Aktualny motyw: Kuchnie i łazienki z konglomeratów kwarcowych

czarny wektorowy logotyp COSENTINO

MECENAS MOTYWU

Agnieszka Pasieka, Studio Projektowe Atoato: „Klient musi mi zaufać”

Jeśli zainwestowałeś pieniądze w mieszkanie, to na pewno chcesz, żeby wyglądało ekstra. Przekonaj się, że projektanci wnętrz nie są tylko dla sławnych i bogatych. W rzeczywistości dzięki ich pomocy zaoszczędzisz dużo czasu, pieniędzy i tabletek na ból głowy.

czarno-biała łazienka
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania

Agnieszka Pasieka-Adamek – projektantka wnętrz, od ponad 10 lat prowadzi autorskie Studio Projektowe Atoato. Stworzyła program pracy w briefie i narzędzie Budżet w 23 h. Jej projekty powstają w wirtualnej rzeczywistości – YouTube A-to 360° VR. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz oraz Klastra Akademii Architekta. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Gdańsku i UDK w Berlinie. Tuż po studiach została laureatką konkursu Szkoła Milionerów – Innowatorzy. Prowadzi bloga Przedsiębiorczy Architekt oraz czytelnię. Zrealizowała ponad 300 projektów wnętrz w Polsce i za granicą.

projektantka wnętrz Agnieszka Pasieka-Adamek
Agnieszka Pasieka-Adamek / fot. Paulina Kania

Pewien fotograf powiedział mi, że jeśli na pierwszym spotkaniu z klientem „nie zaiskrzy”, to nie podejmie się współpracy. Wiem, że dla Ciebie ta nić porozumienia też ma kluczowe znaczenie.
Zdecydowanie tak. Nie wyobrażam sobie pracy z klientem, który nie czuje, że mu pomogę i mi nie zaufa. Projektowanie wnętrz to jak szycie garnituru na miarę – musi być dobrze skrojony, aby był wygodny i cieszył oko. Kocham pomagać ludziom, zmieniać ich otoczenie, a tym samym życie, ale nie z każdym mogę i chcę pracować.

biurko z krzesłem w sypialni
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania
kuchnia przeplatana bielą i czernią
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania
duży biały narożnik w salonie
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania

Wydaje mi się, że wszystkie Wasze wnętrza tworzone są w stylu skandynawskim. Jeśli nie, to mnie popraw. Bardzo lubię minimalizm, ale mieszkania, w których ktoś swobodnie połączył ze sobą elementy z różnych stylów, też robią na mnie wrażenie. Podjęłabyś się aranżacji eklektycznej przestrzeni?
Można odnieść takie wrażenie, choć styl, w którym projektujemy nie jest jednorodny. Pracujemy na briefie, czyli wytycznych projektowych i to właśnie one determinują, jaki charakter będą miały wnętrza. Potrzeby klienta i dbałość o budżet stawiamy na pierwszym miejscu. Nasze projekty to żonglerka stylami: skandynawski, klasyczny, nowoczesny, minimalistyczny, glamour. Nasz eklektyzm jest pochodną potrzeb użytkowników.

szare fotele w salonie
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania
szary narożnik w salonie
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania
salon z beżowym narożnikiem
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania
jadalnia połączona z białą kuchnią
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Paulina Kania

Podoba mi się to, że na blogu przybliżasz swoim klientom sposób pracy z projektantem wnętrz. Myślę, że wiele osób ma obawy, o których tam wspominasz, m.in. o dostępności produktu użytego w wizualizacji albo konieczności zapłaty za projekt, który się nie podoba. Opowiedz, jak sobie z tym radzisz.
Klient musi mi zaufać, dlatego przybliżam mu jak pracujemy, jakie są etapy, co dostanie, ale też czego nie dostanie. Klienci są zagubieni. Często jedynym wskaźnikiem jest dla nich cena, a nie tędy droga. To jak z kupowaniem samochodu – można wybrać tańszy albo droższy, ale lepszej jakości. Jednym i drugim tak samo dojedziemy do celu, ale pytanie brzmi – jaki będzie komfort jazdy, czy dojedziemy w tym samym czasie i co czeka nas na końcu drogi. Klient powinien wybierać świadomie, w oparciu o konkretne informacje i zakres usługi. Jeśli ma mniej pieniędzy, tym bardziej powinien się z nimi liczyć. Pytanie tylko, czy ma oszczędzać na projektancie, od którego wszystko zależy, czy wybrać pracę na budżecie.

biały aneks kuchenny obok salonu
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Maciej Frydrysiak
biały stół i krzesła w jadalni
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Maciej Frydrysiak

Mówiłaś, że jako Wasza klientka mogę śledzić na bieżąco postępy pracy. Jak to się odbywa?
Mamy specjalny katalog dostępny 24 godziny na dobę, który udostępniamy naszym klientom. To w nim umieszczamy wszystkie wizualizacje, katalog z materiałami, inspiracje i rysunki techniczne.

Pamiętasz jakiś projekt, którego realizacja okazała się pasmem przygód?
Oczywiście, choć wolałabym zapomnieć. Zawodzą mnie wykonawcy i myślę, że to jest duży problem na rynku. Niedotrzymywanie terminów i zła jakość prac to standard. Rozmawiałam kiedyś z nadzorcą budowlanym, który codziennie sprawdza budowy, czy zna jakąś ekipę godną polecenia. Powiedział, że nie ma takiej na rynku! Wszystko też zależy od nastawienia klienta i jego oczekiwań. Dla niektórych dany remont będzie udany, a taki sam efekt innych nie zadowoli.

trzy fotele w salonie fryzjerskim
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Norbert Banaszak
wnętrze salonu fryzjerskiego
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Norbert Banaszak
salon oddzielony od kuchni czarną ścianą
Projekt: Studio Projektowe Atoato / fot. Norbert Banaszak

Jakie są adresy bliskie Twojemu sercu?
Hotel: Ilonn Hotel

Restauracja: Concordiataste, Gusto Food&Wine, Restauracja Argentyńska, Poznań

Muzeum/galeria (chodzi o miejsce związane z designem): Musée d’Orsay – Paryż

Neue Nationalgalerie, Berlin

Miasto: Berlin, Rzym

Jeśli chcesz jednak podjąć się zaprojektowania domu samemu, możesz skorzystać z wiedzy pani Agnieszki, którą zawarła w książce „Od inspiracji do aranżacji”.

Wideo

kadr z filmu MAGAZIF NEWS 15
MAGAZIF NEWS #15

Najnowszy odcinek MAGAZIF NEWS poświęcamy Oskarowi Zięcie – zabierzemy Was na jubileuszową wystawę do Wrocławia, nie zabraknie też jesiennych inspiracji oraz wnętrz, w których nadal czujemy lato.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

elegancki kominek w białej ścianie jasnego salonu obudowany szczotkowanym metalem
W kręgu wspomnień… przy kominku – Urszula Dudziak

Wieczory coraz dłuższe, w ogrodzie wiatr zmusza liście do tańca. Zasłaniamy okna, by nie widzieć deszczu zacinającego w szyby. Nawet pies nie chce z domu wyściubić nosa na spacer. Co robić w taki wieczór? Najlepiej rozpalić w kominku i wspólnie, całą rodziną rozsiąść się na sofach i w fotelach. Otulić się miękkimi pledami, niech z głośników sączy się jazz. W domu niech pachnie szarlotką, a kot mruczy z radości, że w końcu ma całą rodzinę dla siebie.