Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2021

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Wszystko zaczyna się od szkicu

Są relatywnie nową marką, choć doświadczenia w branży odmówić im nie można. Żyją i projektują w Krakowie, ale ich projekty doceniane są również za granicą. Dzięki możliwości personalizacji i wielu dostępnym konfiguracjom meble, które tworzą odnajdą się w wielu miejscach. Poznajcie Bozzetti.

Katarzyna Księżopolska, MAGAZIF: Jesteście nową marką – wypada wobec tego zapytać, kim jesteście, od jak dawna istniejecie i jaki był impuls do założenia firmy?
Marek Błażucki, Bozzetti: Jesteśmy architektami wnętrz po krakowskiej ASP. Od blisko 20 lat prowadzimy autorską pracownię architektury wnętrz B&B Design. My, czyli ja i moja żona – Karolina Błażucka. Można więc powiedzieć, że jako projektanci mebli działamy od samego początku, czyli od ukończenia studiów. Były to oczywiście elementy na indywidualne zamówienie, przeznaczone do konkretnych przestrzeni. W pewnym momencie, dość dawno temu, pojawiła się idea wykreowania własnej marki meblowej. Nadeszła chwila, w której, mimo ciągłego braku czasu spowodowanego realizacją zamówień projektowych, zdecydowaliśmy, że przygotujemy kolekcję mebli, której premiera odbędzie się na targach poznańskich. To był dla nas deadline, który spowodował, że musieliśmy odłożyć pewne rzeczy na bok i po prostu się do tego przygotować. Jak już stwierdziliśmy, że to robimy i startujemy, zobligowało nas to do tego, żeby nie przekładać pewnych rzeczy na później.

nowoczesny projekt małego biurka Diag od Bozzetti drewniany blat ze ściankami na czarnych drewnianych nogach
Diag, Bozzetti
plastikowe dokładki do małego biurka Diag od Bozzetti
Diag, Bozzetti

O której edycji targów poznańskich Pan mówi?
To było pół roku temu. Oficjalna premiera nastąpiła na targach poznańskich, a dokładniej na MEBLE POLSKA 2019.

Czyli w marcu.
Tak. Projekty powstawały oczywiście wcześniej. Od dwóch lat przygotowywaliśmy się do tego bardziej intensywnie. I od tego czasu Bozzetti zajmowały się już trzy osoby – dołączył do nas nasz przyjaciel, Rafał Zadora, odpowiadający za organizację produkcji. Stwierdziliśmy, że nasze doświadczenie projektowe i jego poparta wielopokoleniową tradycją fachowość i sprawność realizacyjna muszą dać dobre efekty. Pomysł na nazwę, oprawę graficzną i wizerunek całej marki to również nasze dzieło – postanowiliśmy podejść do sprawy kompleksowo, od początku do końca.

jasne stoisko marki Bozzetti na targach MEBLE POLSKA 2019
Stoisko marki Bozzetti na targach MEBLE POLSKA 2019

A jeśli chodzi o odbiór Waszych produktów na targach w Poznaniu – z jakimi reakcjami się spotkaliście?
Jadąc tam, mieliśmy, nie ukrywam, pewnego rodzaju tremę…

Jak to przed debiutem, całkiem zrozumiałe.
Jak to przed debiutem, oczywiście. Jeśli chodzi o same targi, to odbiór zaskoczył nas bardzo pozytywnie: nie spodziewaliśmy się aż takiej ilości zainteresowanych osób, które się u nas pojawiały, w zasadzie z całego świata. Targi miały być dla nas czymś w rodzaju sondy; odbieramy je jako sukces. Nagroda w postaci złotego medalu targów była dla nas zaskoczeniem, bo cieszyliśmy się z tego, że mamy nominację i jest to już coś, natomiast gdy dostaliśmy złoty medal…

ceremonia wręczenia nagrody dla Bozzetti za biurko Diag
Podczas targów w Poznaniu marka odebrała Medal MTP za Diag

I to już faktycznie o czymś świadczy, prawda?
Tak, tym bardziej że była to nagroda przyznawana przez profesjonalne jury, w związku z czym – dla nas, jako projektantów – tym bardziej znacząca.

