Mając własną pracownię i markę chcielibyśmy, aby usłyszał o nas świat. Jakie działania podjąć, aby było o nas głośno, a nasze wspaniałe projekty dotarły do szerokiego grona odbiorców i potencjalnych klientów? Zapytaliśmy o to architektów ze Studio.O.
O skuteczną autopromocję w zawodzie architekta warto zadbać od samego początku działalności pracowni. Wielu młodych architektów obawia się jednak, że ich biuro projektowe nie przebije się wśród konkurencji z bogatym portfolio. O to, jak promować usługi pracowni architektonicznej opowiadają Aga Kobus i Grzegorz Goworek ze Studio.O.
Przede wszystkim kontakty
W przypadku Studio.O. duże znaczenie w pozyskiwaniu nowych klientów mają szerokie, przyjacielskie wręcz kontakty z branżą. Kooperacja z firmami działającymi w podobnym sektorze przyniosła ostatnio pracowni możliwość zaprojektowania stoiska na Warsaw Home dla hiszpańskiej marki Cosentino, za które przyznano im wyróżnienie w konkursie Exspace StandOUT na najlepsze stoisko targowe.
– Budowanie statusu Studio.O. w branży projektowania wnętrz i domów łączy się z obraną przez nas strategią odpowiedniego limitowania. Pojawiamy się w charakterze ekspertów w dobrej prasie wnętrzarskiej, na opiniotwórczych portalach i podczas wyselekcjonowanych imprez branżowych: Warsaw Home, OKK! Design, Design dla Konesera czy Forum Dobrego Designu. Nie brylujemy na salonach, rozważnie wybieramy imprezy dla architektów, po części także z powodu chronicznego braku czasu. Ostatnio na szczęście nie możemy narzekać na brak klientów – opowiadają Aga Kobus i Grzegorz Goworek.
PR dla architekta
Architekci wspominają, że warto przeznaczać stałą miesięczna kwotę na odpowiednio dobrane działania wizerunkowe. Na rynku działa zaledwie kilka wyspecjalizowanych agencji, zajmujących się public relations dla branży architektonicznej. Nikt nie zaprzeczy, że obecność w branżowej prasie i na portalach, gwarantuje wyraźne zwiększenie zainteresowania usługami firmy. – Obsługę PR można zlecić firmie zewnętrznej, lub zająć się tym osobiście. PRowcy, specjalizujący się w pisaniu o architekturze i designie, mają umiejętność przelania na papier naszych pomysłów, podczas gdy my możemy się zająć nadzorem realizacji. Tego rodzaju outsourcing pomaga naszej grupie zawodowej zyskać sporo cennego czasu – dodają.
Zaistnieć w sieci
– Dla architekta niezmiernie ważna jest strona internetowa – zarówno jej zawartość, jak i przyjazny interfejs. Jeśli chcemy pokazać całemu światu nasze umiejętności, musimy odpowiednio je zaprezentować. Tak, by potencjalny klient po obejrzeniu portfolio Studio.O., pomyślał sobie: „Wow, to oni zrobią mój dom!”– mówią Aga Kobus i Grzegorz Goworek. Warto pamiętać także o dodawaniu strony i prezentacji biura architektonicznego do internetowych katalogów branżowych. W części z nich tego rodzaju wizytówkę zrobimy za darmo, część będzie wiązać się z niewielką opłatą.
Fot. 5 Grzegorz Goworek w trakcie panelu eksperckiego MAGAZIF, Design Forum w trakcie Warsaw Home
Nie zapominajmy, że architekt jest zawodem interdyscyplinarnym. Wnętrza, krajobraz czy projektowanie kubaturowe – aby płynnie poruszać się w jakiejkolwiek z tych dziedzin, trzeba łączyć w sobie wiele cech. Od umiejętności inżynierskich, dyscypliny, poprzez dryg artystyczny, na zdolnościach interpersonalnych kończąc.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Studio.O.