W XXI wieku nowym bogactwem staną się rzeczy niematerialne, takie jak cisza, komfort bycia offline, życie zgodne z cyklem pór roku oraz szansa na obcowanie z naturą. Wszystko w duchu slow-life. Zobaczcie wnętrze odpowiadające tym nurtom: dom José Juana Rivera Río, założyciela JJRR/ARQUITECTURA.
Natura na wyciągnięcie ręki
Casa Caucasco to dom architekta José Juana Rivera Río – założyciela JJRR/ARQUITECTURA. Posiadłość usytuowana jest w willowej części Mexico City, a kluczem do projektu stało się najbliższe otoczenie dzielnicy. Bryła budynku wznosi się metr nad poziomem gruntu. Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy mogą cieszyć oczy spektakularnym widokiem na rozciągające się na horyzoncie góry oraz usytuowane u podnóża miasto. Część dzienna, zlokalizowana na parterze domu, otwiera się na ogród długim przesuwanym oknem, które jest przejściem między zabudowaną strefą domową, a otaczającą budowlę naturą. Ogród oraz wnętrze domu wypełnia bujna roślinność, co zaciera granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku i sprawia, że betonowo-szklana konstrukcja wyrasta wprost z natury. Brutalistyczna bryła kontrastuje z ciepłym wnętrzem otulonym naturalnym drewnem.
We wnętrzu wykorzystano parkiety Heritage z kolekcji Atelier wykonane z certyfikowanego dębu z francuskich lasów Fonatines. Powierzchnia drewna została poddana procesowi szczotkowania, który utrwalił naturalną strukturę surowca. Chodząc po tym parkiecie można nawiązać kontakt z naturalną siłą drewna.
Wnętrze inspirowane naturą
Parkiety wykonane z drewna korespondują ze środowiskiem także po ich zainstalowaniu wewnątrz domu – nie tylko dzięki surowej i organicznej formie, ale także poprzez ekologiczny proces produkcji. Drewno w domu wpływa na utrzymanie dobrej temperatury, podnosi poziom wilgotności powietrza a także hamuje akumulację ładunków elektrostatycznych. Fundamentalne znaczenie ma także wykorzystanie ekologicznych klejów i lakierów, które nie zawierają substancji toksycznych. W końcu chodzi o to, by było nie tylko trwale i estetycznie, ale również bezpiecznie.
Minimalistyczne, urządzone ze smakiem wnętrze nawiązuje do natury i z niej wyrasta. Wydaje się idealne, aby na chwilę zatrzymać się w pędzie życia, złapać chwilę oddechu i wcielić w życie idee z nurtu slow-life.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Listone Giordano, Forestile