Ten unikatowy apartament projektu Poco Design mieści się w przedwojennej kamienicy w sercu starego Mokotowa w Warszawie. Główną inspiracją stały się obrazy Karo Lilpop, malarki i właścicielki mieszkania. Zaglądamy!
Prace projektowe zostały przeprowadzone od podstaw – począwszy od rekonstrukcji przedwojennej, ręcznie wykonanej sztukaterii, skończywszy na autorskich projektach drzwi i mebli nawiązujących stylem do historycznego charakteru inwestycji.
Salon jak galeria sztuki
Wysokie na przeszło 3 metry pomieszczenia pełnią rolę galerii sztuki. Baśniowy, nierealny momentami projekt wnętrz jest analogiczny do magicznego świata z obrazów malarki. Tapety, które zdobią ściany (Cole&Son, Coordonné) doskonale się z nim komponują.
Funkcjonalne wnętrza w harmonijny sposób łączą się z historyczną architekturą budynku.
Baśniowy, nierealny momentami projekt wnętrz jest analogiczny do magicznego świata z obrazów malarki.
Obecna kuchnia stanowiła niegdyś pokój dla służby, do którego prowadziło oddzielne wejście. Charakteru nadaje tu stół projektu Moooi zestawiony z antycznymi krzesłami znalezionymi na aukcji, które zostały odrestaurowane, przemalowane na pastelowe kolory i obite dekoracyjną tapicerką. Ściany nad blatami zdobi ręcznie wykonana mozaika od Ardea arte. Dopełnieniem są miedziane wykończenia oraz żeliwne uchwyty, które nadają eklektycznego charakteru prostym lakierowanym frontom. To, co warto podkreślić, to fakt, że praktycznie każdy mebel został oddzielnie zaprojektowany przez Poco Design, począwszy od głównych funkcji zabudowy, po najmniejszą sztukaterię.
Łazienkowe kontrasty
Łazienki zostały potraktowane w wyjątkowy sposób. Malutka toaleta, w całości wyłożona wzorzystą tapetą o mocnym wzorze, jest perełką projektu. Dopełnia ją stylowa sztukateria, retro armatura oraz mosiężne lustro i kryształowa lampa sufitowa.
Większa, czarno-biała łazienka została zaprojektowana w stylu paryskim. Zgrabne połączenie kontrastujących ze sobą kolorów i faktur czyni to wnętrze niepowtarzalnym. Na podłodze znajdujemy ręcznie wykonane cementowe płytki od Purpura Kafle, fronty szafek zostały ozdobione rzeźbionymi elementami zaprojektowanymi przez Patrycję Suszek-Rączkowską, autorkę projektu.
Projekt wnętrza poprzez swój styl podkreśla twórczość właścicielki. Funkcje mieszkaniowe są w pełni wykorzystane tworząc unikalny klimat, typowy dla budynków objętych nadzorem konserwatorskim.
Fot.: Yassen Hristov,
oprac. na podst.: Poco Design