Nasz pozytywny odbiór dotyczył zarówno osób czy firm, podmiotów zajmujących się dystrybucją czy sprzedażą mebli, jak i – co dla nas cenne – kolegów po fachu, czyli projektantów wnętrz i architektów, wykazujących duże zainteresowanie naszymi produktami, które, co podkreślali, zwracały na siebie uwagę designem.

Powróćmy do początków projektowania. Czy pamięta Pan, który mebel powstał jako pierwszy?
Naturalnie. Niektóre projekty powstały znacznie wcześniej niż sama idea stworzenia marki Bozzetti – meble, które nie były przeznaczone do żadnego konkretnego wnętrza. Pierwszy z nich został wykonany przeze mnie na jakąś wystawę: to była Szyfoniera. Proszę sobie wyobrazić, że projekt Szyfoniery ma już około 20 lat, istnieje do dziś jako własnoręcznie wykonany prototyp, mieszka razem z nami, a doczekał się premiery – jako produkt – dopiero w 2019 roku. Powinienem dodać, że jest to ulubiony mebel mojej żony, być może dlatego, że dostała go ode mnie zamiast pierścionka zaręczynowego (śmiech). Zresztą każdy z naszych mebli ma jakąś historię…

szyfoniera od Bozzetti częściowo drewniana i z przeźroczystego plastiku
Szyfoniera, Bozzetti
drewniane wykończenia Szyfoniera od Bozzetti
Szyfoniera, Bozzetti

Naprawdę? Jest to w takim razie niezwykle aktualny, powiedziałabym ponadczasowy projekt, którego nie nadgryzł ząb czasu. Aż trudno uwierzyć w to, co Pan powiedział, że ma 20 lat.
Tak, staramy się nie szukać mód i trendów, tylko projektować w naszym odczuciu ponadczasowo. Istnieje co prawda wiele nowych projektów, które mają rok, półtora, ale np. Tremo, czyli lustro wolnostojące, które znalazło się w kolekcji, jest niewiele młodsze od Szyfoniery i długo pozostawało projektem wyłącznie na papierze. Zostało zrealizowane jako prototyp przed targami i jako gotowy produkt pojawiło się dopiero na targach.

wyjątkowe lustro Tremo od Bozzetti na metalowych ciemnych nogach
Tremo, Bozzetti
wyjątkowe lustro Tremo od Bozzetti na metalowych ciemnych nogach z bliska
Tremo, Bozzetti
Patrzymy na kolekcję jak na całość, którą planujemy w naturalny sposób rozwijać

Powiedział Pan, że pomysłów jest więcej niż finalnych produktów. Co wobec tego sprawia, że decydujecie się włączyć do kolekcji i wyprodukować akurat dany mebel, czy dzieje się to w wyniku Waszych wspólnych narad, czy może robicie wśród znajomych np. jakąś sondę?
Decydujemy sami. Zawsze tak było, z pełnymi tego konsekwencjami. Staramy się zbudować kolekcję, która będzie zaspokajała różne oczekiwania. Stawiamy na różnorodność pomysłów, design i jakość wykonania. Patrzymy na kolekcję jak na całość, którą planujemy w naturalny sposób rozwijać, dołączając do niej stopniowo kolejne wzory.

