Dawniej okapy kuchenne były ukrywane i kamuflowane. Obecnie zmieniły swój wygląd oraz funkcje i dlatego wychodzą z ukrycia. Jak zaaranżować kuchnię, w której znajduje się duży okap? W jakim otoczeniu będzie się on prezentować najlepiej?
Kuchnia i salon – razem czy osobno?
Obecnie coraz więcej projektantów i właścicieli mieszkań decyduje się na połączenie kuchni z salonem lub jadalnią. Rozwiązanie to, dawniej mniej popularnie, jest z pewnością dobre w przypadku niewielkich przestrzeni, których sztuczny podział mógłby niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie zamieszkujących je osób. Ale czy tylko? Takie połączenie biorą pod uwagę również ci, którzy chcą, by kuchnia w ich mieszkaniu pełniła np. funkcję baru. Scalenie tych dwóch przestrzeni może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku wnętrz prywatnych, gdy członkowie danej rodziny lubią spędzać ze sobą czas, gotując. Jest ono również uzasadnione w sytuacji, gdy aranżujemy pokój lub apartament hotelowy, w którym gość nie powinien czuć się zagubiony przechodząc do różnych nieznanych mu pomieszczeń. Otwarta duża przestrzeń sprawia wrażenie bezpieczniejszej. Można też w bardziej symboliczny sposób oddzielić strefę kuchenną oraz salonu, m.in. poprzez zastosowanie odmiennych stylistyk, kolorów czy materiałów np. w części kuchennej można wykorzystać stal, metal i drewno, a w drugiej – skórę i szkło albo plastik.
Wybór okapu uzależniony jest od tego, czy salon został połączony z kuchnią, czy też nie. W pierwszym przypadku – warto zainwestować w lepszej jakości okap, czyli przede wszystkim w taki, który pracuje ciszej oraz szybko oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo wchłania drobiny tłuszczu. W salonie z aneksem kuchennym można zamontować okap, który będzie pełnił dodatkowo funkcję dekoracyjną, jak również oświetlał pokój. Na rynku dostępne są ekskluzywne okapy dekoracyjne z lampami.
Decydując się na konkretny okap warto wziąć pod uwagę zasady ergonomii
Decyzja co do rodzaju okapu jest także związana z podziałem przestrzeni mieszkania. W przypadku kuchni będącej wyspą i zintegrowanej z salonem najlepiej sprawdzi się okap montowany do blatu, a także okap wyspowy. Gdy zaś przestrzeń, w której znajduje się okap jest mała, najkorzystniejszym wyborem będzie typ szafkowy. Decydując się na konkretny okap warto wziąć pod uwagę zasady ergonomii, co oznacza, m.in., że kuchnię należy projektować tak, by używane równocześnie lub zaraz po sobie urządzenia AGD znajdowały się blisko siebie. Powyższe reguły są swego rodzaju wskazówkami, które warto uwzględnić podczas aranżowania wnętrz prywatnych i komercyjnych, jednak można je modyfikować, czego dowodem są niektóre aranżacje kuchni z wykorzystaniem okapów firmy Globalo.
Czarny okap jest najmocniejszym akcentem w monochromatycznej kuchni. Wyraźnie kontrastuje z bielą półek i ścian. Równocześnie, dzięki swemu kształtowi oraz temu, że odstaje od ściany, kuchnia zyskuje głębię. Wykorzystanie skali szarości to dobre rozwiązanie np. w przypadku kuchni firmowej lub gdy klient lubi styl minimalistyczny. Jednocześnie warto pamiętać o tym, żeby przełamać monochromatyzm, wprowadzając inne kolory w pozostałych pomieszczeniach w domu. Zastosowanie szarości w kuchni nie będzie złym pomysłem, ponieważ w przestrzeni tej zazwyczaj panuje chaos, a jedzenie, które wyciągamy z lodówki i przygotowujemy zazwyczaj jest bardzo kolorowe.
W subtelnej i dyskretnej kuchni sprawdzi się okap szafkowy. W przypadku tej aranżacji część kuchenna została oddzielona poprzez zastosowanie odmiennych kolorów (ciemniejsze w kuchni i jaśniejsze w salonie). Pomieszczenie wydaje się przytulne ze względu na zastosowanie naturalnego materiału, jakim jest drewno, a także poprzez wprowadzenie mebli o delikatnych, obłych kształtach. Rozwiązanie polegające na połączeniu w taki sposób kuchni i salonu sprawdzi się w małych mieszkaniach, zwłaszcza w blokach. Pomimo że tworząc tę aranżację zastosowano wiele kolorów, nie można tu mówić o niedopasowaniu czy krzykliwości, gdyż część barw należy do jednej palety. Wprowadzenie ciekawego trójwymiarowego, geometrycznego żyrandola sprawia, że przestrzeń zyskuje głębię.