Już dawno wyszły z góralskich chat, nudno im było też w pałacach. Dzisiaj lubią różnorodność: ile wnętrz, tyle kominków. Łączy je jedno: ciepło.
W aranżacji wnętrz kominki powinno się brać pod uwagę tak samo jak meble lub obrazy. Albo nawet bardziej, bo nie tak łatwo je zmienić. Kiedyś nabrały powagi w swoim monumentalnym wydaniu z portykami, dziś bywają też ascetyczne i w swojej surowości chłodne – mimo że w środku ciepłe.
Jak obudować kominek?
Przy wyborze obudowy kominka zwracamy uwagę przede wszystkim na właściwości materiału. Spośród niepalnych materiałów wybieramy te, które nie przewodzą ciepła, tylko je akumulują. Obudowy kominków z płyt gipsowo-kartonowych dają nieograniczone możliwości kolorystyczne, pozwalają też na zabawę z kształtem. Kominek z kamienia lub cegieł nie musi być jednak wcale nudny ani staroświecki – chyba że właśnie MA taki być, np. w wersji rustykalnej z surowymi kamieniami polnymi, piaskowcem lub tynkiem lepianką.

Loving it

Kobigal
Kamień to naturalny materiał, który pierwszy przychodzi na myśl, gdy myślimy: „zabudowa kominka”, nie przewodzi bowiem ciepła, nie ulega pod jego wpływem odbarwieniom ani nie zmienia kształtu, jest odporny na zarysowania i łatwo poddaje się obróbce. Jak zabudować kominek, żeby nie zdominował wnętrza? Albo wręcz odwrotnie: jaka obudowa kominka pozwoli uczynić z niego główną ozdobę pokoju? To zależy od stylu, w którym dobrze się czujemy. Współczesne metody obróbki kamienia pozwalają na zachowanie historycznego stylu (obudowy portalowe, z gzymsami i półkami) lub nowoczesną oprawę w połączeniu ze szkłem i metalem.

Stovax

ELSASS II, Rokom

PINUS II, Rokom

Kominek w obudowie z onyksu, Kratki.pl

Girafe, Tapis
Do obudowy kominka wykorzystujemy marmur, trawertyn, granit, piaskowiec, łupek i wapień, ale gdy chcemy czegoś wyjątkowego, sięgamy np. po onyks. Popularne są również spieki kwarcowe, czyli naturalne materiały (iły, skały granitowe, kwarc) połączone z pigmentami ceramicznymi. Ich elastyczność daje wiele możliwości aranżacyjnych.

ASCIM II, Rokom

projekt: Ewa Patalas-Mazur, stylizacja: Monika Filipiuk-Obałek

Ego Emperador Brown, Komin System
Zabudowa kominka narożnego
Kominek narożny nie wymaga specjalnych zabiegów ani projektów – grunt to stworzyć wokół wkładu kominkowego odpowiedni stelaż ze stalowych profili, zostawić odpowiednio dużo miejsca na wentylację i na stelażu zamontować wedle uznania: płyty gipsowo-kartonowe, bloczki kamienne lub cegłę. Obudowa kominka narożnego świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach – tu minimalizm jest w cenie.

Harell Remodeling

Camilia Angle, Tapis

Grupa Owo.pl
Fot. i oprac. na podstawie:
Kobigal, Harell Remodeling, Rokom, Ładny Dom, Stovax, Komin System, Grupa Owo.pl, Loving it, Pani Dyrektor.pl, Murator, Tapis
Inne ciekawe eventy

Wystawa Mies van der Rohe Awards 2024

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Wiosna

Wystawa w Zamku Cieszyn
