Obłości, łuki we wnętrzach i dekometria: gdy styl buduje wyraziste pomieszczenia
Dekometria łączy elementy znane z różnych epok. Znajdziemy tu łuki i zaokrąglenia, przypominające włoskie arkady, klasykę w klimacie art deco, ale też postmodernistyczną zabawę geometrią i kolorem. Styl ten jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy we wnętrzu cenią nieszablonowe połączenia materiałów i wyraziste detale. Zobacz, jak obłe kształty i wnętrza z motywem łuku mogą nas zachwycać.
Skąd się wzięła dekoracyjna wnęka w kształcie łuku lub łuki dzielące pomieszczenia: łuki we wnętrzach
Ci którzy wierzą w trendy, widzą, że pewne tendencje zataczają koło. Zostają jednak podane w nowocześniejszy, często znacznie bardziej wyrafinowany sposób. Dobrym przykładem są znane z czasów PRL łuczki w ścianach dzielących pomieszczenia, które od jakiegoś czasu powróciły w wielu projektach. Jeszcze do niedawna motywy łuku uważane były za kiczowate, z kolei dziś powracają. Innymi słowy, we wnętrzach tego typu, linie proste zastąpione zostają zaokrąglonymi konturami, liniami falistymi, czy krzywymi. Łuki stanowią pewne nawiązanie do lat 30., art deco, modernizmu i trochę do stylu o bardzo pięknie brzmiącej nazwie streamline modern, czyli odmiany modernizmu nawiązującej do statków. Widać w aranżacjach jak bardzo popularne stały się obecnie projekty z motywem łuku, zaoblenia, czy koła: lustra w metalowej ramie, stoliki kawowe, wyspy kuchenne, czy lampy: tu kuliste lub obłe kształty wiodą dziś niewątpliwy prym. Bez względu na to, czy mówimy o meblach czy ścianach, różne tego typu formy zmiękczają wnętrze, ale też nadają mu trochę elegancji.
Wnętrza z motywem łuków: ich powrót widzimy dziś w różnych projektach: od salonu po koncepty pokoju dziecięcego. Często zobaczymy też łuki we wnętrzach tam, gdzie pojawia się ścianka prysznicowa.
Zastosowanie łuków we wnętrzach: rewolucja na ścianie
W trendzie zwanym dekometrią na piedestale wkraczają geometryczne, uproszczone kształty – łuki i owale, elipsy oraz koła, jak również graficzne wzory (łącznie z grafiką 3D). Nie brak tu pasów i cętek czy nieregularnych plamek, jak te w lastryko. W kolorystyce rządzi pastel, stonowane i ciepłe barwy lub wręcz przeciwnie, krzykliwe neony. Podobnie jak w stylistyce art deco, tak i w dekometrii dąży się do syntetycznego ujmowania form i poszukiwaniu piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Dekometria jednak jest bardziej uproszczona, pozwala tworzyć wnętrza z klasą, ale bez zbędnego przepychu. Wnętrza urządzone w klimacie dekometrii są harmonijne, bardzo klimatyczne, a ich siłą są detale, które wabią oko tj. uchwyty meblowe zdobione niczym biżuteria lub o geometrycznych, często bardzo dużych kształtach. Obok takich akcentów nie sposób przejść obojętnie.
Siła kontrastów: ściany w kształcie łuku i nie tylko
Kontrast powierzchni to jeden z najpopularniejszych zabiegów projektowych we współczesnym wzornictwie i wnętrzach. Przykładem może być zestawienie powierzchni matowych z połyskującymi lub z widocznym wzorem. Pozwala to podkreślić szlachetny, elegancki charakter głęboko matowych powierzchni, z kolei powierzchniom tj. kamień, lastryko czy drewno dodaje to nonszalancji. Liczą się wyjątkowe zestawienia materiałów, ciekawą propozycją jest połączenie stylowego i niezwykle głębokiego granatu królewskiego z orzechem o pięknym, brązowym wybarwieniu. To duet, który pomoże zbudować eleganckie i bardzo wysmakowane wnętrze. Dekory drewniane fantastycznie korespondują także z wzorami kamienia, czego dowodzi połączenie dekoru orzecha z marmurem carrara. Pierwszy urzeka intrygującą grą kolorów drewna od jasnego brązu po odcienie ciemnej czekolady, zaś drugi z dumą prezentuje szaro białe tonacje kamienia podkreślone dynamicznym użyłowaniem.
Moc kolorów: aranżacja wnętrz pod łuki
Dekometria, oprócz ciekawych form, to również zabawa kolorem. To właśnie barwy nadają wnętrzom dynamiki, a w połączeniu z geometrią, potrafią sprawić, że aranżacja będzie jedyna w swoim rodzaju. – Kolor może być głównym medium w przestrzeni o nowoczesnym stylu. Może on zostać wprowadzony do wnętrza jako mocny akcent kolorystyczny, ale również delikatnie ukryta forma (na przykład w postaci mebli czy wykończenia). Projektanci coraz częściej decydują się na łączenie wielu form geometrycznych, najpopularniejsze aktualnie wydają się łuki oraz półkola. Jest to estetyczna technika, która nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu i z pewnością wyróżni projekt – podkreśla Justyna Hys, projektantka z pracowni Justyna Hys Workshop.
Wśród przyciągających wzrok dekorów szczególnie warto zwrócić uwagę na dekor w odcieniu ognistej, ceglanej czerwieni, która we wnętrzu doskonale komponuje się z chłodnymi drewnami i unikolorami, tonującymi jej odważny charakter.
Pełen ekspresji jest również dekor, będący najmodniejszą w tym sezonie głęboką zielenią. Wśród bardziej stonowanych kolorów warto zwrócić uwagę na granat: jego chłodny, ciemny odcień połączony z zielenią, dopełniają tu jasne, szare tony. To odcień niezwykle nowoczesny i wpisujący się w aktualne trendy.
Wnętrze w klimacie dekometrii możemy zbudować również na jasnych, ciepłych kolorach, czyli niezawodnych odcieniach beżu, które aranżacjom dodają mnóstwa przytulności. Beż piaskowy jest jasny i bardzo naturalny, a więc i uniwersalny. Można go łączyć z pastelami, jasnymi kamieniami czy bielonym drewnem. Podobnie, jak dekor Cashmere, którego ciepły odcień beżu idealnie kontrastuje z bieloną sosną. Dekor ten świetnie łączy się również z mocnym wzorem lastryko – szarym, z dużą ilością drobnych kamyczków. Wśród wzorów tego rodzaju kamienia warty uwagi jest i dekor, którego powierzchnię zdobią nieregularnie ciosane, kolorowe i połyskujące kamienie. To wzór, który skupia na sobie uwagę.
Detal oraz jakość w kształcie łuku
Trend zwany dekometrią mocno wzoruje się na stylistyce art deco, której twórcy przykładali niezwykłą wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego. Modne wówczas były np. fornirowane meble z detalami brązu. We wnętrzach urządzonych w stylu dekometrii najcześciej znajdziemy również elementy tj. zaokrąglone narożniki, kuchenne wyspy o owalnym kształcie czy relify. Na piedestale stawiana jest także jakość zastosowanych materiałów. Łuki malowane albo wyżłobione w ścianie przyciągają wzrok i cieszą oko, wprowadzając do wnętrza harmonię.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Pfleiderer