Równowaga atmosfery: dwa apartamenty w zabytkowej kamienicy w Amsterdamie
Styl i wygoda w sercu starego miasta Amsterdamu: projektanci wnętrz Sebastiaan van Maanen i Ramses Caesar przekształcili zabytkową kamienicę w odległości krótkiego spaceru od słynnego Vondelparku. Rezultatem jest kilka apartamentów oferujących wysoki poziom domowego komfortu i bogactwo imponujących detali. W kuchni i łazience designerskie wyposażenie dodaje elegancji w dwóch apartamentach.
Przy tym złożonym projekcie van Maanen i Caesar po raz pierwszy współpracowali ze sobą. Ich zadaniem było stworzenie dla deweloperów kilku przestronnych, wygodnych mieszkań pod jednym dachem. W każdym przypadku nowe mieszkania zajmują obecnie dwie kondygnacje i są połączone windą. Mieszkają tam dwaj bracia z rodzinami.
JB Residence A: wzajemne oddziaływanie symetrii i asymetrii
JB Residence A – apartamenty noszą imiona od inicjałów zamieszkujących je osób – zajmuje dwa dolne piętra nieruchomości i ma bezpośrednie wyjście do bujnego, zielonego ogrodu, w którym niewielki domek pełni funkcję biura i pensjonatu. Przestronny, otwarty układ jest natychmiast widoczny po wejściu na parter: obszary wewnętrzne i zewnętrzne zdają się łączyć ze sobą, a wpadające światło dzienne jest szczególnie widoczne w kuchni. Duet architektów zdecydował się na subtelną, jasną paletę barw i naturalne materiały, takie jak drewno i marmur. Precyzyjnie dopasowane detale, takie jak zaokrąglony marmurowy blat wyspy kuchennej i organiczna lampa wisząca, tworzą wyrafinowaną grę symetrii i asymetrii. Na blacie kuchennym nad wąską umywalką znajduje się czarna, elegancka powierzchnia, która współgra z drewnianymi okładzinami frontów kuchennych i marmurem, poprzecinanym ciemnymi żyłkami.
W salonie van Maanen i Caesar stworzyli kameralną atmosferę, a udało się to dzięki białym tkaninom i wygodnym meblom. Kominek i żyrandol dodają pomieszczeniu klasycznego charakteru, a odcienie beżu i kremu zapewniają lekkość i swobodę. Piętro niżej sypialnia, łazienka i garderoba zostały umiejętnie połączone przesuwanymi drzwiami, co nadaje całości wyglądu luksusowego apartamentu. Znajdziemy tutaj kilka opraw ściennych w kolorze szczotkowanej platyny: w garderobie wraz z lustrem, umywalką i kinkietami tworzą one doskonale skomponowany zestaw. Natomiast w łazience widzimy klasyk, zaprojektowany przez Sieger Design, który uznać należy za subtelnie powściągliwy, bo pozostawiający w centrum uwagi elementy z marmuru i drewna.
DD Residence C: styl vintage łączy się z nowoczesnością
Drugi apartament znajduje się w górnej części budynku i ma taras na dachu oraz balkon na każdym piętrze. Jest tu podobnie otwarty układ, z tą różnicą, że do koncepcji kolorystycznej dodano rozmaite odcienie zieleni i złota. Układ poroża jelenia na klatce schodowej oraz obraz olejny o tematyce myśliwskiej podkreślają nostalgiczną atmosferę, celowo przełamaną nowoczesnymi elementami wystroju. To podejście projektowe kształtuje całą przestrzeń mieszkalną, z naciskiem na przeszłość i nowoczesność w każdym pomieszczeniu.
Jest to szczególnie widoczne w łazience: płytki ścienne w kolorze leśnej zieleni i boazeria umywalki z ciemnego drewna stylowo kontrastują z minimalistycznym, okrągłym lustrem i minimalistycznymi formami: dynamika jest widoczna w czystych liniach i chłodnym, szczotkowanym wykończeniu w kolorze platyny oprawy ściennej. Łazienka jest precyzyjnie i estetycznie dopasowana do sąsiedniej sypialni poprzez wyrazisty wystrój ścian, dzięki czemu i tutaj kompozycja jest spójna i harmonijna.
Zobaczcie wnętrza obu apartamentów.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Dornbracht