Czyli Wasze dalsze działania skoncentrują się na poszerzaniu kolekcji o elementy, które będą pasowały do już istniejących w pewien sposób – powiedziałabym – estetyczny czy też funkcjonalny.
Jak wspomniałem, dbamy o spójność kolekcji jako całości, choć nie zakładamy budowania tak zwanych gotowych zestawów mebli. To żywy proces, więc sami w tym momencie nie wiemy, który z projektów będzie tym kolejnym skierowanym do produkcji. Sam proces wdrażania produktu powoduje, że nie możemy zrobić wszystkiego naraz, wymaga to czasu. Inna sprawa to fakt, że założyliśmy sobie procedurę, której jednym z etapów jest zapewnienie ochrony prawnej prezentowanym przez nas wzorom poprzez ich rejestrację w stosownym urzędzie. Chcemy chronić nasze pomysły, a poza tym ten, kto jest zainteresowany naszymi produktami, ma dzięki temu świadomość, że nie kopiujemy nikogo i jest to nasze autorskie dzieło, skoro uzyskało tego rodzaju ochronę na terenie UE.

nowoczesne małe biurko Diag od Bozzetti z białym blatem
Diag, Bozzetti

Pomyślmy o kliencie indywidualnym albo architekcie, który chciałby w swoim projekcie uwzględnić Wasze meble – ile trwa produkcja, gdyby ktoś chciał coś u Was zamówić?
Standardowo zakładamy tyle, ile to mniej więcej trwa przy zamawianiu tego typu mebli – od 4 do 8 tygodni, w zależności od ilości zamówień i konkretnie wybranego wzoru.

W pracy projektowej zaskakujemy siebie nawzajem

A skoro już przy architektach jesteśmy: jako wykładowca i kierownik Katedry Projektowania Mebla na krakowskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz oraz wykładowca projektowania wnętrz w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza ma Pan kontakt z młodymi ludźmi, młodym pokoleniem, które dopiero wkracza na rynek projektowy. Czy widzi Pan pewien potencjał w projektach, które prezentują młodzi ludzie, a może jest w nich coś, co jest zaskakujące?
Jak oceniam? Bardzo dobrze; są to zdolni, młodzi ludzie, którzy mają potencjał. Jak wszyscy zajmujący się projektowaniem od czegoś zaczynają, rozwijają swoje talenty, zdolności, nabierają doświadczenia. Im więcej projektują, tym więcej wiedzą na ten temat i tym łatwiej jest się im w tej przestrzeni projektowej poruszać. Moim zadaniem, jako wykładowcy, jest odpowiednio nimi kierować, inspirować i podsycać pewne działania. Absolutnie nie decydować o niczym za nich. Tak staram się działać. Czy coś mnie w ich pomysłach zaskakuje? Myślę, że w tej całej pracy projektowej zaskakujemy siebie nawzajem. Czasem trafiam na pomysły niedoceniane przez samych autorów, którzy są zaskoczeni w momencie, gdy wskazuję im jakąś ścieżkę, którą dany pomysł można kontynuować… Chcielibyśmy w przyszłości móc pokusić się o wdrożenie prac absolwentów wydziałów projektowych, którzy mogliby w ten sposób zaistnieć na rynku na rozsądnych i uczciwych zasadach.

wyjątkowe ciemne biurko Dottore od Bozzetti z drewnianym blatem i nogami z metalu i przeźroczystego plastiku
Dottore, Bozzetti

Porozmawiajmy jeszcze o samych meblach: mamy tu naprawdę duże pole manewru, jeśli chodzi o ich personalizację, jak więc wpadliście na to, że poprzez zmianę pewnych elementów możemy uzyskać mebel, który będzie pasował do chyba niemal każdego pomieszczenia?
Założeniem było doprowadzenie do sytuacji, w której stworzone przez nas meble nie będą „jednorazowe”. Chodzi mi o to, że chcieliśmy dać projektantom możliwość twórczej zabawy, której efektem będzie to, jaki mebel zastosują w swoich wnętrzach. Dać im możliwość wykreowania obiektów o odmiennych charakterach, poprzez zmianę wykończenia, lub samodzielnie skomponowanych zestawów wykończeń, oczywiście z wykorzystaniem zaproponowanej przez nas palety. Dobrym przykładem może być stolik Modo, przy którym mamy do wyboru trzy rodzaje blatu i trzy rodzaje podstawy – przy przemnożeniu ilości kombinacji przez paletę możliwych wykończeń i sposobów łączenia kolorów wyszło nam około 1500 wariantów.

