Pora na zrównoważony rozwój, digital i wzajemną współpracę: Maria Porro o Salone del Mobile
Maria Porro, wybrana w lipcu 2021 roku na stanowisko pierwszej w historii prezeski targów Salone del Mobile, wzięła udział w konferencji dla prasy. Szczegółowo omówiła pomysły na targi oraz zaprezentowała działania organizatorów w trakcie trwającej właśnie edycji Supersalone - wydarzenia specjalnego w halach wystawienniczych Rho Fiera, które skończy się 10 września.
Najwyższy czas na zmiany. Zrównoważony rozwój to nie tylko frazes
Jednym z głównych wątków podjętych przez nowo wybraną prezes targów Salone del Mobile był zróżnicowany rozwój. – Przygotowując się do udziału w targach zwykle tworzy się coś, co potem ma zostać zniszczone. Ale jest i wartość, pozostająca w tym, co prezentujemy na Salone del Mobile. To miejsce, w którym marki mogą budować własny świat, pokazujący swoją tożsamość. To coś więcej niż oglądanie produktów w showroomie – mówiła Porro.
Produkty, które żyją dłużej niż chwilę
Maria Porro zapewniła jednak, że należy pochylić się nad wpływem targów na środowisko, czego efektem, a zarazem dowodem jest zbudowanie w tym roku standów z materiałów pochodzących z recyklingu – To czas, by rozpocząć zmiany i wysłać innym konkretną wiadomość. Zdecydowaliśmy się użyć zrównoważonych materiałów. Bo kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju to nie tylko w kontekście tylko i wyłącznie produktu końcowego. To ważna część, o której rzecz jasna myślą współcześni designerzy, ale Salone del Mobile myśli o tym szerzej. Nie użyliśmy kleju, aby wykorzystane drewno mogło zostać ponownie przetworzone. Drzewa, które znalazły się w przestrzeni wystawienniczej są symbolem, które zostały ufundowane przez miasto – dodała Maria Porro.
Targi w świecie opartym na nowej normalności
Nowa normalność powoduje, że należy szukać nowoczesnych rozwiązań. Pandemia przyśpieszyła pewne procesy, choć nie jest powiedziane, że wprowadzone przez organizatorów tej edycji zmiany nie pozostaną z nami na zawsze.
– W 2022 roku marki będą mogły wyrazić siebie w dotychczasowo stosowanej formule. – Chcemy do tego powrócić. Będzie to 60. edycja, co jest niezwykle ważne i trzeba będzie pomyśleć, jak zorganizować to wszystko, aby pozwolić ludziom z całego świata na przybycie do Mediolanu na targi Salone. To wydarzenie międzynarodowe w pełnej krasie – zapowiada Porro.
Współcześni projektanci i marki mają zarówno szansę, jak i obowiązek przeprojektować również publiczne przestrzenie – to moment, by o tym rozmawiać, a targi Salone del Mobile będą do tego znakomitą okazją. – Pora rozpocząć wprowadzanie zmian – wspólnie z wystawcami oraz ludźmi, którzy wystąpią na naszej scenie. Znak, który obecnie wysyłamy, rozpocznie naszą podróż ku zmianie. To nie stanie się ot tak, w mgnieniu oka. Potrzebujemy projektów, środków i źródeł oraz innych rzeczy. Ale od czegoś trzeba tę rewolucję zacząć. Zwłaszcza na targach, które powinny pełnić rolę areny do dyskusji – ocenia Maria Porro.
Internet dopowiada historię. Digitalowe wcielenie targów
To, nad czym pracują organizatorzy to przede wszystkim rozbudowana platforma online poświęcona targom. W tym roku uruchomiona została dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, która pomaga m.in. odnajdywać wystawców oraz zapewnia dostęp do aktualności, newsów i informacji organizacyjnych. W kolejnej edycji, planowanej na kwiecień 2022 roku działania z obszaru komunikacji online mają jeszcze bardziej wspierać realnie odbywający się event. W tym roku targi uruchomiły także konto na Tik Toku, planowane są również podcasty, których można będzie wysłuchać.
Supersalone to zatem spory sprawdzian dla platformy internetowej. – Pracowaliśmy nad nią ostatnie 3 lata, a pandemia przyspieszyła ten proces. To test dla aplikacji, poprzez którą zapewnimy streamingi dla osób, które nie mogą pojawić się fizycznie na wydarzeniu. Chcemy dodawać też różne narzędzia do platformy online – powiedziała Maria Porro.
Chodzi również o pokazanie agendy i programu wydarzenia – aby zapewnić do nich szybki dostęp odwiedzającym. Planowane są także streamingi, stanowiące rozwinięcie rozmów odbywających się na scenie.
Ważna edycja
Wyniki targów na moment publikacji tego tekstu są obiecujące: ponad 50% odwiedzających pochodziło spoza Włoch. Supersalone staje się niewątpliwym drogowskazem dla innych. Alternatywą dla ogromnych i znaczących wydarzeń, wskazówką jak można organizować je w nowych realiach. Są naturalnym następstwem wydarzeń, które mocno oddziałują na obraz rzeczywistości.
Innymi słowy, targi w takim kształcie są znakiem naszych czasów. Pozwalają wyciągnąć lekcję o otaczającym świecie. A jeśli mają stanowić platformę do wymiany myśli, idąc włoskim śladem na pewno warto zastanowić się nad sensem budowania olbrzymich standów. To cenna lekcja – nie tylko o sposobie budowania stoisk targowych, ale i naszej przyszłości.
Maria Porro (1983) – od 2015 roku jest dyrektorem marketingu i komunikacji Porro SpA, znanej włoskiego marki. Po objęciu członkostwa w Zarządzie Assarredo, we wrześniu 2020 roku została jednogłośnie wybrana Prezesem Stowarzyszenia zrzeszającego włoskich producentów mebli, a w lipcu 2021 r. także i prezesem najważniejszych targów meblowych na świecie. Od 2019 roku jest członkiem Rady Dyrektorów Fundacji Altagamma. Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Brera. Zanim całkowicie poświęciła się projektowaniu, przez dekadę pracowała w dziedzinie teatru, sztuki i ważnych wydarzeń jako projektantka, koordynatorka i kuratorka, odpowiadając za instalacje na całym świecie.