Wielowymiarowe, posegmentowane, mobilne i zaskakująco skomplikowane – takie są projekty holenderskiego artysty i rzemieślnika Paula Heijnena. Dają wiele możliwości aranżacyjnych, bo można je ustawiać i rozkładać na różne sposoby. Na przykład na stoisku Kooku podczas Warsaw Home Expo, gdzie będzie obecny sam projektant.

Lampy Unity Globe / paulheijnen.com
Paul Heijen to ciekawy holenderski projektant młodego pokolenia, który zyskał sławę w 2011 roku dzięki swojemu projektowi dyplomowemu CNSTR Cabinet, zaprezentowanemu w Mediolanie. Rozkładany mebel łączący w sobie funkcje regału i kredensu wyróżnia się bryłą, na której umieszczono elementy ze sklejki – precyzyjnie wykonane, z widoczną mechaniką drewnianych zawiasów i zamkiem.

CNSTR Cabinet / paulheijnen.com

CNSTR Cabinet / paulheijnen.com
Elementy konstrukcyjne, zazwyczaj skrzętnie ukrywane, tu zostały dumnie wyeksponowane.

CNSTR Cabinet / paulheijnen.com
CNSTR Cabinet jest w sprzedaży od dnia swojej premiery, jednak dostępny tylko na zamówienie – jak wszystkie meble od Heijnena.

CNSTR Cabinet / kookudesign.com

CNSTR Cabinet / kookudesign.com

CNSTR Cabinet / kookudesign.com
W jego projektach, poza wspomnianą mnogością kombinacji i wielką liczbą elementów, ważne jest dopasowanie do potrzeb klienta, czyli tak naprawdę dopasowanie do konkretnego wnętrza. Zamawiając mebel, można wybrać sobie materiały, kolor, a nawet jego rozmiar. Składany ręcznie, jest unikatowy i „szyty na miarę”.

kookudesign.com
Z myślą o konkretnym wnętrzu lub w limitowanych edycjach Heijnen projektuje również lampy. Te świetnie pokazują złożoność jego prac, które szukają miejsca między wzornictwem przemysłowym, rzeźbą, architekturą i rzemiosłem.
Projektant z jednej strony kieruje się wyliczeniami geometrycznymi, a z drugiej strony podąża intuicyjnie za formami obecnymi w naturze
Projektant z jednej strony kieruje się wyliczeniami geometrycznymi, a z drugiej strony podąża intuicyjnie za formami obecnymi w naturze. Stąd segmenty i skomplikowanie typowe dla komórek zwierzęcych i roślinnych.

Lampa Hyperion / paulheijnen.com

Lampa Hyperion / paulheijnen.com

Lampa Hyperion / paulheijnen.com

Lampa Hyperion / paulheijnen.com / © renevanderhulst
Widzimy je w lampie Hyperion, która przypomina owada lub wielkie monstrum, gdy ją rozłożymy, i w ażurowych lampach w formie fraktalu Unity Globe, misternie budowanych ręcznie. Zwierzęcość połączona z inżynierską precyzją bije również od pełnego zawiasów drewnianego żyrandola Cnstr (prototyp). Geometryczna lampa może – jak widać – nawiązywać do form znanych z natury, która dąży do symetrii.

Fraktalna lampa Unity Globe / paulheijnen.com

Fraktalna lampa Unity Globe / paulheijnen.com

Żyrandol Cnstr / paulheijnen.com
Na spotkanie z Paulem Heijnenem zapraszamy 7 października br. o godzinie 16.30 do Nadarzyna. Tam poprowadzi on wykład w ramach targów Warsaw Home. Jego projekty – te znane i te, które dopiero będą miały swoją premierę – obejrzymy na stoisku Kooku w dniach 6–8 października 2017 podczas Warsaw Home Expo.

Paul Heijen przy pracy / Fot. kookudesign.com

Paul Heijen przy pracy / Fot. kookudesign.com

Paul Heijen przy pracy / Fot. kookudesign.com
Oprac. na podst.:
Materiały prasowe Kooku / kookudesign.com; paulheijnen.com
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

CERSAIE 2025

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Trójmiasto

Prezentacja kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