To faktycznie imponujące.
Nas też ta liczba zaskoczyła, ale sprawdzaliśmy to kilka razy. Jest to faktycznie możliwe przy – co należy podkreślić – dosyć prostej obsłudze od strony produkcji takiego mebla. Jak wiadomo, nie jest problemem wykreowanie zbyt skomplikowanego systemu, przy realizacji którego można się potem pogubić. Tutaj takiego ryzyka nie ma.

wyjątkowa szafka Blokki od Bozzetti w białych i szarych kolorach
Blokk, Bozzetti
otwarta ciemna szuflada w szafce Blokki od Bozzetti
Blokki, Bozzetti
Pomysły biorą się po prostu z pracy nad nimi

Skąd u Was pomysły na połączenia materiałów? Bo mamy choćby drewno ze szkłem. Była to kwestia samych projektów, czy może sprawdziliście np., że dobrze komponuje się to w większości wnętrz, że mebel nie jest przez to taki oczywisty, kryje w sobie pewien element zaskoczenia? Np. w przedpokoju taka Szyfoniera na pewno będzie elementem, który przykuwa uwagę.
Mogę tylko potwierdzić – tak, zależy nam na pewnym elemencie zaskoczenia, zależy nam na uzyskaniu w naszych meblach jakiejś niestandardowej, niestereotypowej zasady konstrukcyjnej. Myślę, że to jest właśnie jedną z cech tych mebli, co potwierdzają zebrane podczas targów pozytywne komentarze, a nasz sposób myślenia o konstrukcji mebla został w jakiś sposób zauważony i doceniony. Dla nas jest to szalenie istotne, bo potwierdza trafność naszych decyzji. A pomysły? Mam taką teorię, że każdy pomysł, nad którym się pracuje, rodzi następne. Tak, myślę, że na tym to polega: że pomysły biorą się po prostu z pracy nad nimi i pewnych predyspozycji, jak również z obserwowania świata.

Powiedzieliśmy też o tym, że Wasz debiut de facto miał miejsce na targach poznańskich, a proszę zdradzić, gdzie Was zobaczymy w przyszłości, na jakich targach będzie szansa się z Wami spotkać? Gdzie nasi czytelnicy będą mogli zobaczyć Wasze projekty?
Będziemy obecni na targach MEBLE POLSKA 2020 i oczywiście zapraszamy do odwiedzenia nas, zarówno na targach, jak i w naszej wzorcowni pod Krakowem oraz na naszej stronie i profilach w mediach społecznościowych. Naszą markę budujemy powoli, ale konsekwentnie. W tym momencie eksplorujemy rynki zagraniczne, korzystając z kontaktów nawiązanych podczas pierwszych targów. Zapraszamy na targi MEBLE POLSKA 2020.

Dziękuję za rozmowę.

Fot.: Bozzetti

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Lampa 2 w 1, którą sam kształtujesz
Lampa 2 w 1, którą sam kształtujesz

Oświetlenie salonu, kuchni czy jadalni czasem naprawdę trudno wybrać, nawet jeśli zdecydujesz się już na konkretnego producenta i daną kolekcję. A gdyby tak lampy mogły się zmieniać? Bozzetti daje Ci możliwość wyboru kształtu, jaki przybierze Twoja lampa każdego dnia. Materiał Kalky powoduje, że oświetlenie staje się elastyczne.

ludzie

Polski brand i wolność podejmowania decyzji, czyli podsumowanie roku u Bozzetti
Polski brand i wolność podejmowania decyzji, czyli podsumowanie roku u Bozzetti

Na rynku są świeżynką, ale wyrazy uznania płyną do nich już nie tylko ze strony klientów. Ich dające wiele możliwości meble lubią architekci i doceniają eksperci zasiadający w konkursowych jury. Jak sami oceniają zeszły rok i co mają w planach? O tym opowie współzałożyciel brandu, Marek Błażucki.

