Świętowanie jubileuszu każdorazowo niesie za sobą chęć refleksji nad tym, co było, nad tym co jest, a także nad kierunkiem, w którym należy podążać. Na łamach MAGAZIF swoimi spostrzeżeniami dzielą się Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, którzy niedawno – podczas zakończonego właśnie Łódź Design Festival – świętowali 10-lecie pracy twórczej. Z tej okazji komentują jubileuszową wystawę oraz wspominają o projektach... tych z komfortem w tle oraz tych, którym towarzyszy potrzeba wyjścia z jego przysłowiowej strefy.
O wystawie
Jubileuszowa wystawa SPOTKANIA – 10 lat studia Pawlak&Stawarski studia projektowego Pawlak&Stawarski, to autorska ekspozycja prezentująca przekrojowo produkty, które powstały w studio od 2014 roku. Kluczem do wyboru projektów były pozytywne emocje związane z procesem projektowym, samymi produktami i ludźmi, którzy je współtworzyli.
Dzięki autorskiemu charakterowi naszej wystawy mieliśmy wiele wolności w decydowaniu o jej kształcie. Korzystając z tej swobody, zaprezentowaliśmy wybrane realizacje w kontekście różnych etapów ich powstawania.
Wystawa zapraszała na spacer wśród projektów, które są nam bliskie, którym poświęciliśmy wiele czasu, energii i emocji. Niektóre z nich zaprezentowaliśmy jaką czystą formę, w innych odkryliśmy sekrety zaplecza technologicznego, kolejne odsłaniały nasz sposób myślenia, eksponując zasady, którymi posłużyliśmy się podczas projektowania. Zależało nam na lekkim tonie naszej ekspozycji, świętowaliśmy nasze urodziny, dlatego chcieliśmy podzielić się naszym studyjnym doświadczeniem zupełnie tak jak dzieje się to w gronie przyjaciół. Chcieliśmy, żeby nasza wystawa była spotkaniem i okazją do opowiedzenia naszym gościom, czym zajmowaliśmy się przez ostatnie lata.
Spotkania
Dziesięć lat obfitowało w liczne współprace, które nauczyły nas bardzo wiele i dzięki którym poznaliśmy wielu inspirujących ludzi. Od początku budujemy naszą działalność w oparciu o dobre relacje z naszymi klientami. Wszystkie prezentowane produkty są wynikiem współpracy i zaangażowania wielu osób. Można śmiało powiedzieć, że partnerzy wystawy należą do grona dobrych znajomych i przyjaciół.
Tytułowe spotkania to dla nas również styczność z nową technologią, nieznanym nam wcześniej materiałem, lub kategorią produktową. To są fascynujące spotkania, to one sprawiają, że bycie projektantem jest przygodą i wyzwaniem. Staramy się z tych spotkań skorzystać jak najpełniej, jak najwięcej się nauczyć, ale również jak najbardziej twórczo podejść do możliwości, które są nam dane. Żeby spotkania przełożyły się na dobry produkt, trzeba słuchać ludzi, technologii i materiału.
W strefie komfortu
Wiele lat zajęło wypracowanie komfortu tworzenia, jaki mamy w tej chwili. Polega on na możliwości wyboru projektów i klientów. Współpracy z ludźmi, którzy myślą podobnie lub są chętni do twórczej dyskusji. Komfortem jest również projektowanie komfortowych produktów. Takie produkty w naszej ocenie to nie tylko przedmioty wygodne w użytkowaniu – to przedmioty wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, którego funkcja jest dopracowana a estetyka po prostu cieszy użytkownika. Korzystanie ze szlachetnych materiałów naturalnych to wielki komfort, który należy docenić i korzystać z niego odpowiedzialnie. Projektując, wkładamy w produkty wiele zaangażowania i pozytywnych emocji. Jedną z większych satysfakcji w naszej pracy jest fakt, że zaprojektowane przez nas produkty służą ludziom, są towarzyszami ich codziennego życia, a skoro zostały przez nich wybrane – ich właściciele obdarzyli je sympatią.
