Antresola w salonie podbija serca – czy to w małym mieszkaniu, gdzie każda dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota, czy w dużej strefie dziennej, w której otwarte „półpiętro” urozmaica wnętrze. Oto kilka pomysłów na aranżację salonu z antresolą.
Wysokie pomieszczenia wbrew pozorom bywają trudne do zaaranżowania. Duże płaszczyzny ścian mogą przytłaczać i powodować wrażenie braku intymności. Jednak pamiętajmy, że pozorną wadę łatwo przekuć w atut. Antresola może być doskonałym pomysłem na to, w jaki sposób wykorzystać przestrzeń w salonie o wysokim suficie. Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest antresola. Pod pojęciem tym rozumiemy dodatkową powierzchnię znajdującą się nad stropem pośrednim, która nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi od wnętrza, z którego została wydzielona. Takie rozwiązanie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego miejsca do pracy, czy relaksu. W małym mieszkaniu antresola w salonie może posłużyć także jako przestrzeń sypialni. Tylko od czego zacząć aranżację salonu z antresolą?
Salon z antresolą musi być odpowiednio wysoki
Antresola w salonie od strony praktycznej
Jest kilka zasad odnoszących się do samego pomieszczenia, w którym pojawić się ma antresola. Przede wszystkim – salon z antresolą musi być odpowiednio wysoki. Wysokość pomieszczenia zależy od tego, jaką funkcję będzie miała spełniać konstrukcja. Powinna ona znajdować się minimum 2,2 m ponad posadzką. Jeśli na antresoli chcielibyśmy zorganizować przestrzeń do spania, wystarczy pomieszczenie o wysokości nawet 3,8 m. Jednak jeśli zależy nam, aby w dodatkowej przestrzeni móc przebywać w pozycji wyprostowanej, salon musi mieć wysokość około 4,6 m.
Wydzielenie antresoli ponad częścią salonu wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni także pod konstrukcją. Częstym i praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie antresoli ponad aneksem kuchennym lub strefą wejściową. W małym salonie antresolę z miejscem do spania montuje się zazwyczaj ponad strefą wypoczynkową.
Istotnym jest również, aby przewidzieć, w jaki sposób będziemy mogli dostać się na „półpiętro”. Czasem wystarczy nie zajmująca miejsca pionowa drabinka, w innym przypadku będziemy chcieli poprowadzić na antresolę schody. Te drugie będą wymagały wydzielenia odpowiedniej przestrzeni dodatkowej, o czym nie można zapomnieć projektując układ pomieszczenia.
Schody na antresolę mogą pojawić się także w małym salonie, bo nie jest powiedziane, że to rozwiązanie spowoduje utratę cennej przestrzeni. Wręcz przeciwnie – w konstrukcji schodów można zamontować praktyczne schowki do przechowywania. W ten sposób unikniemy konieczności wprowadzania do salonu gabarytowego mebla w postaci szafy.
Światło w salonie z antresolą
Należy mieć świadomość tego, jaki wpływ na oświetlenie pomieszczenia ma antresola. W przypadku dużego salonu o przeszklonych ścianach, zamontowanie konstrukcji po przeciwnej ścianie niż okna pozwoli na równomierne doświetlenie zarówno parteru, jak i dodatkowej kondygnacji antresoli. Antresola będzie też doskonałym wyborem w wysokim pokoju dziennym ze skosami. Zamontowanie w skośnym suficie okien połaciowych pozwoli na doprowadzenie światła dziennego zarówno na antresolę, jak i do pozostałej części salonu.
Kiedy mamy do czynienia z małym salonem i chcemy w nim postawić antresolę, prawdopodobnie w dużej mierze będziemy musieli polegać na sztucznym doświetlaniu przestrzeni. Jeśli konstrukcja będzie dość głęboka, warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego źródła światła pod nadwieszoną częścią stropu pośredniego.
Wnętrze z polotem
Oprócz całej swojej funkcjonalności, antresola niesie ze sobą szereg oryginalnych rozwiązań stylistycznych. Przede wszystkim otwarte „półpiętro” w ciekawy sposób dynamizuje przestrzeń. Dotyczy to zarówno aranżacji mikromieszkań, jak i dużych stref dziennych, w których wysokość sufitu nie musi być przecież taka sama w każdej części pomieszczenia. Takie zróżnicowanie stropów ułatwi też wydzielenie stref w pomieszczeniu, wprowadzając wizualny porządek i akcentując poszczególne funkcje salonu.
Antresola w wysokiej strefie dziennej wprowadza efekt wzajemnego przenikania się przestrzeni. Powierzchnia dodatkowej kondygnacji jest integralną częścią salonu, pozostając jednocześnie oddzieloną przestrzenią, niewidoczną w pełni z parteru. Pamiętajmy, że należy zadbać o odpowiednie wykończenie konstrukcji. W zależności od estetyki pokoju dziennego, strop pośredni może być wykonany z drewna albo malowany na jednolitą, matową barwę. Jako że antresola dobrze czuje się w industrialnych wnętrzach, konstrukcja może być również wykonana ze stalowych elementów. Malowane na czarno nadadzą aranżacji charakteru.
Jak widać aranżacja salonu z antresolą niejedno ma imię. Umiejętnie zaplanowana pozwoli na wydzielenie dodatkowej przestrzeni użytkowej w małym mieszkaniu, a w przestronnym domu zdynamizuje wysokie wnętrze. Konstrukcja wpasuje się zarówno w industrialną aranżację loftu, jak i w elegancką przestrzeń w stylu glamour. Słowem – antresola górą!
Fot.: Home and Woods, Simple Art Form, One Design, INP Inwestycje, Noye Studio, Katherine Lu, Studio Architektury Piotr Skorupski, KC Design Studio