostu dużo większe możliwości i są dostosowane do profesjonalnej pracy.
Jaki produkt będzie zatem najlepszy dla architekta – komputer stacjonarny, laptop czy może coś pośrodku, czyli wspomniana już stacja robocza?
Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania. Chyba najłatwiej zrobić to poprzez określenie sposobu pracy. Możemy działać dwutorowo – kupić stację roboczą, którą wszędzie zabierzemy ze sobą, ale która będzie służyła nam do podstawowej pracy czy prezentacji projektu. Wtedy nie potrzebujemy aż tak wydajnych komponentów, więc możemy wybrać tańszą albo smuklejszą wersję takiej stacji roboczej i zainwestować w desktop, który będzie nam maksymalnie wydajnie służył do wykonania najbardziej wymagających zadań. Drugim, uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup mobilnej stacji roboczej o mocniejszych komponentach, która sprawdzi się w podróży i przy stacjonarnej pracy. Tym bardziej, że nasze workstacje Lenovo ThinkPad spisują się pod tym względem znakomicie, a do tego mają możliwość jednoczesnego podłączenia kilku zewnętrznych monitorów.
Jakie dodatkowe udogodnienia może oferować sprzęt dla architekta?
Wprowadziliśmy do oferty niedawno nowe stacje robocze powstałe we współpracy z Astonem Martinem – niezwykle zaawansowane Lenovo ThinkStation PX, P7 i P5 . Mamy tutaj do czynienia z technologiami żywcem wyciągniętymi z serwerów, czyli z najmocniejszego sprzętu. Cechują się wysokim komfortem pracy – przykładowo, obecne są tu systemy chłodzące, które zostały zaprojektowane w zasadzie na nowo. Współpraca z inżynierami firmy Aston Martin wniosła tu bardzo dużo, ponieważ kwestie chłodzenia czy optymalnych ruchów powietrza mają opracowane do perfekcji. Ta sama technologia została zastosowana w przypadku mobilnych stacji roboczych, a wszystko po to, aby była ona bardzo wydajnie chłodzona i emitowała jak najmniej hałasu. Kolejną z innowacji jest duże zwiększenie możliwości rozbudowy, co jest świetnym udogodnieniem dla osób, które pracują nad bardzo dużymi projektami i potrzebują znacznie większej mocy obliczeniowej czy zastosowania większej liczby kart graficznych. W przypadku naszych produktów jesteśmy w stanie włożyć nawet do czterech układów graficznych. Ponadto Lenovo ThinkPad posiada najlepszej jakości matryce, o bardzo dużym pokryciu gamutu sRGB, które dostępne są w rozdzielczościach standardowych – FullHD i w tych najwyższych – 4K. Ergonomia pracy i zdrowie użytkownika są dla nas bardzo ważne, dlatego nasze wyświetlacze potrafią ograniczać źródło niebieskiego światła. ThinkPady posiada również charakterystyczną i cenioną na całym świecie klawiaturę. Dla użytkownika, który nie korzystał jeszcze z naszych sprzętów, będzie to na pewno ciekawe doświadczenie. Klawisze naszej klawiatury nie są płaskie. Jesteśmy jedynym producentem, który oferuje klawisze „łódeczkowe”, czyli lekko wklęsłe, które bardzo ułatwiają pisanie. Mamy bardzo dużo informacji zwrotnych od użytkowników naszych produktów, którzy twierdzą, że już nie wyobrażają sobie powrotu do klasycznej klawiatury i szczerze mówiąc – nie dziwię im się.
Co Lenovo proponuje w kwestii odpowiedzialności ekologicznej?
Posiadamy usługę CO2 offset, która daje gwarancją realnego udziału w tworzeniu zrównoważonego rozwoju i zmniejszeniu globalnego śladu węglowego. Na podstawie całego cyklu życia produktu – zaczynając od produkcji, poprzez transport i średni cykl eksploatacji, który wynosi 5 lat – w transparentny sposób obliczamy ślad węglowy i maksymalnie go redukujemy. Współpracujemy z wieloma partnerami, w tym z projektami Organizacji Narodów Zjednoczonych sprawdzonymi pod kątem zmian klimatycznych decydując się tym samym na najskuteczniejsze rozwiązania. Wybór tej usługi powoduje, że nasi użytkownicy mają faktyczny wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Co możesz powiedzieć o designie ThinkPada?
Są to produkty o pięknym designie, na pewno przypadną do gustu architektom. Postawiliśmy na klasyczną czerń, która jest ponadczasowa i wpasowuje się w każde wnętrze.