Nadszarpnięte zębem czasu drewniane meble, kwiaty, pastelowe barwy i wiejsko-morski czar – podpowiadamy, jak urządzić salon prowansalski tak, aby wydobyć z niego to, co najlepsze i stworzyć w naszych domach aurę w duchu retro.
W dobie mody na minimalizm, chęć stworzenia we wnętrzu rustykalnego klimatu z południa Francji wydaje się być nieco ryzykowna – boimy się przerostu formy nad treścią. W rzeczywistości nie ma powodów do obaw. Należy jedynie pamiętać o kilku istotnych elementach, na które składa się tzw. prowansalski styl, aby nasz salon stał się przytulnym azylem znad Lazurowego Wybrzeża.
Im starszy, tym lepszy – urok shabby chic
Aranżacja salonu ze wszechobecnym drewnem – najlepiej surowym – jest tu podstawą. Jak żaden inny materiał potrafi stworzyć przytulną atmosferę, która jest podstawą sielskiej estetyki. Prowansalizm mocno sympatyzuje z shabby chic – stylistyką, w której to wykorzystuje się meble stare lub postarzane. W przypadku tych drugich, często trudno jest uwierzyć, że mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym – techniki dodawania lat są w tej chwili tak wiarygodne, że bez problemu można stworzyć wnętrze nie z tej epoki.
Domowa jaskinia, czyli meble prowansalskie do salonu
Nie tylko surowość drewna jest tu pożądana. Wiekowy kamień jest podstawą prowansalskiego wnętrza. Sprawdzi się jako rama kominka, czy pokrycie całej ściany. Podłoga z kamiennych płytek jest równie ceniona. Mieszkańcy starych budynków mają w tym przypadku ułatwione zadanie – a ci, którzy niestety nie wyczarują na swoich ścianach naturalnej, skalistej struktury, mogą zastąpić ją dekoracyjnymi płytami imitującymi kamień.
W kontraście do srogich ścian i podłogi, sięgnijmy po meble białe lub z jasnego drewna o klasycznej formie – wszelkie rzeźbienia i sztukaterie są tu mile widziane
Detal ma znaczenie
W kontraście do srogich ścian i podłogi, sięgnijmy po meble białe lub z jasnego drewna o klasycznej formie – wszelkie rzeźbienia i sztukaterie są tu mile widziane. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju w prowansalskim salonie są przeszklone kredensy. Dobrym pomysłem będzie użycie krzeseł „ludwików” czy foteli w stylu empire. Historia gra tu pierwsze skrzypce, dlatego warto zaznajomić się również z ofertami sklepów oferujących meble w stylu vintage. Meble prowansalskie do salonu sprawdzić się mogą również w nieco mniej klasycznych wnętrzach.
Jasne barwy, czyli jak urządzić salon w stylu prowansalskim
Kolorystyka wnętrz południa Francji opiera się na delikatnych tonacjach: odcieniach bieli, écru i pastelowych barwach – najczęściej w roli dodatków – w których to prym wiedzie kojarzący się z lawendą fiolet. Poza tym, charakterystyczną dla tych rejonów cechą domowych aranżacji jest często pasiasty wzór, obecny na tapicerowanych meblach i obrusach.
Dodatki z duszą
Ostatni krok, to zadbanie o romantyczne dodatki. Tu, znowu możemy sięgnąć po shabby chic. Kwiaty – najlepiej lawenda – w postarzanym wazonie będą stanowić idealne uzupełnienie salonu. Wszelkie elementy vintage – począwszy od różnego rodzaju pamiątek po oświetlenie, podkreślą nostalgiczny charakter całości. Ceramika, wiklina oraz kute elementy wystroju – takie jak wazony, świeczniki, czy żyrandole – są równie poszukiwane. Nie należy również zapominać o tkaninach, które stanowią nieodzowny element prawdziwie prowansalskiego stylu. Wybierajmy te naturalne, takie jak bawełna czy len o delikatnych wzorach lub te całkowcie gładkie, które uwidocznią szczerość materiału.
Kierując się tymi kilkoma zasadami możemy urządzić salon, który nie będzie w niczym odstawać od tych, które znaleźć możemy na prowansalskich prowincjach.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Belle Amelie, Maisons du Monde, MAISON CHIC, yestersen, LNC HOME, Nathalie Vingot Mei Decoration d’Interieur