Choć onieśmielający swoją szlachetnością kamień kojarzy się nam z posągami Michała Anioła i wystrojem barokowych kościołów, w skromniejszym kontekście naszego mieszkania będzie się prezentował równie dostojnie.
Dzięki swym szczególnym własnościom marmur nie tylko daje się idealnie wypolerować, ale także można z niego wyrzeźbić bardzo drobne elementy. A to otwiera pole do wszechstronnego wykorzystania go we wnętrzach – od posadzek aż po misy i wazony.
Kuchnia w kamieniu: marmurowe podłogi i blaty z marmuru
Żyłkowane wzory kamienia nie potrzebują dodatkowej oprawy. Wystarczy pozwolić im wybrzmieć, najlepiej na większych płaszczyznach, takich jak podłogi czy kuchenne blaty. Ogromne spektrum naturalnie występujących odcieni marmuru – od beżowych z delikatnymi smugami po zielone czy różowo-czerwone – pozwala z łatwością dopasować je do charakteru wnętrza. Taki marmurowy blat uszlachetnia nawet bardzo prostą kuchnię i jest na tyle uniwersalny, że zagra zarówno w minimalistycznym, jak i bogatym otoczeniu.
Un’common i relaks na kamieniu: marmurowy stolik kawowy
Dla niegotowych na marmurowy total look niezłym wyborem może być stolik kawowy lub konsola. Mniejsza powierzchnia blatu skłania do eksperymentów z mozaikami i łączeniem różnych wariantów kamienia, jak w przypadku mebli polskiej marki Un’common. Geometryczna mosiężna podstawa stolika nie robi konkurencji marmurowemu blatowi, który z kolei świetnie będzie kontrastował z miękkością dywanu czy kanapy. Piękne propozycje stołków, stoików i filarków z marmuru i mosiądzu daje łódzka marka Un’common.
Jinsik Kim: wschodni minimalizm czy marmurowe akcesoria biurowe?
Zwolenników jeszcze mniejszego kalibru koreański projektant Jinsik Kim odsyła do czasów, gdy przybory biurowe wykonane były ze szlachetniejszych niż dziś materiałów. Zaprojektowane przez niego formy składają się z modułów, które przypominają lekko oszlifowane kamyki. Zestawiane ze sobą w dowolne kombinacje mogą służyć jako stojak na pióra, wizytownik czy przycisk do papieru.
Fot. i oprac. na podstawie:
Elisabeth Roberts [zdj.: 2 (elizabethroberts.com)]
Un’common [zdj.: 4, 5, 6 (uncommon.com.pl)]
Studio Jinsik Kim [zdj.: 7, 8, 9 (studiojinsik.com)]
Charles Mellersh [zdj.: 1, 3]