Marek Błażucki

Czytaj więcej

Wideo

kadr z relacji video MAGAZIF z targów MEBLE POLSKA I HOME DECOR 2020
ARENA DESIGN, MEBLE POLSKA i HOME DECOR 2020 – relacja wideo MAGAZIF

Podczas ostatnich lutowych dni, Poznań stał się miejscem, w którym mogliśmy zobaczyć propozycje i nowości producentów mebli, a także akcesoriów i dodatków do wystroju wnętrz. Zobaczcie nasza relację wideo!

Aktualności

zestawienie wszystkich uczestników panelu MAGAZIF na arena design 2020
Panel MAGAZIF na ARENA DESIGN 2020

Trzeciego dnia ARENY DESIGN na scenie AD TALKS w hali 3 odbędzie się nasz panel dyskusyjny, do którego zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych z redakcją specjalistów i ekspertów. O czym będziemy rozmawiać?

Aktualności

must have 2021 przyznane
must have 2021 przyznane

W 11. edycji organizowanego przez Łódź Design Festival plebiscytu Rada Ekspertów w składzie: Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Magda Świć, Paweł Rafa, Agnieszka Polkowska, Iwona Ławecka-Marczewska, Katarzyna Księżopolska, Zbigniew Maćków, Michał Mazur, Paulina Górska oraz Michał Piernikowski spośród 341 zgłoszeń wyróżniła 75 produktów.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu
Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu

Kultowy fotel Chic Lounge powstał w 2018 roku na podstawie projektu znakomitego francuskiego designera Christophe’a Pillet. To już trzeci, po Chic oraz Chic Air, model stworzony przez projektanta specjalnie dla marki Profim. Po kilku latach od wejścia na rynek mebel wciąż cieszy się popularnością i uznaniem. Nagradzany na międzynarodowych konkursach Red Dot Award w kategorii Produkt Design 2019 i German Design Award 2020 w kategorii „Excellent Product Design”, zaskakuje przemyślaną formą i…

Meble Polska

Czytaj więcej

Aktualności

targi meble polska 2021 platforma
MEBLE POLSKA Edycja Specjalna – platforma dla uczestników VIP już działa

Od 3 maja pierwsi uczestnicy mogą przeglądać profile wystawców edycji specjalnej MEBLE POLSKA i umawiać się z nimi na spotkania. Od tego dnia platforma online, na której Grupa MTP organizuje biznesowe spotkania branży meblowej i wyposażenia wnętrz, będzie dostępna dla uczestników VIP.

Aktualności

stoisko Customform z eleganckim różowym fotelem obok niedużej czerwonej sofy z przeszyciami bez oparć
Targi HOME DECOR i MEBLE POLSKA 2021 przełożone na maj, ARENA DESIGN dopiero w 2022 roku

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną oraz przewidywania dotyczące przebiegu pandemii w najbliższych miesiącach, zarząd Grupy MTP postanowił przesunąć na późniejszy termin większość wydarzeń organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pierwszym półroczu 2021 roku. Zmiana ta dotyczy także bloku targów HOME DECOR i MEBLE POLSKA.

Meble Polska 2019

Czytaj więcej

Wideo

mężczyzna w niebieskim garniturze podczas wywiadu dla MAGAZIF
Targi MEBLE POLSKA 2019 – relacja wideo MAGAZIF

Targi MEBLE POLSKA to obok ARENY DESIGN i HOME DECOR wizytówka Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak było na tegorocznej edycji? Zobaczcie nasze wideo.

Aktualności

odwiedzający stoisko dodatkami do wnętrz
Dyskusje, wystawy, premiery meblowe – podsumowanie marcowych targów poznańskich

Prawie 22 tys. osób z 60 krajów wzięło udział w targach HOME DECOR, MEBLE POLSKA i ARENA DESIGN, które odbyły się 12–15 marca w Poznaniu. W 11 pawilonach o powierzchni 62 tys. m2 najnowsze kolekcje zaprezentowało ponad 450 firm z kilkunastu krajów.