Poza strefą komfortu
Nie byłoby jednak naszego studia, gdyby nie nasza skłonność do wychodzenia ze strefy komfortu. Nie wybieramy drogi na skróty, co zazwyczaj przysparza nam pracy, ale finalnie okazuje się skuteczne w realizacji naszych celów. Próbujemy nieznanych nam technologii, jesteśmy ciekawi nowych kategorii produktowych, traktujemy wyzwania jako okazję do nauki. Pomimo dziesięciu lat praktyki staramy się nie popadać w rutynę.
Odpowiedzialność
Nasze produkty należą do grupy dóbr konsumpcyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że musimy dokładać starań, aby nasze projekty były potrzebne i nie powstawały ze złych powodów. Dbamy, aby produkt zawsze przełamywał jakiś schemat, choć bardzo często nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Często projekty zawierają nową myśl konstrukcyjną lub technologiczną, staramy się również dodawać im funkcje, które nadają im charakteru a jednocześnie są przydatne w codziennym użytkowaniu. Kiedy to tylko możliwe, projektujemy tak, aby produkty łatwiej dało się naprawić lub poddać recyklingowi.
- Patroni wystawy: Omnires / Fameg/ Łódzkie Centrum Wydarzeń
- Partnerzy wystawy: Boomplastic / Fameg / Fondu / Holme / Loft Decora /Motiv Home / Noti / Omnires / Zakłady Ceramiczne Bolesławiec
- Kuratorzy: Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski
O studio
Pawlak & Stawarski jest autorskim studiem od dziesięciu lat zajmującym się projektowaniem produktu. Założyciele – Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski – łączą różne cechy i temperamenty w atmosferze twórczej i przyjacielskiej współpracy. Dbają by każdy zaprojektowany przez nich produkt miał swój charakter oraz był możliwie ponadczasowy i długowieczny.
Kameralne, autorskie studio stawia na jakość rozwiązań projektowych. Projektanci odrzucają korporacyjny charakter na rzecz koleżeńskich relacji, dzięki czemu możliwy jest nieskrępowany przepływ myśli. Studio współpracuje z młodymi projektantami, którzy ucząc się praktyki zawodowej, jednocześnie wnoszą do studia świeże spojrzenie. Bartłomiej i Łukasz są nauczycielami akademickimi, doświadczenia zawodowe przekazują studentom. Wierzą, że to dobra praktyka i domknięcie całego cyklu zawodowego życia projektanta. Zespół pracuje na zasadach partnerskich, każdy zaangażowany jest we wszystkie etapy rozwoju projektu od koncepcyjnego do wykonawczego.
Bartłomiej i Łukasz wierzą, zdobywane na co dzień doświadczenia wpływają na to jakimi są projektantami, dlatego co roku na niespełna miesiąc opuszczają biuro, żeby wyruszyć w podróż. Każdy z nich wybiera się w inny zakątek świata, gdzie poznaje obcą kulturę, przygląda się ludziom i przedmiotom. Przywożą te doświadczenia do studia i przekładają na wartości projektowe. Projektanci stawiają na dobre relacje z klientami, starannie dobierają producentów patrząc na nich przez pryzmat świadomości i wyznawanych wartości nie na wielkość przedsiębiorstwa.
Jednym z priorytetowych dążeń studia jest świadome projektowanie z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Praca biura opiera się na pracy dla branży dóbr materialnych, mimo to projektanci dokładają starań, żeby ich produkty opierały się czasowi zarówno estetycznie jak i fizycznie. Chcieliby aby ich produkty, jak kiedyś – były przekazywane z pokolenia na pokolenie, żeby były naprawiane – nie wyrzucane. Aby realizować to założenie, projektanci korzystają z trwałych, naturalnych materiałów, które starzeją się szlachetnie, a kiedy to możliwe dbają aby produkt rozkładał się na jednorodne materiałowo elementy. Starają się minimalizować negatywny wpływ na otoczenie, który zawsze występuje w procesie wytwórczym.
Studio w 2020 roku znalazło się na liście najlepiej zapowiadających się młodych biur projektowych wyselekcjonowanych z całego świata przez Dezeen.
Fot.: Michał Mazur / Design in Pictures; Sonia Bober; Łódź Design Festival